wtorek, 21 sierpnia 2018.
Strona główna > Świat > Wyciekła notatka o chaosie wokół Brexitu

Wyciekła notatka o chaosie wokół Brexitu

Wyciekła notatka o chaosie wokół Brexitu
Data publikacji: 2016-11-16 15:12
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1367 172897

Chaotyczne zarządzanie premier Theresy May i istotne podziały polityczne w rządzie grożą opóźnieniem procedur wyjścia Wielkiej Brytanii z UE – wynika z wewnętrznej notatki, do której dotarł "The Times". To nie jest raport rządu – podkreśla jego rzecznik.

Według deklaracji premier May rząd w Londynie planuje rozpocząć procedurę wyjścia z Unii Europejskiej najpóźniej do końca pierwszego kwartału 2017 roku. Z kolei według ujawnionego dokumentu, którego autorzy są nieznani, rząd nie ma planu na Brexit. Administracja pracuje jednocześnie nad przeszło 500 projektami związanymi z Brexitem i może potrzebować nawet do 30 tys. dodatkowych urzędników, aby poradzić sobie z ilością pracy.

– Pojedyncze departamenty są zajęte, bo przygotowują swoje projekty wprowadzające w życie decyzję o Brexicie – oceniono w opisywanej notatce, dodając, że w efekcie jest "ponad 500 projektów, co przytłacza rząd". Autorzy notatki zauważyli, że premier May "ma tendencję do brania na siebie decyzji i ustalania szczegółów", co ich zdaniem jest na dłuższą metę nie do utrzymania.

Dokument krytykuje rząd także za "brak ustalonych priorytetów i połączenia działań z ogólną strategią negocjacyjną". Jak napisano, "pomimo szerokiej debaty stałych sekretarzy wciąż nie ma wspólnej strategii".

Nieujawniona z nazwy firma doradcza zwróciła także uwagę na podziały polityczne wewnątrz gabinetu May, w szczególności na narastający kryzys pomiędzy trzema zwolennikami tzw. twardego Brexitu – ministrem spraw zagranicznych Borisem Johnsonem, ministrem ds. handlu międzynarodowego Liamem Foxem i ministrem ds. Brexitu Davidem Davisem – a odpowiedzialnymi za gospodarkę ministrem finansów Philipem Hammondem i ministrem ds. biznesu Gregiem Clarkiem. W toku prac nad wyjściem z UE miało dojść do wielu starć kompetencyjnych pomiędzy ministerstwami, m.in. dotyczących nadzoru nad sektorem finansowym, farmaceutycznym czy firmami telekomunikacyjnymi.

– To nie jest dokument rządowy i nie uznajemy komentarzy, które się w nim pojawiają. Jesteśmy skupieni na tym, żeby rozpocząć prace nad Brexitem i sprawić, że będzie on naszym sukcesem – skomentował publikację "Timesa" rzecznik rządu.

(pap)

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Samotny strajk
Water Show Szczecin 2018
Pyromagic 2018: Fajerwerki wystrzeliły
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy