środa, 20 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Watykański luksus

Watykański luksus

Watykański luksus
Data publikacji: 2015-11-08 16:05
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 278 36229

Do 500 metrów kwadratowych mają mieszkania dostojników w Watykanie, inne wynajmuje się za 1,72 euro miesięcznie. Takie informacje zawierają książki włoskich dziennikarzy na temat finansów Watykanu i przywilejów hierarchii, które ukazały się pod koniec tego tygodnia.

Książki na podstawie tajnych dokumentów, które wyciekły zza Spiżowej Bramy wydali Gianluigi Nuzzi („Via Crucis”) i Emiliano Fittipaldi („Chciwość”). Obie tworzą obraz stanu finansów w Watykanie, który zapewnia, że wiele z ujawnionych faktów o braku kontroli nad finansami i szastaniu pieniędzmi należy do przeszłości, bo opisano je w raportach przygotowujących reformę papieża Franciszka na początku pontyfikatu.

Autorzy sporo miejsca poświęcili też sprawie doskonałych warunków mieszkaniowych hierarchii, także emerytowanych dostojników, którzy pozostali w watykańskich apartamentach, wielokrotnie większych od małej, skromnej rezydencji samego papieża. 68 hierarchów w ogóle nie płaci za wynajem mieszkania, które przysługują im za darmo. Na 445 mkw mieszka kardynał Velasio de Paolis, a na 409 m kardynał Franz Rode. Kardynał Leonardo Sandri mieszka w watykańskim mieszkaniu liczącym 502 m, a kardynał Marc Oullet na 467 m. Arcybiskup Rino Fisichella otrzymał lokal o powierzchni 415 m, zaś kardynał Gianfranco Ravasi - 366 m.

W książce Nuzziego opisany został przypadek z czasów pontyfikatu Benedykta XVI, gdy biskup Giuseppe Sciacca kazał zburzyć ścianę dzielącą jego apartament od mieszkania starszego księdza, przebywającego w szpitalu po to, by powiększyć swój metraż. Natomiast niektórzy pracownicy Watykanu płacą czynsz 1,72 euro miesięcznie - nawet za wynajem 97-metrowego mieszkania w centrum Rzymu. (pap)

 

Fot. Robert Stachnik (arch.)

Watykański luksus

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy