poniedziałek, 23 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > Nocna akcja w Centrum NATO (akt.)

Nocna akcja w Centrum NATO (akt.)

Nocna akcja w Centrum NATO (akt.)
Data publikacji: 2015-12-18 19:13
Ostatnia aktualizacja: 2015-12-19 01:57
Wywietleń: 1532 63468

MON zmieniło kierownictwo tworzonego wraz ze Słowakami Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO. Według premier Beaty Szydło to "nic nadzwyczajnego". Opozycja mówi o skandalu, po którym Polska traci wiarygodność w Sojuszu. To sprawa dla polskich władz - uznało NATO.

Wymiana kadry

Resort obrony poinformował w nocy, że pełnomocnik szefa MON ds. utworzenia Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO Bartłomiej Misiewicz wprowadził nowego p.o. dyrektora CEK płk. Roberta Balę do tymczasowych pomieszczeń CEK, użyczonych przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego. Misiewicz mówił, że miało to związek m.in. z tym, że dotychczasowy pełnomocnik płk Krzysztof Dusza został przed tygodniem odwołany. Wszczęto wobec niego postępowanie kontrolne, jeśli chodzi o dostęp do informacji niejawnych, co czasowo zawiesza dostęp do takich informacji.

- Musiał zostać odwołany - dodał Misiewicz. Według niego po zmianie ośrodek działa, a strona polska jest w kontakcie ze Słowakami, których tydzień temu poinformowano o zamiarze wymiany kadry.

- Żandarmeria Wojskowa ani nikogo nie wyprowadzała, ani nic nie wyważała - podkreślił Misiewicz, dementując doniesienia o przebiegu nocnych zdarzeń.

Sprawa polska

Płk Dusza uważa odwołanie za nieskuteczne, bo nie otrzymał decyzji ministrów obrony Polski i Słowacji, a taki jest wymóg. Słowacki premier Robert Fico nie chciał komentować sprawy, bo to "suwerenna sprawa Polski".

- Rozmawiałem ze stroną słowacką dzisiaj rano, jest w szoku po informacji o tym, co się dzieje u nas w Centrum - powiedział.

Według wiceszefa MON Bartosza Kownackiego CEK "przez ostatnie siedem dni było okupowane przez osoby do tego nieuprawnione, przez osoby, które nie wykonywały rozkazów ministra obrony narodowej i szefa SKW, uniemożliwiały wejście do pomieszczeń, które były przeznaczone pod to Centrum i w ten sposób uniemożliwiano jego certyfikację i uruchomienie". Zapowiedział postępowania dyscyplinarne i karne.

"To sprawa dla polskich władz. CEK w Polsce nie jest jeszcze akredytowane przy NATO. Generalnie, centra eksperckie są międzynarodowymi ośrodkami badawczymi, które są finansowane i obsadzane krajowo albo przez więcej krajów, i pracują razem z Sojuszem, ale nie są ciałami NATO" - podało biuro prasowe Sojuszu.

- Przychylam się do opinii NATO, które wydało komunikat, że wszystko jest w jak najlepszym porządku i nie widzę tutaj zupełnie żadnego powodu do tego, żebyśmy robili z tej sprawy sensację - dodała. Według PiS doszło do "rutynowej zmiany", której przyczyną było to, że funkcjonariusze CEK od tygodnia nie wykonywali rozkazów, a "histeria opozycji jest niepotrzebna".

Podważono wiarygodność Polski?

Były szef MON Tomasz Siemoniak (PO) nazwał akcję "absolutnym skandalem”, przez który Polska traci wiarygodność w Sojuszu.

- Chyba w historii NATO nie zdarzyło się coś takiego, żeby kraj członkowski zaatakował placówkę NATO - oświadczył. Dodał, że nocna akcja w CEK to działanie na szkodę Polski i prowadzi do utraty wiarygodności. (pap)

 

Wcześniejsza informacja:

Bezprecedensowa nocna akcja w Centrum Kontrwywiadu NATO to absolutny skandal, tracimy w wiarygodność w Sojuszu - oświadczył były szef MON Tomasz Siemoniak (PO). "W historii NATO nie zdarzyło się coś takiego, żeby kraj członkowski zaatakował placówkę NATO" - dodał.

Resort obrony narodowej poinformował w nocy, że pełnomocnik ministra obrony narodowej ds. utworzenia Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO Bartłomiej Misiewicz wprowadził nowego p.o. dyrektora CEK NATO płk. Roberta Balę do tymczasowych pomieszczeń CEK NATO użyczonych przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego. Misiewicz powiedział na piątkowym briefingu, że wprowadzenie nowego p.o. dyrektora CEK NATO odbyło się pokojowo i bez najmniejszego kłopotu. O realizacji poinformowano słowackich partnerów.

- Mamy wydarzenie ostatnich godzin - Antoni Macierewicz, który lubi czcić miesięcznice, jak widać postanowił uczcić miesięcznicę rządu pani premier Szydło bezprecedensową akcją. Chyba w historii NATO nie zdarzyło się coś takiego, żeby kraj członkowski zaatakował placówkę NATO - skomentował Siemoniak. Jak mówił "przedstawiciele ministra Macierewicza wyważyli drzwi i zdobywali Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO - placówkę, która powstała w wyniku porozumienia rządów Polski i Słowacji ze wsparciem Kwatery Głównej NATO".

- Chcę w imieniu Polski przeprosić Słowację, ministra obrony Słowacji, premiera Słowacji, który był w to zaangażowany, głównodowodzącego sił NATO (w Europie) generała Breedlova, który był bezpośrednim promotorem powstania tego Centrum, bo dzieją się rzeczy bezprecedensowe. Tracimy w pośpiesznym tempie swoją wiarygodność w NATO - powiedział b. szef MON. Jak dodał "to już nie są żarty z bomby atomowej, czy żarty z doradcy <<dżedaja>>, ale bardzo poważne sprawy". Według niego akcja w CEK NATO odbije się bardzo szerokim echem.

- I jest przejawem kompletnej arogancji, bo takich spraw w taki sposób się nie załatwia. To wymaga rozmów międzynarodowych. I wszystko można rozwiązać drogą prawa, nie pod osłoną nocy, wyważając drzwi. To jest absolutny skandal - powiedział Siemoniak.

Pytany, jak powinno wyglądać postępowanie w takiej sprawie, b. szef MON odpowiedział, że powinny się odbyć rozmowy z ministrem obrony Słowacji, a także rozmowy w Dowództwie Sił Sojuszniczych NATO ds. Transformacji w Norfolk w USA, któremu CEK NATO "podlega w sensie funkcjonalnym, tak jak kilkanaście innych centrów eksperckich NATO".

- To jest placówka międzynarodowa, to jest placówka NATO, nie wolno w taki sposób robić, nawet jeżeli się ją ocenia negatywnie, nawet jeżeli jakaś osoba się nie podoba. To kompromituje Polskę - powiedział Siemoniak. Dodał, że jeśli minister obrony narodowej Antoni Macierewicz "uważa, że to jest normalne działanie, to strach się bać co się dalej będzie działo". (pap)

Komentarze

PO-zostaje wiec odwolanie sie i PO-walczyc...,
A co inni w NATO......NA TO...? No to moze Ci co zostali usunieci ze swoich dotychczasowych stanowisk, niech udowodnia.... ze usunieto Ich nie-Prawnie i nie-Sprawiedliwie, oddajac sprawe do Wojskowej Prokuratury i Wojskowego Wymiaru Sprawiedliwosci ??
2015-12-19 00:55:30
POwiedzcie tak szczerze, biedni z KURIERKA
kto was nadzoruje z ramienia MIchnika ?
2015-12-18 22:34:00
wielka bomba
rano wszystkie media gruchnely w ten sam beben - placowka NATO zaatakowana, wojna na wlosku w tym samym obozie, atak na sojusznikow... Potem okazalo sie ze NATO do tego przybytku nie przyznaje sie bo to jest tak wlasciwie wlasnosc panstwowa a moze za kilka lat bedzie miala tylko certyfikat NATO ale nigdy nie bedzie placowka NATO. I ponownie widac jasno ze obce wplywy i glupie media atakuja PiS choc tak wlasciwie nie wiem po co Antek wybral sie do panstwowej placowki tak wczesnie rano. Potwierdza to tylko jedno - Macierewicz jest lekko uposledzony. tylko po co taka nagonka? Nie pierwszy raz zreszta. Cos musi w tym byc i jest to jasne jak slonce ze Polska niestety nie jest niezalezna, ale mam nadzieje ze Kaczynski wroci nasza wolnosc.
2015-12-18 20:28:41
chcecie być drugą Wybiórczą?
Co to za skandaliczny tekst?! Bronicie gościa, który jest podejrzewany o szpiegostwo?! Szok! Ten pułkownik powinien iść do paki. To jest żołnierz? A już były minister obrony to jakiś dramat. Placówka nie ma akredytacji, a ten bredzi, że jest częścią NATO. Dopiero widać, kto w Polsce rządził przez te ostatnie lata. Całe szczęście, że nieuków odsunięto od władzy.
2015-12-18 18:38:35

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
25
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Potańcówka w szczecińskiej Różance
Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy