środa, 20 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Zagraniczne media o kryzysie parlamentarnym w Polsce

Zagraniczne media o kryzysie parlamentarnym w Polsce

Zagraniczne media o kryzysie parlamentarnym w Polsce
Data publikacji: 2016-12-19 11:56
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1119 187163

Największy kryzys parlamentarny od lat, bezprecedensowe wydarzenia, nadzwyczajne sceny – w taki sposób zagraniczne media relacjonowały sytuację w Polsce, po piątkowej blokadzie sali plenarnej przez posłów opozycji i spontanicznym proteście przed Sejmem.

"Przeciwnicy populistycznego polskiego rządu protestowali w sobotę przed Pałacem Prezydenckim, domagając się od prezydenta ochrony konstytucji tej młodej demokracji przed podjętymi przez rząd działaniami, które uważają za antydemokratyczne" - pisze agencja Associated Press. Zauważa, że protest zorganizowano w kontekście "narastających politycznych napięć w związku z polityką prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i następuje po wielkiej spontanicznej demonstracji w piątek przed parlamentem".

Bezprecedensowe incydenty

Także francuska agencja AFP informuje o wielu tysiącach ludzi, którzy zebrali się w weekend przed Pałacem Prezydenckim, aby "bronić wolności mediów, zagrożonej ich zdaniem przez populistyczną prawicę, będącą u władzy, oraz aby skrytykować domniemane oszustwa podczas głosowań w piątek w parlamencie". Agencja relacjonuje, że podczas marszu w kierunku Sejmu demonstranci trzymali w rękach polskie i unijne flagi i wykrzykiwali: "Hańba", "Stop dewastacji Polski", "Wolność, równość, demokracja". Podkreśla, że Sejm był ochraniany przez policję, a dziennikarze nie mieli wstępu do budynku. Jak pisze AFP, demonstracje były następstwem "bezprecedensowych incydentów z piątkowej nocy", gdy setki ludzi blokowały przez wiele godzin wejście do parlamentu i uniemożliwiały posłom partii rządzącej, premier Beacie Szydło i szefowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu opuszczenie budynku. Agencja dodaje, że demonstranci twierdzili, iż protestowali przeciwko nowym przepisom ograniczającym dostęp mediów do posłów, a także "serii bardzo kontrowersyjnych reform przeprowadzanych przez będących u władzy populistycznych konserwatystów" i przeciwko przegłosowaniu budżetu na 2017 roku "w warunkach, które opozycja uznała za nielegalne".

Największy polityczny impas od lat

BBC pisze o "nadzwyczajnych scenach", do których doszło w piątek, kiedy posłowie opozycji zablokowali salę plenarną, "zmuszając posłów z rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość do głosowania nad przyszłorocznym budżetem w innej sali".

– Po raz pierwszy od przywrócenia demokracji w 1989 roku takie głosowanie odbyło się poza główną salą parlamentarną – zaznacza BBC. Jak z kolei pisze agencja Reutera, "największy polityczny impas w Polsce od lat rozpoczął się w piątek, kiedy opozycyjni parlamentarzyści, sprzeciwiający się planom rządzącego Prawa i Sprawiedliwości w kwestii ograniczenia dostępu mediów do parlamentu, przeprowadzili blokadę podium sali plenarnej przed głosowaniem budżetowym". Jak ocenia, "starcia z opozycją unaoczniły pogłębiające się podziały w kraju, będącym największą gospodarką Europy Wschodniej w sytuacji, gdy część Polaków reaguje rosnącym gniewem na wysiłki PiS zmierzające do nałożenia większej kontroli na instytucje państwa".

Kontrowersyjne zmiany

Niemiecka agencja dpa podkreśla, że ostatnie wydarzenia w Sejmie związane z planami ograniczenia dostępu dziennikarzy do parlamentu świadczą o tym, że PiS "pozostaje wierny swojej polityce, którą nazywa «dobrą zmianą» i która polega na ingerencji w państwowoprawny system". Autorka komentarza Natalie Skrzypczak zaznacza, że KOD od roku mobilizuje opinię publiczną przeciwko "kontrowersyjnym zmianom" wdrażanym przez rząd. Niemiecka dziennikarka cytuje na zakończenie Mateusza Kijowskiego, lidera KOD: "Nie zaprzestaniemy protestów, dopóki oni nie zrezygnują".

Przeciwko planom ograniczenia dostępu dla mediów zaprotestowała niemiecka organizacja Reporterzy bez Granic (ROG).

– Planowane ograniczenia relacji parlamentarnych pokazują aż nadto wyraźnie, że celem ingerencji w wolność mediów podejmowanych przez partię rządzącą PiS jest systematyczne przeszkadzanie mediom w niezależnym dokumentowaniu i krytycznej obserwacji prac rządu i parlamentu – powiedział dyrektor ROG Christian Mihr. – PiS musi jak najszybciej zaprzestać sprzecznego z konstytucją ograniczania praw korespondentów parlamentarnych.  

Węgrzy solidarni z polską opozycją

Agencja TASS opatrzyła korespondencję z Warszawy tytułem "Polska opozycja grozi władzom regularnymi wielkimi protestami i pikietami".

Jak podaje agencja MTI, węgierskie partie opozycyjne dały w sobotę wyraz solidarności z polską opozycją po piątkowych wydarzeniach. Wiceszef frakcji Węgierskiej Partii Socjalistycznej w parlamencie Laszlo Szakacs powiedział MTI, że takie są konsekwencje populistycznej i demagogicznej polityki, która „bezsensownie i bezmyślnie zawęża wywalczone swobody”. Koalicja Demokratyczna w wydanym oświadczeniu uznała za „nową hańbę obecnego stanu polskiej demokracji”, że rząd PiS wyprowadził przeciwko opozycyjnym siłom demokratycznym policyjne oddziały prewencji niemal dokładnie 35 lat po tym, jak w grudniu 1981 r. ówczesny rząd komunistyczny ogłosił stan wojenny i tysiące ludzi wtrącił do więzienia. Partia Egyuett (Razem) w oświadczeniu potępiła „podobną do polityki Viktora Orbana nieliberalną politykę polskiego rządu”, która przypuściła obecnie „atak na wolność prasy”. (pap) 

 

Na zdjęciu: Uczestniczący demonstracji przed Sejmem

Fot. PAP/Marcin Obara

Komentarze

kryzys parlamentarny?
Co to za nieuk wymyślił? W Polsce nie ma kryzysu parlamentarnego.
2016-12-20 07:54:41
wybitny polski dziennikarz
zagraniczne "dziennikarstwo " .BEEE!!!!
2016-12-19 22:22:33
dzisna
Nie obrażaj bydło ! To trzoda. Widziałaś ten świński ryj Lewadowskiego w Brukseli, jak pluł na Polskę ?
2016-12-19 18:18:13
@vera
Wstydu to Polsce narobiło to barachło z PO i Nowoczesnej - zdrajcy, szumowiny i po prostu zwykłe bydło
2016-12-19 17:43:03
kibic
nie obrażaj Węgrów,bo to ich takie SLD,a nie cały naród węgierski.najpierw myśleć,a potem wypowiadać się.
2016-12-19 14:33:07
Stop chamstwu i palikotyzacji polityki
I po co się cackać. Jak ktoś blokuje mównicę sejmową, narusza nietykalne miejsce i nie stosuje się do elementarnych zasad współżycia społecznego, to za uszy takiego. Do życia w społeczeństwie trzeba dorosnąć, tak jak do pogodzenia się z porażką.
2016-12-19 12:52:27
vera
No to Kuchciński narobił Polsce wstydu
2016-12-19 12:26:25
Dzięki Węgrzy !
Polak Węgier dwa bratanki !
2016-12-19 12:00:02

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
23
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy