Piątek, 22 listopada 2024 r. 
REKLAMA

WHO: do końca 2020 r. koronawirus spowodował śmierć ponad 3 mln osób

Data publikacji: 02 czerwca 2021 r. 19:54
Ostatnia aktualizacja: 02 czerwca 2021 r. 22:56
WHO: do końca 2020 r. koronawirus spowodował śmierć ponad 3 mln osób
Fot. Pixabay.com  
Według nowych szacunków WHO koronawirus SARS-CoV-2 spowodował do końca 2020 roku śmierć ponad 3 mln ludzi, czyli o 1,2 mln więcej, niż podawano wcześniej.

Nowy raport WHO wskazuje na znacznie wyższą liczbę ofiar COVID-19, niż wcześniej zakładana. Szacunki oparte na analizie wzrostu śmiertelności pokazują, że do końca 2020 roku, na świecie zmarły 3 mln osób - 1,2 mln więcej, niż pokazywały wcześniejsze obliczenia.

Raport mówi też o dostępie do szczepień, któremu daleko do równości i sprawiedliwości. Tylko 1 proc. dawek trafia do krajów biednych, 19 proc. do państw o niższych-średnich dochodach, 33 proc. - wyższych-średnich i 47 proc. - do krajów bogatych.

Jak wynika z raportu, COVID-19 zagroził populacjom na całym świecie i aż 90 proc. państw doświadczyło zaburzeń pracy służby zdrowia. Choroba nieproporcjonalnie silnie uderzyła w ludność żyjącą w dużym zagęszczeniu. Jednocześnie, w wielu miejscach na świecie brakuje odpowiednich danych na temat dostępu do usług zdrowotnych.

- Nigdy nie poznamy całkowitego wpływu pandemii na zdrowie ludzi. Mimo to szacunki na temat wzrostu śmiertelności w 2020 roku opublikowane przez WHO pomagają zorientować się w tej trudnej sytuacji - mówi Brian Wahl, epidemiolog z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health.

- Najbardziej trzeźwiące informacje zawarte w tym raporcie dotyczą faktycznej liczby zgonów z powodu COVID-19. Wszystkie kraje muszą wspólnie, ciężej pracować, aby poprawić raportowanie zgonów. To jeden z najważniejszych wskaźników globalnej sytuacji zdrowotnej - podkreśla Madhukar Pai z McGill University.

Opracowanie zawiera też optymistyczne informacje. Wskazuje bowiem wyraźną poprawę średniej oczekiwanej długości życia w momencie porodu, która od 2000 roku do roku 2019 wzrosła z 66,8 do 73,3 lat. Zdaniem ekspertów to zasługa przede wszystkim zmniejszenia śmiertelności dzieci i ograniczenia chorób zakaźnych. Najbardziej skorzystały na tym kraje o niskim-średnim dochodzie.

(PAP)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

BArt
2021-06-02 22:53:34
2,9 mln zgonów można było uniknąć gdyby ludzie mieli 60-80ng/ml witaminy D3, brali cynk 30-50mg/dzień, oraz przy potwierdzeniu infekcji i temperaturze dostali Amantadyny lub Inwermektynę lub Hydroksychlorochinę. Badanie co do nie skuteczności ostatniej zostały sfałszowane o czym przeprosił publikujące je pismo Lancet, tylko że po cichu ale kto chce ten znajdzie... Media nie chcą, chcą straszyć bo z tego kasa jest, a mówić o skutecznych metodach i jak wyciągnęli otyłego starego Trumpa w dwa dni.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA