czwartek, 22 października 2020.
Strona główna > Świat > Wyciekła notatka o chaosie wokół Brexitu

Wyciekła notatka o chaosie wokół Brexitu

Wyciekła notatka o chaosie wokół Brexitu
Data publikacji: 2016-11-16 15:12
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1814 172897

Chaotyczne zarządzanie premier Theresy May i istotne podziały polityczne w rządzie grożą opóźnieniem procedur wyjścia Wielkiej Brytanii z UE – wynika z wewnętrznej notatki, do której dotarł "The Times". To nie jest raport rządu – podkreśla jego rzecznik.

Według deklaracji premier May rząd w Londynie planuje rozpocząć procedurę wyjścia z Unii Europejskiej najpóźniej do końca pierwszego kwartału 2017 roku. Z kolei według ujawnionego dokumentu, którego autorzy są nieznani, rząd nie ma planu na Brexit. Administracja pracuje jednocześnie nad przeszło 500 projektami związanymi z Brexitem i może potrzebować nawet do 30 tys. dodatkowych urzędników, aby poradzić sobie z ilością pracy.

– Pojedyncze departamenty są zajęte, bo przygotowują swoje projekty wprowadzające w życie decyzję o Brexicie – oceniono w opisywanej notatce, dodając, że w efekcie jest "ponad 500 projektów, co przytłacza rząd". Autorzy notatki zauważyli, że premier May "ma tendencję do brania na siebie decyzji i ustalania szczegółów", co ich zdaniem jest na dłuższą metę nie do utrzymania.

Dokument krytykuje rząd także za "brak ustalonych priorytetów i połączenia działań z ogólną strategią negocjacyjną". Jak napisano, "pomimo szerokiej debaty stałych sekretarzy wciąż nie ma wspólnej strategii".

Nieujawniona z nazwy firma doradcza zwróciła także uwagę na podziały polityczne wewnątrz gabinetu May, w szczególności na narastający kryzys pomiędzy trzema zwolennikami tzw. twardego Brexitu – ministrem spraw zagranicznych Borisem Johnsonem, ministrem ds. handlu międzynarodowego Liamem Foxem i ministrem ds. Brexitu Davidem Davisem – a odpowiedzialnymi za gospodarkę ministrem finansów Philipem Hammondem i ministrem ds. biznesu Gregiem Clarkiem. W toku prac nad wyjściem z UE miało dojść do wielu starć kompetencyjnych pomiędzy ministerstwami, m.in. dotyczących nadzoru nad sektorem finansowym, farmaceutycznym czy firmami telekomunikacyjnymi.

– To nie jest dokument rządowy i nie uznajemy komentarzy, które się w nim pojawiają. Jesteśmy skupieni na tym, żeby rozpocząć prace nad Brexitem i sprawić, że będzie on naszym sukcesem – skomentował publikację "Timesa" rzecznik rządu.

(pap)

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Pierwszy dzień neutralizacji tallboya

Sonda

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie