Czwartek, 25 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Sprzeciw kościoła

Data publikacji: 18 października 2015 r. 12:21
Ostatnia aktualizacja: 18 czerwca 2018 r. 22:45
Sprzeciw kościoła
 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, który uczestniczył w synodzie biskupów na temat rodziny powtórzył w Watykanie sprzeciw Kościoła w Polsce wobec dopuszczenia rozwodników do komunii.

Metropolita poznański powiedział dziennikarzom z całego świata: „Jeśli chodzi o możliwość dopuszczenia do komunii osoby rozwiedzionej, w nowym związku, której poprzedni współmałżonek żyje, my jako Konferencja Episkopatu Polski wykluczamy taką możliwość”.

- Mówiliśmy zawsze o procesie stwierdzenia nieważności małżeństwa - podkreślił arcybiskup Gądecki. Następnie zaznaczył, że polski episkopat przywołuje też adhortację Jana Pawła II „Familiaris consortio” z 1981 roku na temat rodziny. Wymienione są w niej - przypomniał - wszystkie możliwości udziału osoby rozwiedzionej w życiu Kościoła; „zarówno na polu edukacji, jak i w Caritas, słuchaniu Słowa Bożego, uczestnictwie we mszy” - zaznaczył.

- Na wszystkich tych polach taka osoba może być także ważnym świadkiem trudności życia rodzinnego i może nawet lepiej przygotować tych, którzy planują zawrzeć związek małżeński, niż ktoś, kto nie ma takiego doświadczenia - zauważył abp Gądecki. Osoby rozwiedzione w nowych związkach - oświadczył - „nie są w żaden sposób wykluczone z Kościoła, nie są ekskomunikowane”. Arcybiskup poznański podkreślił zarazem, odnosząc się do nierozerwalności małżeństwa, że „żadna władza nie może rozwiązać węzła, który został zawarty w ważny sposób”. Dopuszczenie do komunii - zastrzegł - nie jest możliwe także wtedy, gdy drugi związek rozwodników jest „pełen cnót”, „dobry i piękny”.

Watykan poinformował, że sytuacja osób rozwiedzionych była głównym tematem kolejnego dnia obrad synodu biskupów. Ujawniono, że jeden z ojców synodalnych wzruszył uczestników debaty emocjonalną opowieścią o dziecku, które w chwili przystępowania do Pierwszej Komunii przełamało hostię na dwie części i dało je swoim rodzicom - rozwiedzionym i w nowych związkach. (pap)

 

Fot. Dariusz Gorajski (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Tylko pytam... ?
2015-10-19 10:20:05
A co bedzie dzialo sie dalej... z Koscielnymi Pedofilami ??
Wawrzek
2015-10-18 11:54:00
Należy więc unieważniać wcześniejsze związki małżeńskie osób rozwiedzionych jako zawarte według fałszywych oświadczeń- ot i wszystko. Bo zamiast tego wejdzie arabskie oświadczenie po trzykroć -rozwodzę się i za darmo.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA