niedziela, 22 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Syria: wojna bez końca

Syria: wojna bez końca [FILM]

Syria: wojna bez końca
Data publikacji: 2016-09-04 16:49
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1294 152570

Konflikt w Syrii trwa już ponad pięć lat i zaostrzył się po tym, jak swoje siły wysłały tam Rosja i Turcja. Syria stała się polem bitewnym dla fundamentalistów muzułmańskich i miejscem, gdzie ścierają się interesy wielu państw.

Wojna w Syrii nie ma prostego przełożenia na walkę pomiędzy zwolennikami prezydenta Baszara el-Asada a jego przeciwnikami. Kolejnym jej graczem są islamscy fundamentaliści i to zarówno sponsorowani przez Al-Kaidę (związany dotąd z Al-Kaidą syryjski Front al-Nusra oderwał się od macierzystej siatki i tworzy nową organizację pod nazwą Dżabat Fatah al-Szam - PAP), jak i ISIS (dawna nazwa IS - Państwa Islamskiego). Z kolei w przypadku Kurdów to walka o autonomię. Na to wszystko nakładają się interesy wielu państw, które dostarczają broń stronom konfliktu.

 

Przykładem z ostatnich dni jest Turcja, która wysłała swoje czołgi przeciwko kurdyjskiej milicji YPG (Ludowe Jednostki Samoobrony) do północnej Syrii, bo jej zdaniem są one przedłużeniem separatystycznej i zdelegalizowanej w Turcji Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). Kurdowie, przeciwnicy Asada, są natomiast sojusznikami Stanów Zjednoczonych w walce z dżihadystami.

W odpowiedzi na działania Ankary Pentagon wezwał Turcję i ugrupowania syryjskie oraz kurdyjskie, by przestały zwalczać się nawzajem. Biały Dom ostrzegł, że nieskoordynowane operacje i działania wojenne Turcji w północnej Syrii utrudniają walkę z IS.

Obok walki w islamskimi fundamentalistami, USA są w obozie przeciwników Asada, podobnie jak Arabia Saudyjska, Katar i Jordania, a także Wielka Brytania i Francja. Zachód wspiera Syryjską Koalicję Narodową działającą na emigracji.

Z kolei prezydenta Syrii otwarcie popierają Iran, radykalne ugrupowanie szyickie z Libanu - Hezbollah oraz Rosja.

Te sympatie przekładają się także na światową politykę. Rosja i Syria podważają wiarygodność raportu ONZ w sprawie broni chemicznej użytej podczas wojny w Syrii. Ich zdaniem nie jest oparty na solidnych dowodach i nie daje przesłanek dla wprowadzenia sankcji wobec Damaszku. Eksperci ONZ stwierdzili w opublikowanym raporcie, że syryjska armia rządowa dokonała co najmniej dwóch ataków chemicznych - 21 kwietnia 2014 r. w prowincji Idlib, w rejonie miejscowości Talmenes i 16 marca 2015 r. w rejonie Sarmin. Dżihadyści z IS użyli natomiast - według raportu - gazu musztardowego w miejscowości Marea, niedaleko Aleppo, na północy Syrii.

Pracujący w terenie eksperci, mający mandat ONZ, wykryli łącznie w okresie lat 2014-2015 dziewięć przypadków użycia broni chemicznej. Jednak co do sześciu z nich, przypisywanych przez inne źródła reżimowi prezydenta Asada, nie ma całkowitej pewności, kto ich dokonał.

Wojnę w Syrii rozpoczęły protesty przeciwko Asadowi w marcu 2011 r. Krwawo stłumione demonstracje sprawiły, że część wojska przeszła do opozycji i podjęła walkę z reżimem. Osłabiony wojną kraj zaatakowali muzułmańscy fundamentaliści. W 2014 roku na części terytorium Iraku i Syrii dżihadyści proklamowali kalifat o nazwie Państwo Islamskie.

Z danych organizacji Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka wynika, że w ciągu pięciu lat wojny zginęło ponad 270 tys. osób, a miliony pozostały bez dachu nad głową. Według ONZ w państwach sąsiadujących z Syrią przebywa obecnie 4,8 mln uchodźców z Syrii.(PAP)

Komentarze

Obserwujac wydarzenia...
A u Nas wyglada odwrotnie, garstka PO-owcow i KOD-owcow "straszy"... obecny Rzad PiS-u !!
2016-09-04 22:20:22

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy