niedziela, 25 sierpnia 2019.
Strona główna > Świat > Utrzymać sankcje wobec Rosji

Utrzymać sankcje wobec Rosji

Utrzymać sankcje wobec Rosji
Data publikacji: 2016-02-01 21:31
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1562 115518

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podzielają opinię, że we wschodniej Ukrainie nadal nie ma trwałego zawieszenia broni, a uzgodnienia polityczne z Mińska ciągle nie zostały zrealizowane. Chcą utrzymania sankcji wobec Rosji.

- Niestety nadal nie mamy stałego zawieszenia broni, które jest warunkiem realizacji wszystkich pozostałych punktów porozumienia z Mińska - powiedziała Merkel przed rozmową z prezydentem Ukrainy w Berlinie. Jak zastrzegła, walki w Donbasie stały się mniej intensywne, co jest zjawiskiem pozytywnym.

- Uzgodnienia polityczne są nadal niezrealizowane - podkreśliła. Merkel przypomniała, że sankcje wobec Rosji są powiązane z procesem wdrażania porozumień z Mińska, a pod koniec zeszłego roku Unia Europejska przedłużyła restrykcje wobec Moskwy o kolejne sześć miesięcy.

- Uważamy, że w interesie wszystkich byłaby realizacja Mińska, co stworzyłoby warunki do zniesienia sankcji. Niestety jeszcze nie doszliśmy do tego - zauważyła. 

Poroszenko całkowicie zgodził się z krytyczną oceną przedstawioną przez Merkel. Jak podkreślił, mimo upływu czasu problem zapewnienia bezpieczeństwa w Donbasie nadal nie został rozwiązany.

- Coraz częściej dochodzi do ostrzału, są ofiary wśród ludności cywilnej. W styczniu doszło do 1 200 takich incydentów - wyliczał prezydent. Odpowiedzialnością obarczył oddziały rosyjskie i wspieranych przez Rosję prorosyjskich separatystów.

- Separatyści używają ciężkiej artylerii, która jest zakazana i powinna być wycofana - zaznaczył. Dodał, że separatyści przetrzymują 140 osób, w tym dziennikarzy i ochotników.

- Trzymani są w piwnicach, w fatalnych warunkach. Na froncie nadal giną ludzie, zarówno żołnierze, jak i cywile - mówił prezydent. Zapewnił, że podobnie jak Niemcy i Francja, traktuje porozumienia z Mińska jako fundament pokojowego rozwiązania konfliktu. Jego zdaniem sankcje wobec Rosji muszą pozostać w mocy do czasu, aż Moskwa i wspierani przez nią separatyści wypełnią porozumienie, a przede wszystkim wycofają swoje siły z Donbasu, i przywrócą Ukrainie kontrolę nad jej granicami.

- Zniesienie sankcji w sytuacji, gdy agresja rosyjska przeciw Ukrainie trwa, byłoby zachętą dla agresora - ostrzegł. (pap)

 

Na zdjęciu: Angela Merkel i Petro Poroszenko

Fot. EPA/BERND VON JUTRCZENKA

Komentarze

Właśnie polski
transport płaci za tą solidaruszą politykie
2016-02-03 22:13:36
Tylko pytam,
A Kto i dlaczego wczesniej na Ukrainie do tego dopuscil... ? Czy winni takiego zaniedbania zostali PO-ciagnieci do odpowiedzialnosci czy jeszcze nie (?) i byc moze sprawuja dalej wysokie PO-lityczne Stanowiska w PO-zostalej czesci Ukrainy ? A Kanclerz przypadkiem nie "namawiala" Prezydenta rowniez do przyjecia uchodzcow i pozniej wyslania Ich na pierwsza linie...??
2016-02-02 00:40:05
Z banderowską Ukrainą,
powinno się zerwać wszystkie stosunki, z dyplomatycznymi włącznie.
2016-02-01 23:37:44

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Sonda

Czy należy rozdzielić funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie