niedziela, 22 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > Trzy wielkie kryzysy wyzwaniem w 2016 roku

Trzy wielkie kryzysy wyzwaniem w 2016 roku

Trzy wielkie kryzysy wyzwaniem w 2016 roku
Data publikacji: 2016-01-29 13:06
Ostatnia aktualizacja: 2016-01-31 08:52
Wywietleń: 417 112143

W 2016 roku Polska będzie musiała zmierzyć się z trzema wielkimi kryzysami: bezpieczeństwa, sąsiedztwa oraz projektu europejskiego - mówił w piątek w Sejmie podczas swojego expose szef MSZ Witold Waszczykowski. Jak ocenił najwięcej obaw budzi Rosja, która zmierza do „rewizji porządku europejskiego”.

Waszczykowski mówił, że kryzys bezpieczeństwa Europy związany jest m.in. z „dramatycznym pogarszaniem się sytuacji we wschodnim i południowym sąsiedztwie Unii Europejskiej, w tym bezpośrednio u granic Rzeczypospolitej” oraz osłabieniem znaczenia „instytucji powołanych do rozładowywania napięć przez dialog”.

- Tworzy to grunt sprzyjający polityce siły, która przyniosła tak wiele nieszczęść społeczeństwom europejskim w XX stuleciu - ocenił minister. Zwrócił w tym kontekście uwagę na budzącą - według niego - najwięcej obaw politykę Rosji, która „zmierza do rewizji postzimnowojennego porządku europejskiego”.

- Nowa strategia bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej dopuszcza użycie siły przy realizacji swoich interesów. Ilustracją tej logiki jest rosyjska agresja przeciw Ukrainie i wojna, która de facto toczy się już w tym kraju drugi rok. Rosja zmierza do poszerzania własnej strefy wpływów i zahamowania transformacji demokratycznej tych państw Europy Wschodniej, które dążą do zbliżenia z Zachodem. Jest to polityka wsparta rozbudową rosyjskiego potencjału militarnego i działaniami hybrydowymi, w tym propagandowymi - mówił szef polskiej dyplomacji.

Waszczykowski ocenił też, że Bliski Wschód pogrąża się w chaosie, na czym cierpi proces pokojowy, a „narastającym problemem jest potężna fala migracji zarobkowej i uchodźców”. Wśród przejawów kryzysu UE Waszczykowski wymienił grecki kryzys zadłużeniowy i perspektywę Brexitu. Ocenił też, że „masowe pogwałcenie zasad na granicach zewnętrznych strefy Schengen grozi rozchwianiem całego systemu swobody podróżowania wewnątrz tego obszaru”.

- Polska dyplomacja będzie przeciwstawiać się wewnętrznemu zróżnicowaniu Unii, pomysłowi mini-Schengen czy dyskryminacji polskich obywateli mieszkających w państwach Unii. Przeciwstawimy się także wszelkim rozwiązaniom, które uderzałyby w bezpieczeństwo ekonomiczne Polski i polskich przedsiębiorstw - zadeklarował szef MSZ. (pap)

 

Na zdjęciu: Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski podczas konferencji prasowej po wystąpieniu w Sejmie. Szef dyplomacji Witold Waszczykowski przedstawił w Sejmie informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2016 roku. 

Fot. PAP/Marcin Obara

Komentarze

Mina z PO-ligonu,
No na pewno nie o takich jak Ty "Lewaku"...
2016-01-30 23:58:00
Waszczykowski
Ależ ten facet na zdjęciu ma zatroskaną minę o Polskę ... czy o PiS?
2016-01-29 17:42:54

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy