Środa 20 października 2021r. 
REKLAMA

Procedura wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE

Data publikacji: 2016-10-02 22:12
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Procedura wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE
Theresa May Fot. EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA  

Brytyjska premier Theresa May w wystąpieniu otwierającym doroczną konferencję Partii Konserwatywnej zapowiedziała, że jej rząd uruchomi do końca marca 2017 roku procedurę wystąpienia z UE. Powtórzyła, że wynik referendum ws. Brexitu jest nieodwracalny.

Dodała, że decyzja o rozpoczęciu negocjacji w tej sprawie nie musi być przegłosowana przez parlament.

- Decyzja zapadła - podkreśliła May, tłumacząc, że politycy, którzy uznają, że możliwe jest zignorowanie wyniku referendum, są w błędzie. - Brexit znaczy Brexit. I doprowadzimy do tego, że będzie naszym sukcesem. (...) Osoby, które domagają się głosu w parlamencie, nie stoją w obronie demokracji, ale starają się zmienić decyzję (wyborców), obrażając inteligencję Brytyjczyków.

Jak zaznaczyła May, Wielka Brytania nie zamierza wykorzystać dotychczas istniejących modeli relacji państw zewnętrznych z Unią Europejską, ale wypracować swój własny.

- Nie będziemy podążali drogą Norwegii ani Szwajcarii - Wielka Brytania stworzy własne porozumienie, jako suwerenny kraj - powiedziała. W komentarzu pod adresem szkockiego rządu premier dodała, że "nie będzie żadnych wyjątków od Brexitu".

- Nie pozwolimy nacjonalistom zagrozić trwałości naszej unii, Wielkiej Brytanii. Zagłosowaliśmy za wyjściem z Unii Europejskiej jako jedna, zjednoczona Wielka Brytania, tak będziemy negocjowali i tak opuścimy wspólnotę - podkreśliła.

Przedstawiciele szkockich władz, w tym pierwsza minister (premier) Nicola Sturgeon, wielokrotnie podkreślali, że nie dopuszczą do wyjścia ze Wspólnoty, jeśli będzie to zagrażać interesom Szkocji.

- Premier przekroczyła swoje kompetencje mówiąc, że głos i interesy Szkocji nie mają znaczenia. Niezrozumiały ruch ze strony kogoś, kto mówi o zachowaniu jedności unii - oznajmiła Sturgeon, odnosząc się do słów May.

May podkreśliła też, że po wyjściu z UE Wielka Brytania "będzie w pełni niepodległym, suwerennym krajem; państwem, które nie będzie dłużej częścią politycznej unii, w której międzynarodowe instytucje mogą zmieniać decyzje parlamentów narodowych i sądów".

(pap) 

Na zdjęciu: Theresa May

Fot. EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Podsluchane w GB...
2016-10-04 01:50:55
A dlaczego nie atakuje sie az tak... innych Narodowosci z bylej Europy Wschodniej ? Odpowiedz jest krotka: bo Polacy przebywajac tylko goscinnie w Angli, jak wypija to za bardzo "PO-dskakuja i Kozakuja"...!!
PL
2016-10-03 09:50:11
Jak żałować kogoś, kto odnosi się do Polaków w taki sposób, jak mówią ostatnie doniesienia prasowe, a raczej nekrologi...
Żegnamy
2016-10-03 08:24:12
bez żalu

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ