Sobota, 02 marca 2024 r. 
REKLAMA

Uwolnienie więźniów w zamian za... zwłoki żołnierzy

Data publikacji: 08 września 2016 r. 13:04
Ostatnia aktualizacja: 18 czerwca 2018 r. 22:46
Uwolnienie więźniów w zamian za... zwłoki żołnierzy
Szpital polowy w strefie opanowanej przez rebeilantów Fot. EPA/MOHAMMED BADRA  

Syryjski reżim rozpoczął uwalnianie 169 więźniów politycznych w zamian za wydanie przez rebeliantów zwłok pięciu rosyjskich żołnierzy, których helikopter został w sierpniu zestrzelony przez rebeliantów w prowincji Idlib – podał adwokat zatrzymanych.

Według mecenasa Michela Chammasa zwolniono już ponad sto osób z różnych zakładów karnych, a uwolnienie kolejnych zostało zapowiedziane przez władze. Chodzi o więźniów określanych przez reżim mianem terrorystów – to słowo jest używane w odniesieniu do wszystkich przeciwników reżimu syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada. W zamian za wypuszczenie ich na wolność rebelianci przetrzymujący wciąż zwłoki Rosjan zgodzili się na ich wydanie syryjskim władzom. Chammas nie chciał ujawnić, które ugrupowania brały udział w negocjacjach z rządem w Damaszku.

Rosyjski śmigłowiec został zestrzelony 1 sierpnia w prowincji Idlib na północnym wschodzie Syrii, niemal całkowicie opanowanej przez różne grupy rebelianckie skupione w koalicji zwanej Armią Podboju. Był to najpoważniejszy atak na rosyjskie siły biorące od września 2015 roku udział w wojnie w Syrii. W sumie zginęło dotąd 18 Rosjan.

– Ciała pilotów są w rękach Armii Podboju. Negocjacjami zajmuje się komisja, która wyda komunikat, gdy będzie wiadomo coś nowego – powiedział agencji AFP Ahmad Karra Ali, rzecznik grupy Ahrar al-Szam wchodzącej w skład koalicji. – Dobrze traktujemy naszych więźniów i dbamy o zwłoki ofiar, ponieważ to jedyny sposób, by uzyskać zwolnienie naszych mężczyzn, kobiet i dzieci, którzy są więźniami reżimu.

(pap)

Fot. EPA/MOHAMMED BADRA

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Iglo,
2016-09-10 00:56:29
Jak to w jakich... w "specjalnych lodowkach" bez pradu !!
Lodówka
2016-09-08 13:11:32
Ciekawe, w jakich warunkach trzymają te zwłoki.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA