Piątek, 24 marca 2023 r. 
13 szczecin
REKLAMA

Trzy wielkie kryzysy wyzwaniem w 2016 roku

Data publikacji: 29 stycznia 2016 r. 13:06
Ostatnia aktualizacja: 31 stycznia 2016 r. 08:52
Trzy wielkie kryzysy wyzwaniem w 2016 roku
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski podczas konferencji prasowej po wystąpieniu w Sejmie. Szef dyplomacji Witold Waszczykowski przedstawił w Sejmie informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2016 roku. Fot. PAP/Marcin Obara  

W 2016 roku Polska będzie musiała zmierzyć się z trzema wielkimi kryzysami: bezpieczeństwa, sąsiedztwa oraz projektu europejskiego - mówił w piątek w Sejmie podczas swojego expose szef MSZ Witold Waszczykowski. Jak ocenił najwięcej obaw budzi Rosja, która zmierza do „rewizji porządku europejskiego”.

Waszczykowski mówił, że kryzys bezpieczeństwa Europy związany jest m.in. z „dramatycznym pogarszaniem się sytuacji we wschodnim i południowym sąsiedztwie Unii Europejskiej, w tym bezpośrednio u granic Rzeczypospolitej” oraz osłabieniem znaczenia „instytucji powołanych do rozładowywania napięć przez dialog”.

- Tworzy to grunt sprzyjający polityce siły, która przyniosła tak wiele nieszczęść społeczeństwom europejskim w XX stuleciu - ocenił minister. Zwrócił w tym kontekście uwagę na budzącą - według niego - najwięcej obaw politykę Rosji, która „zmierza do rewizji postzimnowojennego porządku europejskiego”.

- Nowa strategia bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej dopuszcza użycie siły przy realizacji swoich interesów. Ilustracją tej logiki jest rosyjska agresja przeciw Ukrainie i wojna, która de facto toczy się już w tym kraju drugi rok. Rosja zmierza do poszerzania własnej strefy wpływów i zahamowania transformacji demokratycznej tych państw Europy Wschodniej, które dążą do zbliżenia z Zachodem. Jest to polityka wsparta rozbudową rosyjskiego potencjału militarnego i działaniami hybrydowymi, w tym propagandowymi - mówił szef polskiej dyplomacji.

Waszczykowski ocenił też, że Bliski Wschód pogrąża się w chaosie, na czym cierpi proces pokojowy, a „narastającym problemem jest potężna fala migracji zarobkowej i uchodźców”. Wśród przejawów kryzysu UE Waszczykowski wymienił grecki kryzys zadłużeniowy i perspektywę Brexitu. Ocenił też, że „masowe pogwałcenie zasad na granicach zewnętrznych strefy Schengen grozi rozchwianiem całego systemu swobody podróżowania wewnątrz tego obszaru”.

- Polska dyplomacja będzie przeciwstawiać się wewnętrznemu zróżnicowaniu Unii, pomysłowi mini-Schengen czy dyskryminacji polskich obywateli mieszkających w państwach Unii. Przeciwstawimy się także wszelkim rozwiązaniom, które uderzałyby w bezpieczeństwo ekonomiczne Polski i polskich przedsiębiorstw - zadeklarował szef MSZ. (pap)

 

Na zdjęciu: Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski podczas konferencji prasowej po wystąpieniu w Sejmie. Szef dyplomacji Witold Waszczykowski przedstawił w Sejmie informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2016 roku. 

Fot. PAP/Marcin Obara

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Mina z PO-ligonu,
2016-01-30 23:58:00
No na pewno nie o takich jak Ty "Lewaku"...
Waszczykowski
2016-01-29 17:42:54
Ależ ten facet na zdjęciu ma zatroskaną minę o Polskę ... czy o PiS?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA