wtorek, 22 września 2020.
Strona główna > Świat > Timmermans: Kryzys w Polsce może się pogłębić

Timmermans: Kryzys w Polsce może się pogłębić

Timmermans: Kryzys w Polsce może się pogłębić
Data publikacji: 2016-12-14 20:13
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 892 183526

Jest zagrożenie, że kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce pogłębi się po przyjęciu nowych ustaw w tej sprawie - ocenił w środę (15 grudnia) w Parlamencie Europejskim wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Zapowiedział, że wkrótce KE ponownie zajmie się tą sprawą i zdecyduje, jak najlepiej odpowiedzieć na sytuację.

W środę po południu Parlament Europejski po raz czwarty w tym roku debatował o sytuacji w Polsce. Debatę rozpoczął Timmermans, który zrelacjonował europosłom, co wydarzyło się od 27 lipca, kiedy to KE wydała zalecenia dla polskiego rządu w sprawie rozwiązania kryzysu wokół TK: "Niestety, od przyjęcia rekomendacji sytuacja się nie poprawiła". Jak dodał, w odpowiedzi na zalecenia z 27 października polski rząd nie ogłosił żadnych działań, a raczej wyjaśnił, dlaczego nie zgadza się z opinią KE. Zdaniem Timmermansa trzy nowe ustawy w sprawie TK "wprowadzają nowe przepisy, które budzą zaniepokojenie i  grożą pogłębieniem kryzysu konstytucyjnego". Zaapelował, by umożliwić TK zbadanie nowych ustaw, zanim wejdą one w życie. Timmermans ponowił apele o zaprzysiężenie trzech sędziów wybranych przez poprzedni Sejm oraz o publikację i przestrzeganie wszystkich wyroków Trybunału.

- Nie można wybierać sobie, które wyroki nam się podobają, i tylko te publikować. To narusza trójpodział władzy - powiedział. W trakcie debaty europoseł PO Janusz Lewandowski mówił o "kroczącym zamachu stanu" w Polsce i o tym że nasz kraj jest "chorym ogniwem tej wspólnoty, a cenę płaci cała Polska". Z kolei europoseł PiS Ryszard Legutko uznał dyskusję za "orwellowski spektakl" i ocenił, że decyzja o zorganizowaniu debaty PE o Polsce była "bezsensowna, niesprawiedliwa, skrajnie stronnicza i niczym niepoparta".

(pap)

 

Na zdjęciu: Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans

Fot. EPA/OLIVIER HOSLET

Komentarze

Magdalena
Te obecne rządy i obłudna zmiana to tragedia dla Polski. Ja popieram KOD i demokratyczne rządy.
2016-12-17 23:29:27
Dotychczasowe PO-dsumowanie...
Panie Frans ! A ile i na ile... PO-glebia sie Kryzys w samej Brukseli... Rzadzacej wraz z Panem Donaldem cala UE w "Socjalistyczny s-PO-sob"... ??
2016-12-17 01:28:10
MIETEK SOCHA
poczytałem , wszystkie komentarze i wniosek mój jest niezmienny. i moich znajomych z innych miast. SZCZECIN TO ZBIERANINA poglądowa z dużą grupą ludzi wymienionych inaczej zdjętych z dobrych posad czy to w tv, bankach, itp. i z rozgoryczeniem występują przeciw aktualnym rządzącym i to w zasadzie odpowiadające mentalności każdego człowieka, natomiast forma pisania czy mówienia jest rynsztokowa, zawsze myślałem ze nauka na uczelniach poprawi sposób rozmowy zawiodłem się , chłop zostanie chłopem. przepraszam nie gniewajcie się jeśli kogoś to dotyka taki fakt,
2016-12-16 20:52:36
@i co ?
PiS faszyści?! Ty ślepy jesteś? Nie widzisz kto sieje destrukcję, a w tej chwili okupuje mównicę sejmową, żeby przeszkodzić w uchwaleniu budżetu - jednej z najważniejszych dla funkcjonowania państwa ustaw. A wszystko to swobodnie transmitują telewizje, a komuniści i złodzieje razem z ubekami zbierają się pod Sejmem, żeby KODować...tacy to "faszyści" z PiS.
2016-12-16 20:39:53
i co ?
Po dzisiejszych wydarzeniach w sejmie ktoś ma jeszcze wątpliwości że PIS to faszyści ?
2016-12-16 19:05:24
ŚMIERDZIEL !
Lepiej niech zadba o to by w jego ślicznym kraju banki nie były ostoją dla mafiozów różnej maści z całego świata. A tu pluje na nasz Kraj i Naród. tfu jego mać !
2016-12-16 17:26:24
Kalafior
Dlaczego zwolennicy PiS-u wszystkich PiS-owi niechętnych wrzucają do jednego post-komunistycznego czy KOD-owskiego wora? A co z tymi którzy uważają, że SLD, PO i PiS to jedno i to samo gó..no na usługach obcych kapitałów dodatkowo skupione jedynie na walce o stołki? Bo ludzi o takich poglądach zdaje się jest najwięcej i z post-komuną czy KOD-em raczej nic wspólnego nie mają.
2016-12-16 16:19:34
@do poniższego
Nowa ustawa o zgromadzeniach niczego nie ogranicza. Gwarantuje jedynie, żeby nie było w tym samym miejscu i czasie kilku zgromadzeń dla bezpieczeństwa ich uczestników. Każda redakcja może akredytować przy głównym gmachu parlamentu 2 dziennikarzy. Pozostali dziennikarze będą mieć centrum prasowe w innym budynku parlamentu. To mało? Lepiej jak tabuny dziennikarzy w poszukiwaniu sensacji rozdepczą parlament? Masz TVP Parlament. Tam możesz zawsze na żywo oglądać pracę parlamentu. Jeśli nią, a nie biciem piany jesteś zainteresowany.
2016-12-16 15:48:35
ZBYSZEK
fido ty chamie , cepie miło CI
2016-12-16 14:34:12
do poniższego
a znasz nową ustawę o zgromadzeniach że to władza decyduje kto i gdzie może demonstrować ? a ograniczenia dla dziennikarzy w dostępie do Parlamentu to pies ?
2016-12-16 14:31:24
Do @ala i @ pamiętamy
Jakie swobody obywatelskie macie naruszane? Nie możecie się organizować? Nie możecie się gromadzić? Nie możecie demonstrować? Aresztowano was? Wyłączono TVN, Polsat, Onet? Rozbito redakcje Gazety Wyborczej i Newsweeka? Czego te "mendia" nie mogły w ostatnim czasie wygłosić, że piszecie o ograniczeniach? Co wam do cholery konkretnie zrobiono??
2016-12-16 13:31:00
Pamiętamy
Hitler zaczynał dokładnie tak jak Kaczyński teraz. Najpierw spokojnie, potem coraz więcej ograniczeń, nienawiści, narzucania własnemu narodowi swojej woli, zniszczenie wszyskich innych partii, zniszczenie niezależnych mediów, wreszcie straszliwy kataklizm wojny i całkowita zagłada rządzonego przez dyktatora kraju. Jeżeli nie powstrzymamy Kaczyńskiego w porę Polskę czeka taki sam los.
2016-12-16 09:09:09
ala
Od 25.10.2015 r. nie ma mowy w Polsce o demokratycznym państwie. Mamy coraz bardziej narastającą dykaturę i ograniczenie swobód obywatelskich. Próba ograniczenia wolności zgromadzeń i swobody mediów najlepiej świadczą że brniemy obecnie w kierunku totalitaryzmu.
2016-12-16 07:58:42
Pytanie i do PO-nizszego Andrzeja...
Od kiedy wznosza Modly do Boga, Mari i Syna... tacy jak ty i ta PO-zostala "twoja" Komunistyczno/PO-stkomunistyczna druzyna ?? Jak mozesz to i PO-daj date... rozumiem ze tu chodzi ci o - twoje i wasze "ateistyczne modly" od dnia 25.10.2015 roku !!
2016-12-16 00:26:37
Do PO-nizszego Jonatana...
No przeciez wy caly czas krzyczycie o BRAKU Demokracji w Polsce, to jak mozna teraz demolowac Demokratyczne Panstwo ? Cos ci sie tu "PO........LO" w tej twojej glowie i cos ta twoja Lewa... nie dorownuje jednak Naszej Prawej ? A na zakonczenie jeszcze dodam - DLUGO PiS i tak trzymac !!
2016-12-16 00:12:02
PO-nowna odp...
Krotka odp. do PO-nizszego komentarza: DO: Jak nie to Polecam z godz. 00:13:53 ! Cale "wasze szczescie" ze wy mieliscie rzekomo "PO-prawne spojrzenie" na Polske, przez te byle wasze 8 lat - gdzie teraz PO-woli wychodza te wasze PO-skrzywiane Afery ! A jak dalej pracuja te wasze "czerwono-szare komorki" to widac dalej... na tych waszych wiecach i demonstracjach z KOD-em oraz UB/SB wlacznie !! A na koniec dodam: a PO co mamy byc zapraszani do dalszych Komunistow i Socjalistow - tak w Europie jak i na Swiecie ? PO-drozujcie sobie tam sami... gdyz oni do obecnego Naszego Szczescia w IV RP - nie sa Nam wcale i wiecej PO-trzebni !!!
2016-12-15 23:55:09
IS-tota sprawy,
PO 1-sze: "moze" to najczesciej bywa glebokie i szerokie ! A PO 2-gie Panie Frans, to patrz Pan wpierw wyrazniej, co sie juz dzieje na tym Waszym Niemieckim PO-dworku.... z ty PO-nad juz 1,1 milionowym "Multi-Kulti"...!!
2016-12-15 23:29:31
Andrzej
Cytat z "Dnia Świra": Gdy wieczorne zgasną zorze, Zanim głowę do snu złożę, Modlitwę moją zanoszę Bogu Ojcu i Synowi: "Dopierdolcie sąsiadowi! Dla siebie o nic nie wnoszę, Tylko mu dosrajcie proszę." Kto ja jestem? Polak mały Mały, zawistny i podły. Jaki znak mój? Krwawe gały. Oto wznoszę swoje modły Do Boga, Marii i Syna: "Zniszczcie tego skurwysyna Mego brata, sąsiada, Tego wroga, tego gada." "Żeby mu okradli garaż, Żeby go zdradzała stara, Żeby mu spalili sklep, Żeby dostał cegłą w łeb, Żeby mu się córka z czarnym I w ogóle żeby miał marnie, Żeby miał AIDS-a i raka." Oto modlitwa Polaka...
2016-12-15 22:40:32
Wasze koryta już nie wrócą
@jonatan - Najpierw gęgacie, że nasi nigdzie nie są zapraszani, a jak pokazuję palcem, że jeżdżą, to też niedobrze, bo to Wielka Brytania, a pewnie ma być jak za Zdradka Niemcy i Hołd Berliński. Po pierwsze Wlk. Brytania jest nadal w Unii, po drugie zawsze będzie w Europie, po trzecie jest drugim po USA filarem NATO, po czwarte mieszka tam ok. miliona Polaków z ostatniej emigracji, o których interesy trzeba się upomnieć. Ciekawe co byście gęgali, gdyby polska premier NIE pojechała do Londynu? To samo z inwestycjami zagranicznymi - najpierw, że ich nie będzie, bo nikt się nie będzie z nami zadawać za rządów "oszołomów" z PiS. Jak się okazało, że inwestycje walą drzwiami i oknami, to teraz: ola Boga Mercedesowi Morawiecki dał 80mln. Co by nie zrobili za wyjątkiem oddania wam władzy, żebyście dalej mogli za frajer wyprzedawać kraj i jego ziemię, to źle. Zakrztusicie się kiedyś tym swoim jadem.
2016-12-15 22:08:43
tersi
Trzeba było na ten cholerny PIS nie głosować, a nie teraz wszyscy narzekają po fakcie
2016-12-15 20:13:30
jonatan
""Pewnie w TVN nie pokazali jak premier Wielkiej Brytanii witała ostatnio naszą premier już na lotnisku, co nie jest gestem codziennym."" Wielka Brytania już nic nie znaczy w UE, i jak sami brytyjscy dziennikarze pisali po tej wizycie, premier May chwyta się każdej okazji by podkreślić jak ważna jest GB. Niestety w UE, nie ma już nic do powiedzenia, a Polska w UE również nic nie znaczy. Teraz głównymi graczami są Niemcy i Francja, z którymi Polska jest skłócona, a reszta krajów UE Polskę po prostu olewa. Mówisz, że dawne rządy nie wrócą? Oczywiście że nie, nic dwa razy się nie zdarza, ale jak historia pokazuje, rządy PiS-u też się kiedyś skończą, a wtedy wszyscy odpowiedzialni za demolowanie demokratycznego państwa zostaną pociągnięci do odpowiedzialności i staną przed Trybunałem Stanu. Spokojnie wielbiciele pana Kaczyńskiego, wasz czas też się skończy. Powinniście zapamiętać: historia jest tylko jedna, i nic jej nie zmieni, nawet prezes kreując się na bohatera, którym nigdy poza swoimi urojeniami nie był.
2016-12-15 19:53:34
Wasze koryta już nie wrócą
KODziarstwo i POstkomuchy już nie wiedzą jakiego "ałtorytetu" się chwycić, żeby dalej wyć przeciw wynikowi wyborów w Polsce. Jak potrzeba, to i cwaniaczek Holender jest dobry. Jakiś matoł z tego forum wyje, że nikt polskiego rządu z zagranicy nie zaprasza. Pewnie w TVN nie pokazali jak premier Wielkiej Brytanii witała ostatnio naszą premier już na lotnisku, co nie jest gestem codziennym. O stałych podróżach prezydenta nawet nie wspomnę, bo ten praktycznie co tydzień gdzieś za granicę jedzie. Idź się lecz człowieku.
2016-12-15 19:06:15
s.am na ue
martwcie się , bo ta wasza synekura w pałacach za 320 mln jewro --może się kiedyś skończyć !
2016-12-15 17:36:36
alex
Skończy się tak że przez obecny rząd Polska straci wszystkie fundusze unijne
2016-12-15 12:07:18
vera
Towarzysz Legutko wiernie służy reżimowi pisowskiemu, szkoda jednak że nie służy Polakom. No ale za takie pieniądze jakie tam pobiera to po co w sumie ma pamiętać o Polakach.
2016-12-15 08:51:58
PIS działa całkowicie bezprawnie
Do tej pory nie wydrukowano wyroków Trubunału Konstytucyjnego chociaż był taki obowiązek
2016-12-15 08:46:55
fido
Kurdupel Kaczyński odpowie za wszystkie krzywdy Polaków za 3 lata przed Trybunałem Stanu, no chyba że wcześniej wybierze inne rozwiązanie jak jego wzór do naśladowania Adolf Hitler.
2016-12-15 08:10:51
Komuniści z PIS za chwilę przejmują Trybunał
Od 19 grudnia 2016 r. będziemy w Polsce mieli pełną dyktaturę komunistyczną
2016-12-15 07:56:26
Komuniści z PIS za chwilę przejmą też Trybunał
Od 19 grudnia 2016 r. będziemy mieć już w Polsce pełną dyktaturę komunistyczną
2016-12-15 07:54:58
sg
Widać, że gość zna się na Polsce, skoro tak się wypowiada. Pewnie się tu urodził lub chociaż mieszkał przez kilkadziesiąt lat, więc może uważać się za znawcę. Niech lepiej zajmie się swoim krajem, bo zaiste, jest tam dużo do roboty.
2016-12-15 07:17:33
DO: Jak nie to Polecam
Pan Legutko ma skrajnie skrzywione spojrzenie na polską rzeczywistość. Facet całkiem odleciał. Jego wypowiedzi na forum Parlamentu Europejskiego, to wstyd dla Polski. Tak się czasami zastanawiam nad wami zwolennikami PiS, jak pracują wasze szare komórki. Dlaczego nie widzicie łamania prawa w Polsce, że nie widzicie obrażania przez pana Kaczyńskiego Polaków, że nie widzicie że przywódcy waszej partii ewidentnie skłócają Polaków. Nawet nie zauważyliście, że Polska została zepchnięta na margines europejskiej polityki i wymieniać można w nieskończoność. Przecież nikt członków naszego rządu nie zaprasza, nikt poza ORBANEM-pożal się Boże, Polski nie odwiedza. A prezes partii, pan Kaczyński z tylnego siedzenia kieruje tym bałaganem i nadal jątrzy w każdej sprawie, Przy każdy wystąpieniu, jak hipokryta, swoimi przewinieniami obarcza opozycję. Co jeszcze musi się zdarzyć w tym naszym umęczonym kraju, aby do was członków PiS-u dotarły te informacje? I nie bronię tutaj PO, która popełniała sporo błędów, ale jeśli wam tak było źle za ich rządów, to dlaczego nie protestowaliście, nie utworzyliście własnego KOD-u? Myślcie od czasu do czasu, a wszystkim nam będzie dużo lepiej..
2016-12-15 00:13:53
bezczelny typ
Może u siebie założy Trybunał? Jak śmie upominać Polskę, nie mając w Holandii w ogóle Trybunału Konstytucyjnego?! Oczywiście żaden TVN o tym nie wspomni! W Holandii nie ma Trybunału, a Sąd Najwyższy nie ma prawa oceniać ustaw parlamentarnych! To jest demokracja! Decyduje większość, która wygrała wybory, a reszta czeka na swoją kolej!
2016-12-14 23:59:24
Jak nie to Polecam...
A czy Pan Timmermann, wysluchal w PE ostatniego krotkiego tj. okolo 60 sekundowego (!) przemowienia Profesora Legutko... zamieszczonego rowniez na www.niezalezna.pl
2016-12-14 23:32:27

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Festiwal Świateł - Berlin 2020

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie