czwartek, 21 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Przekażemy Turcji 71 milionów euro

Przekażemy Turcji 71 milionów euro

Przekażemy Turcji 71 milionów euro
Data publikacji: 2015-12-09 20:26
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 630 47337

Minister finansów Paweł Szałamacha potwierdził w Brukseli, że Polska zapłaci swoją część z pakietu 3 mld euro, na które mają się złożyć państwa UE, aby wesprzeć uchodźców przebywających w Turcji. Według propozycji KE polska składka to 71 mln euro.

- Nasze środowisko zawsze popierało rozwiązanie problemu imigracji właśnie w ten sposób, że pomoże się Turcji, czyli ten problem zostanie częściowo przynajmniej rozwiązany tam, gdzie powstaje, u źródła. Ponieważ fala imigracji do Europy powstała wówczas, gdy kryzys humanitarny narósł właśnie w Libanie, w Jordanii, w Turcji - mówił dziennikarzom w Brukseli Szałamacha.

Kwestia podziału środków na wsparcie uchodźców w Turcji była tematem spotkania ministrów finansów państw UE. Przywódcy unijni potwierdzili kwotę 3 mld euro dla Turcji na niedawnym szczycie z tym krajem. Z propozycji Komisji Europejskiej wynikało, że 500 mln euro na ten cel ma pochodzić z budżetu unijnego, a 2,5 mld euro mają wyasygnować państwa członkowskie. Składka Polski - jeśli te propozycje zostałyby zaakceptowane - miałaby wynieść 71,2 mln euro.

- Polska zapłaci swoją część z tego pakietu 2,5 mld, ponieważ dla nas podstawowym, strategicznym celem jest rozwiązanie problemu imigracji - podkreślił minister. Podobne stanowisko jak nasze przedstawiło również kilka krajów unijnych, KE ma się przyjrzeć tej propozycji. Polska nie kwestionuje klucza podziału obciążeń, zgodnie z którym KE wyliczyła składkę dla naszego kraju.

Wynosząca 3 mld euro pomoc dla Turcji była jednym z warunków Ankary, pod jakimi rząd tego kraju zgodził się pomóc w opanowaniu napływu uchodźców do UE. W Turcji przed wojną domową i terrorystami z Państwa Islamskiego schroniło się ponad 2 mln Syryjczyków. Wielu z nich wobec beznadziejnej sytuacji decyduje się na długą i niebezpieczną podróż najpierw przez morze do Grecji, a później przez szlak bałkański na północ Europy. (pap)

 

Komentarze

Do WOP-u i Strazy Granicznej nad morzem...,
A na niezaleznej.pl w dniu 10/12 podali... ze w Poznaniu ukradziono na przyczepie Lodz ratunkowa WOPR-u ! Tylko patrzec... jak kolejna grupka Daesh z Afryki, powyrzuca paszporty na ktorych przedostali sie np. do Polski i dalej ta ukradziona Lodzia, beda chcieli wyplynac "powiedzmy z okolic" Kolobrzegu.... by przedostac sie na Dunska wyspe Bornholm czy na poludnie Szwecji w rejon Skillinge...gdzie kilka dni temu, cos takiego mialo juz miejsce ! Ciekawym tez bedzie, za ile... uda sie "Baltyckim Rekinom" ta Lodz WPOR-u...... "Afrykanskim Daesh-owcom" sprzedac ??
2015-12-11 00:23:55
Za Niemieckie Decyzje o Multi-Kulti...wszyscy teraz placimy ! !
I co to Nam pomoze ?? "Turecka Mafia" zagarnie kase, a i tak dalej bedzie cala UE "rolowala"... i IS-lamistow z Polnocnej Afryki do Uni wysylala ! Tak jak Wawrzek ponizej opisuje, lepiej bylo za te pieniadze tj. 3 miliardy Euro, wzmocniec bardzo mocno zewnetrzne granice UE, gdyz szmuglerzy... rowniez i w Turcji... i tak dalej beda chcieli zarabiac miliardy na szmuglowaniu... szukajac dalej nowych drog i kanalow, by przemycac "swoich klientow" do UE ! ! Lepej nich sobie wedruja w odwrotym kierunku tj. po swojej Wielkiej Afryce... problem tylko w tym, ze tam NIKT Ich nie chce i nie da im sporych zasilkow w EURO ! ! !
2015-12-10 11:57:35
Wawrzek
Na jakiej podstawie? Należy strzec granic zewnętrznych Unii siłami Unii, Turcja wówczas też nie wjedzie a więc w jej interesie będzie pilnowanie granic. Pytanie tylko o co tu chpodzi? czy nie za daleko posunięto się w depopulacji Narodów Europejskich- czytaj Protokóły pewnych Mędrców.
2015-12-10 09:43:32
Garagmel
Kto bogatemu zabroni? Podniesie się podatki, a ciemnocie wmówi się że to dla ich dobra. Nie ma na emerytury? nie ma na zasiłki? nie ma szpitale? Jest kasa dla terrorystów, a polaczki niech się zapożyczają w juni jewroPejskiej, a potem zdychają bo i tak ich za dużo. Ten naród obudzi się jak już będzie za późno...
2015-12-09 20:54:17

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy