czwartek, 09 lipca 2020.
Strona główna > Świat > W Niemczech nowe ograniczenia: poruszanie się w pojedynkę, zachowanie 1,5 metra odstępu

W Niemczech nowe ograniczenia: poruszanie się w pojedynkę, zachowanie 1,5 metra odstępu

W Niemczech nowe ograniczenia: poruszanie się w pojedynkę, zachowanie 1,5 metra odstępu
Data publikacji: 2020-03-23 11:35
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-24 09:10
Wywietleń: 877 448521

Poruszanie się poza domem w pojedynkę lub maksymalnie w parach, obowiązek utrzymywania minimum 1,5 metra odstępu i zamknięcie restauracji to nowe zasady obowiązujące w Niemczech w związku z epidemią koronawirusa - ogłosiła kanclerz Angela Merkel.

- Od niedzieli ulicami niemieckich miast poruszać można się tylko w pojedynkę lub parami - poinformowała szefowa niemieckiego rządu podczas konferencji prasowej. Restrykcje, które obowiązywać będą w całym kraju przez co najmniej dwa tygodnie, nie dotyczą rodzin i członków tego samego gospodarstwa domowego. Osoby te nadal mogą wspólnie wychodzić z domu.

Bezpieczny odstęp

Osoby poruszające się po mieście muszą zachowywać co najmniej 1,5 metra odstępu od innych. Merkel podkreśliła, że jest to najważniejsza zasada, bo przy jej zachowaniu „możliwość zakażenia spada do zera”. Również przedsiębiorstwa będą musiały wprowadzić ją dla swoich pracowników i gości.

Kanclerz poinformowała także o całkowitym zamknięciu restauracji, choć nadal będzie możliwa sprzedaż posiłków na wynos i z dowozem. Dodatkowo oprócz wielu sklepów i lokali, które są już zamknięte na mocy wcześniejszych decyzji, obecnie również salony fryzjerskie, kosmetyczne, studia tatuażu i salony masażu będą musiały zaprzestać działalności.

Póki nie ma szczepionek

- Nie ma jeszcze dostępnych szczepionek ani leków, dlatego takie zasady są obecnie najskuteczniejszym środkiem w walce z wirusem - powiedziała Merkel. Podkreśliła, że nie są to propozycje, ale zasady, za których nieprzestrzeganie grozić będą kary. 

Dotychczas cieszące się dużą autonomią kraje związkowe wprowadzały zróżnicowane obostrzenia i nakazy mające spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa.

W poniedziałek niemiecki rząd będzie podejmował decyzje na temat pomocy finansowej dla gospodarki, a projekty ustaw w tej sprawie będą procedowane w taki sposób, żeby mogły zostać przyjęte przez Bundesrat (drugą izbę parlamentu federalnego) podczas specjalnego posiedzenia w najbliższy piątek.

* * *

Niemcy znajdują się w pierwszej piątce państw na świecie najmocniej dotkniętych pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Według wyliczeń Uniwersytetu Johna Hopkinsa w kraju zidentyfikowano 23 974 przypadki zakażenia, a 92 zakażone osoby zmarły.

(pap)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

 

Komentarze

Epidemia
"Poruszanie się poza domem w pojedynkę lub maksymalnie w parach, obowiązek utrzymywania minimum 1,5 metra odstępu ..". Przed kilkoma laty, gdy panowała "zaraza z Afryki" to niemieckie "polityczki" zalecały bezpieczną odległość; "Armlänge" (długość ramiona).
2020-03-24 09:09:10

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Joannie Fierke

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie