Czwartek 26 maja 2022r. 
REKLAMA

Przekażemy Turcji 71 milionów euro

Data publikacji: 2015-12-09 20:26
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Przekażemy Turcji 71 milionów euro
Fot. Marek Klasa  

Minister finansów Paweł Szałamacha potwierdził w Brukseli, że Polska zapłaci swoją część z pakietu 3 mld euro, na które mają się złożyć państwa UE, aby wesprzeć uchodźców przebywających w Turcji. Według propozycji KE polska składka to 71 mln euro.

- Nasze środowisko zawsze popierało rozwiązanie problemu imigracji właśnie w ten sposób, że pomoże się Turcji, czyli ten problem zostanie częściowo przynajmniej rozwiązany tam, gdzie powstaje, u źródła. Ponieważ fala imigracji do Europy powstała wówczas, gdy kryzys humanitarny narósł właśnie w Libanie, w Jordanii, w Turcji - mówił dziennikarzom w Brukseli Szałamacha.

Kwestia podziału środków na wsparcie uchodźców w Turcji była tematem spotkania ministrów finansów państw UE. Przywódcy unijni potwierdzili kwotę 3 mld euro dla Turcji na niedawnym szczycie z tym krajem. Z propozycji Komisji Europejskiej wynikało, że 500 mln euro na ten cel ma pochodzić z budżetu unijnego, a 2,5 mld euro mają wyasygnować państwa członkowskie. Składka Polski - jeśli te propozycje zostałyby zaakceptowane - miałaby wynieść 71,2 mln euro.

- Polska zapłaci swoją część z tego pakietu 2,5 mld, ponieważ dla nas podstawowym, strategicznym celem jest rozwiązanie problemu imigracji - podkreślił minister. Podobne stanowisko jak nasze przedstawiło również kilka krajów unijnych, KE ma się przyjrzeć tej propozycji. Polska nie kwestionuje klucza podziału obciążeń, zgodnie z którym KE wyliczyła składkę dla naszego kraju.

Wynosząca 3 mld euro pomoc dla Turcji była jednym z warunków Ankary, pod jakimi rząd tego kraju zgodził się pomóc w opanowaniu napływu uchodźców do UE. W Turcji przed wojną domową i terrorystami z Państwa Islamskiego schroniło się ponad 2 mln Syryjczyków. Wielu z nich wobec beznadziejnej sytuacji decyduje się na długą i niebezpieczną podróż najpierw przez morze do Grecji, a później przez szlak bałkański na północ Europy. (pap)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Do WOP-u i Strazy Granicznej nad morzem...,
2015-12-11 00:23:55
A na niezaleznej.pl w dniu 10/12 podali... ze w Poznaniu ukradziono na przyczepie Lodz ratunkowa WOPR-u ! Tylko patrzec... jak kolejna grupka Daesh z Afryki, powyrzuca paszporty na ktorych przedostali sie np. do Polski i dalej ta ukradziona Lodzia, beda chcieli wyplynac "powiedzmy z okolic" Kolobrzegu.... by przedostac sie na Dunska wyspe Bornholm czy na poludnie Szwecji w rejon Skillinge...gdzie kilka dni temu, cos takiego mialo juz miejsce ! Ciekawym tez bedzie, za ile... uda sie "Baltyckim Rekinom" ta Lodz WPOR-u...... "Afrykanskim Daesh-owcom" sprzedac ??
Za Niemieckie Decyzje o Multi-Kulti...wszyscy teraz placimy ! !
2015-12-10 11:57:35
I co to Nam pomoze ?? "Turecka Mafia" zagarnie kase, a i tak dalej bedzie cala UE "rolowala"... i IS-lamistow z Polnocnej Afryki do Uni wysylala ! Tak jak Wawrzek ponizej opisuje, lepiej bylo za te pieniadze tj. 3 miliardy Euro, wzmocniec bardzo mocno zewnetrzne granice UE, gdyz szmuglerzy... rowniez i w Turcji... i tak dalej beda chcieli zarabiac miliardy na szmuglowaniu... szukajac dalej nowych drog i kanalow, by przemycac "swoich klientow" do UE ! ! Lepej nich sobie wedruja w odwrotym kierunku tj. po swojej Wielkiej Afryce... problem tylko w tym, ze tam NIKT Ich nie chce i nie da im sporych zasilkow w EURO ! ! !
Wawrzek
2015-12-10 09:43:32
Na jakiej podstawie? Należy strzec granic zewnętrznych Unii siłami Unii, Turcja wówczas też nie wjedzie a więc w jej interesie będzie pilnowanie granic. Pytanie tylko o co tu chpodzi? czy nie za daleko posunięto się w depopulacji Narodów Europejskich- czytaj Protokóły pewnych Mędrców.
Garagmel
2015-12-09 20:54:17
Kto bogatemu zabroni? Podniesie się podatki, a ciemnocie wmówi się że to dla ich dobra. Nie ma na emerytury? nie ma na zasiłki? nie ma szpitale? Jest kasa dla terrorystów, a polaczki niech się zapożyczają w juni jewroPejskiej, a potem zdychają bo i tak ich za dużo. Ten naród obudzi się jak już będzie za późno...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA