piątek, 05 czerwca 2020.
Strona główna > Kraj > Premier: Wprowadzamy stan epidemii

Premier: Wprowadzamy stan epidemii

Premier: Wprowadzamy stan epidemii
Data publikacji: 2020-03-20 20:35
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-21 00:03
Wywietleń: 508 448413

- Wprowadzamy dzisiaj stan epidemii, żeby zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa i wdrażać zasady w obszarze kwarantanny - powiedział w piątek wieczorem (20 marca) premier Mateusz Morawiecki. Podziękował wszystkim, którzy są zaangażowani w walkę z koronawirusem i uświadamianie społeczeństwa.

- Staramy się robić wszystko, by przygotować Polskę na trudne, nadchodzące tygodnie. Również globalna gospodarka przeżywa ciężki czas. Dlatego apeluję, żeby ci, którzy mają pracę zdalną, budowali tę naszą gospodarkę, gdyż znaczna jej część jest w stanie zamrożenia - powiedział premier. 

Szkoły także funkcjonują zdalnie i tak pozostanie do świąt. Szef MEN Dariusz Piontkowski zapewnił, że nie spowoduje to konieczności przełożenia egzaminu ósmoklasisty i egzaminów maturalnych. Dodał, że od 25 marca będzie wprowadzony obowiązek realizowania podstaw programowych, aby nauczyciele mogli systematycznie przekazywać wiedzę i wystawiać oceny.

- Ogłoszenie stanu epidemii w kraju to trudna decyzja, ale gdy popatrzymy na wzrosty w krajach takich jak Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy, to trudne decyzje i niezwykle odpowiedzialne zachowania wszystkich Polaków, są decyzjami ratującymi czyjeś życie - zaznaczył minister zdrowia Łukasz Szumowski. 

Z uwagi na nieprzestrzeganie zasad kwarantanny i wzrost liczby zakażeń, będą też podwyższone kary za jej nieprzestrzeganie: z 5 000 na 30 000 zł.

Jak z kolei powiedział w orędziu prezydent Andrzej Duda "jak dotąd zapobiegliśmy lawinowemu wzrostowi liczby zakażonych. Pustki na ulicach polskich miejscowości to widok daleki od naszych marzeń. Jednak w obecnej sytuacji budzi on nadzieję. Jest świadectwem mądrości i odpowiedzialności Polaków". 

- Przed nami decydujący czas. Zdaniem specjalistów zbliżamy się do kluczowego, przełomowego momentu w walce z epidemią. Dlatego apeluję do wszystkich o jeszcze większą mobilizację, jeszcze większą dyscyplinę. Zostańmy w domach! Stosujmy się do wydawanych zaleceń - zaapelował.

PaS

Fot. Twitter/Kancelaria Premiera

Komentarze

wyborca
ale wybory muszą być , nieważne że epidemia
2020-03-20 23:41:13

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy zagłosujesz w wyborach prezydenckich 28 czerwca 2020 roku?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie