piątek, 24 stycznia 2020.
Strona główna > Kraj > PO, Nowoczesna i PSL żądają zwołania posiedzenia Sejmu na 20 grudnia

PO, Nowoczesna i PSL żądają zwołania posiedzenia Sejmu na 20 grudnia

PO, Nowoczesna i PSL żądają zwołania posiedzenia Sejmu na 20 grudnia
Data publikacji: 2016-12-17 00:05
Ostatnia aktualizacja: 2016-12-19 20:51
Wywietleń: 744 184849

PO, Nowoczesna i PSL żądają od marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego zwołania na 20 grudnia posiedzenia Sejmu - poinformował w piątek wieczorem szef Nowoczesnej Ryszard Petru. Pismo z takim wnioskiem liderzy tych trzech ugrupowań wystosowali do marszałka Sejmu.

"My, posłowie klubów parlamentarnych, w związku z kryzysem konstytucyjnym, wywołanym przez marszałka Sejmu i większość parlamentarną, uznając za nielegalne obrady w Sali Kolumnowej żądamy zgodnego z regulaminem Sejmu i konstytucją posiedzenia Sejmu w dniu 20 grudnia 2016 r." - mówił Petru, odczytując treść pisma do Marka Kuchcińskiego. 

Petru ocenił, że uchwalenie przyszłorocznej ustawy budżetowej było nielegalne. "Nie mamy budżetu" - powiedział. 

Uznajemy zgromadzenie Sejmu w Sali Kolumnowej za nielegalne, wyrażamy elementarną niezgodę na złamanie prawa w Sejmie - powiedział szef PO Grzegorz Schetyna. 

Jak dodał, razem z liderem Nowoczesnej i szefem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem w liście do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, pokazują, że "nie zgadzają się na takie procedowanie (w Sejmie), uznają to zgromadzenie za nielegalne" 

"Nie zostaliśmy skutecznie powiadomieni o organizowaniu drugiej części posiedzenia Sejmu w Sali Kolumnowej" - powiedział Schetyna. Jak dodał, Platforma "nie uznaje, że budżet został uchwalony". 

"Żądamy zwołania posiedzenia Sejmu na wtorek i przywrócenia Michała Szczerby do normalnego funkcjonowania oraz przywrócenia mediom prawa do transmisji, prowadzenia relacji z prac parlamentu. To jest nasz apel do marszałka Marka Kuchcińskiego" - powiedział Schetyna. 

Petru, szef PO Grzegorz Schetyna, b. premier, posłanka PO Ewa Kopacz i inni przedstawiciele opozycji udali przed Sejm, gdzie trwa manifestacja zorganizowana przed Komitet Obrad Demokracji. 

Poseł PO Michał Szczerba, którego wykluczenie z piątkowych obrad zapoczątkowało protest opozycji w Sejmie, powiedział do manifestujących, że opozycja w piątek najpierw walczyła o wolne media, a teraz o wolny mandat poselski. 

Lider PO zapowiedział, że na sobotę został zwołany zarząd Platformy. "Będziemy przygotowywać i proponować następne kroki, to jest kryzys konstytucyjny, państwowy, tego nie można tak zostawić, widać, że państwo nie funkcjonuje" - ocenił. Posiedzenie zarządu ma się rozpocząć o godz. 9. - poinformował poseł PO Andrzej Halicki. 

Schetyna odnosząc się do sytuacji w Sejmie podkreślił, że "nie można w ten sposób prowadzić obrad". "Nie można w ten sposób blokować poprawek budżetowych, nie można w ten sposób odbierać głosu opozycji, bo zaraz okaże się, że posiedzenia Sejmu odbywać się będą na Nowogrodzkiej. To jest kabaret, na to nie ma zgody" - oświadczył. 

W głosowaniach w Sali Kolumnowej posłowie w nich uczestniczący uchwalili budżet na 2017 r., wcześniej odrzucony został blok poprawek opozycji, zaakceptowano blok poprawek zgłoszony przez PiS.

Pytany o słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, że ci którzy dziś blokują budżet są bardzo niechętnie nastawieni do tzw. ustawy dezubekizacyjnej, Schetyna powiedział: "Zdrowia życzę prezesowi Kaczyńskiemu, nie tylko fizycznego". 

W piśmie do marszałka liderzy opozycji wyrazili oczekiwanie przywrócenia posła PO Michała Szczerby "do możliwości uczestniczenia i pełnego i wykonywania mandatu posła RP", a także "zaprzestania stałego łamania regulaminu Sejmu, ograniczenia wolności wypowiedzi posłanek i posłów" 

Chcą ponadto "przywrócenia możliwości wykonywania przez media ich konstytucyjnego prawa informowania opinii publicznej o prawach parlamentu RP". 

"Wobec łamania konstytucji i regulaminu Sejmu przez marszałka i większość sejmową podejmiemy wszelkie niezbędne kroki prawne" - podkreślono w piśmie do Kuchcińskiego, pod którym widnieją podpisy Petru, szefa klubu PO Sławomira Neumanna oraz prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza. 

Petru pytany, jakie konkretnie kroki prawne chcą podejmować liderzy opozycji, odparł: "możemy się spotkać 20 grudnia i mieć normalne posiedzenie Sejmu". "Do tego Sąd Najwyższy i Trybunał Stanu" - dodał przewodniczący Nowoczesnej. 

Ocenił, że tryb uchwalenia przyszłorocznej ustawy budżetowej w Sali Kolumnowej jest nielegalny. "Nie mamy budżetu" - podkreślił Petru. (PAP)

Na zdj.: Część posłów opozycji, którzy w sali obrad od kilku godzin blokowali mównicę oraz fotel marszałka pozostała na sali obrad mimo zgaszenia świateł. Posłowie opozycji domagali się przywrócenia do udziału w obradach wykluczonego wcześniej przez marszałka, posła PO Michała Szczerby i występowali przeciwko zmianom sejmowego regulaminu, ograniczającym pracę dziennikarzy. W tym czasie, podczas przeniesionego do Sali Kolumnowej posiedzenia Sejmu, posłowie Prawa i Sprawiedliwości uchwalili budżet na 2017 rok.

Fot.: PAP/Marcin Obara

Komentarze

sen
czekam aż PiS się wykrwawi do końca
2016-12-19 20:40:56
Ha, ha, ha
Możecie sobie żądać. Posiedzenie było i się skończyło. Trzeba było nie cwaniaczyć tylko obradować. Ćwoki!
2016-12-18 23:09:29
wdr
tata-ty masz odlot, nie pij więcej tego świństwa i nie wąchaj g***a.
2016-12-18 18:32:55
tata
6 króli rodem z Rumunii chodził do szkoły pod Moskwą. Teraz stawia żadania . A Paszli won obroncy ormowców.
2016-12-18 14:21:06
bolo
- wczoraj w "Nachrichten" na ARD, takie rządowe TVP u Niemców (oglądam także) był komentarz i video ze "spontanicznej obrony demokracji". W czasie gdy na trybunie (spontanicznie zbudowanej) przemawiał "pan z kitką" i następczyni tłumaczenie było "kropka w kropkę". Natomiast gdy pokazano "mowę" ministra Błaszczaka pominięto jego słowa o " ..przyczcyną protestu jest min. obniżenie emerytur dla byłych SB-ków". U Niemców (NRD) nie było SB-ków lecz STASI więc pewnie nie tłumaczono, aby Niemieców nie oszukiwać co jest grane przed Sejmem.
2016-12-18 10:57:13
Jarun
Przeglądając stacje telewizyjne m.in BBC, CNN, francuskie, niemieckie natknąłem się na taką ciekawostkę na rosyjskim kanale RTR Planeta. Otóż pokazali demonstranta, młodego mężczyznę, jak szedł a potem się położył na jezdni, niby "dostał" od Policji. Rosjanie bardzo obiektywnie relacjonowali wydarzenia z pikiety pod Sejmem, np. pokazali flagi ukraińskie, które powiewały wśród demonstrantów. I taki komentarz, że: PO, KOD, SLD, Nowoczesna - chcą zrobić z tego "Majdan" !?
2016-12-18 09:57:53
PO-PO
Ty PO odpuść sobie z tą paranoją. Regularnie4 zażywaj leki i staraj się nie komentować.
2016-12-18 09:48:06
PO "Cyrku" o-PO-zycji...
A Kto s-PO-wodowal ten caly "Cyrk Okupacyjny" na Sali Sejmowej... i czy to bylo tez zgodne z Prawem i Regulaminem Sejmu ? Proponuje na nastepne Posiedzenie Sejmu, sprawdziec bardzo dokladnie - WSZYSTKICH - bioracych udzial w Obradach Sejmowych... by nie wniesiono roznego rodzaju BRONI i nie doszlo - DO STRZELANINY Z OSTRYCH...!!!
2016-12-18 01:35:29
bolo
do @ jarun-a "..a potem źle to rozegrał. KOD-ziarze i alimenciarz tylko na to czekali." - nie tak źle. Dla mnie widok przecudny gdy widziałem p.Piniora z pułkownikiem Mazgułą "ramie w ramie" krzyczących "PiS morduje demokrację". Ci o których piszesz (totalni) mogli TYLKO (!!!!!!) pójść na demokratyczne wybory i wybrać to co chcieli. P.S. - trybuna przed Sejmem była sPOntanicznie ustawiona i ten przez polcję "zagazowany".Tak napisał Guardian.
2016-12-18 00:15:55
kabaret
Ten Petru chyba był ostatnio u ginekologa na Rubikoniu w święto 6 króli - taki mądry i jeszcze czegoś rząda! :-0)
2016-12-17 23:36:01
POLAK do osłów
Czy sanowne panstwo jezdeśta POLAKAMI - czy partyjnymi głąbami ?!Dotyczy wszystkich , którzy biorą kasę z WIEJSKIEJ/ w upierdliwie stoliccnej Warszawce/.
2016-12-17 18:18:36
Jarun
Oglądając telewizję to mam ubaw. Widzę jak ruda czochra się po głowie, pewnie od "kija" wszy załapała...byle nie łonowe, bo publiczne drapanie się po...zresztą mniejsza z tym. Posłankę Kochan widziałem w sejmie, ale na pikiecie już nie. Pewnie babcia drzemie w pokoju przed telewizorkiem i mruczy: to nie na moje lata, niech młodzi dokazują. Arłukowicz z Nitrasem pewnie zmarzli i "rozgrzewają się" w pokoju hotelowym. Ten Nitras w tej Warszawie za mocno chyba się "rozgrzewa" bo niechluj się stał...obwieś jeden.
2016-12-17 16:12:29
asr
Do ,,posłowie PIS złamali polskie prawo,, Czy ty jesteś istotą myślącą, czy tak kompletnie zaKODowaną, że już nawet myśleć nie potrafisz? Słuchaj ciumoku, zabierają przywileje kombinatorom i złodziejom i to WAS tak boli! Dzięki takim tłukom jak wy, będą rządzić dwie albo pięć kolejnych kadencji, bo ludzie, normalni, zdrowi psychicznie ludzie, widzą co wyrabiacie!
2016-12-17 15:59:18
Jarun
Nitras jak biegał, jak dokazywał, jak taki chłystek - który może wreszcie się pokazać, zabłysnąć na rozróbie. Drugi to Arłukowicz -klasyczny hultaj i karierowicz, też zbudził się ze snu. Nie trzeba myśleć tylko krzyczeć, tzn.powtarzać hasła. Dziś widzę "rudą" Gośkę Prokop w telewizji - ale obciach, ale wstyd. Była u Palikota i przeflancowała się do Petru...stoi z dwiema gąskami: Lubnauer i Gasiuk. A te jakby mogły, to by z majtek wyskoczyły. Faktem jest, że PiS -niepotrzebnie sprowokował PO, a potem źle to rozegrał. KOD-ziarze i alimenciarz tylko na to czekali. Teraz drze swoją japę z SLD taka blondyna. Widzę, że ruda mizdrzy się do tego wywalonego z teatru we Wrocławiu dyrektora. Poczekaj stary Paczkowski da ci za to szlajanie się.
2016-12-17 13:05:42
MIETEK SOCHA
PO ZER NOWOCZESNA ZERO PSL ZERO co to za nieroby do gadania , elokwenci ala KWAŚNIEWSKI bezproduktywni popierani przez KOMUNISTÓW a pewna grupa jeszcze działa. PAN KUCHCIŃSKI Z PRZEMYŚLA JA TEŻ DLATEGO TAKIE SĄ NASZE DZIAŁANIA, ADRIAN KLARENBACH Z PRZEMYŚLA MÓJ KREWNY . TRYBUNAŁ STANU TO DLA PLATFORMY 8 LAT TRZYMAĆ PAŃSTWO TEORETYCZNE, OCH ŻEBY ŻYŁ MÓJ MARSZAŁEK PIŁSUDSKI JUŻ BY KBLOWALI
2016-12-17 12:22:29
popslno
Jak to powiedział kiedyś ich "guru": Chcieć to sobie możecie.
2016-12-17 10:32:47
Posłowie PIS złamali polskie prawo
Trybunał Stanu i tak za 3 lata ich nie minie, choć teraz można stwierdzić że 3 lat to oni nie przetwają
2016-12-17 09:40:26

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie