wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Ultimatum dla Polski

Ultimatum dla Polski

Ultimatum dla Polski
Data publikacji: 2016-05-18 21:12
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1296 134253

Komisja Europejska zapowiedziała, że 23 maja, czyli w najbliższy poniedziałek, wyda opinię na temat praworządności w Polsce, jeśli do tego czasu polskie władze nie podejmą działań zmierzających do usunięcia zastrzeżeń dotyczących Trybunału Konstytucyjnego.

Na środowym posiedzeniu komisarzy wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans przedstawił wyniki rozmów na temat Trybunału Konstytucyjnego prowadzonych od 13 stycznia z władzami polskimi.

"Kolegium przeanalizowało projekt opinii dotyczącej praworządności zawierającej ustrukturyzowaną i formalną ocenę obecnej sytuacji oraz upoważniło pierwszego wiceprzewodniczącego Fransa Timmermansa do przyjęcia tej opinii do dnia 23 maja, chyba że polskie władze podejmą wcześniej znaczące działania zmierzające do usunięcia zastrzeżeń przedstawionych przez Komisję Europejską" - poinformowała KE w komunikacie.

Oceniła, że "dopóki polski Trybunał Konstytucyjny nie jest w stanie całkowicie zagwarantować skutecznego procesu stwierdzania zgodności ustaw z Konstytucją, niemożliwa jest skuteczna kontrola przestrzegania praw podstawowych w przyjmowanych aktach ustawodawczych".

Obecne zastrzeżenia KE dotyczą: mianowania sędziów Trybunału Konstytucyjnego i wykonywania wyroków TK w tej sprawie z 3 i 9 grudnia 2015 r.; nowelizacji ustawy o TK z 22 grudnia 2015 r., w tym poszanowania wyroku z 9 marca br. ws. konstytucyjności tej ustawy oraz innych wyroków, wydanych po tym dniu; skuteczności procesu stwierdzania zgodności z konstytucją nowych aktów prawnych przyjętych i wprowadzonych w życie w 2016 r., w tym nowej ustawy medialnej.

KE zapowiedziała, że jeżeli do najbliższego poniedziałku nie nastąpi żaden znaczący postęp, Timmermans, zgodnie z otrzymanym od KE upoważnieniem, przyjmie omówiony przez komisarzy projekt opinii na temat praworządności w Polsce.

Komisja nie sprecyzowała, co dokładnie oznacza "znaczący postęp", czy np. chodzi o konkretne propozycje rozwiązania sporu wokół TK. Po przyjęciu opinii i przekazaniu jej polskim władzom Warszawa będzie miała dwa tygodnie na udzielenie odpowiedzi.

Wysłanie opinii przez KE nie jest jeszcze drugim etapem prowadzonej od stycznia procedury ochrony państwa prawa wobec Polski. Będą nim dopiero ewentualne zalecenia KE w sprawie praworządności z określonym terminem rozwiązania konkretnych problemów.

Jeżeli zalecenia nie zostaną wdrożone, Komisja może przejść do trzeciego etapu procedury, zgodnie z art. 7 traktatu unijnego. Będzie nim wniosek o stwierdzenie poważnego ryzyka naruszenia wartości UE przez kraj unijny. W ostateczności może to doprowadzić do objęcia danego kraju sankcjami, w tym pozbawienia prawa głosu w Radzie UE. Jednak decyzja o sankcjach wymaga zgody wszystkich krajów UE.

Źródła unijne nie wykluczają, że przed poniedziałkiem dojdzie do intensywnych kontaktów między Timmermansem a przedstawicielami polskich władz. Już we wtorek - według źródeł - premier Beata Szydło rozmawiała telefonicznie z wiceprzewodniczącym KE. (pap)

 

Komentarze

polka
Niech sie ochrzcza bo teraz nie ma rownowagi wartosci w tej anarchii unijnej.To jest jednowladstwo .Polacy niech was nie wrabiaja w jajo zbuka.
2016-05-24 04:48:09
polka
a czy prized przyjeciem Polski do UE przedstawiono nam ,spis wartosci unijnych o ktore teraz UE wystepuje .Oj ktos tu chce z nas zrobic murzynow w tej Uni.
2016-05-24 04:37:55
polka
WYSTAPIC Z TEGO BADZIEWA CO NAZWALI UNIA!!!!!!!
2016-05-24 04:26:52
polka
Czy ta KE nice ma innych zmartwien w Europie tylko uczepila sie nas jak rzep psiego ogona.ONi zapomieli jak jest ich rola oni maja pomagac a nie podjudzac I straszyc.
2016-05-24 04:22:49
PO-watpiewam...
A czy wogole Socjalistyczni i PO-stkomunistyczni Parlamentarzysci w UE "KUMAJA"... o co w Nowej Konstytucji obecnemu Rzadowi PiS chodzi...(?) broniac przy tym zaciekle "Swoich czasowo"... cieplych i dobrze platnych Stolkow !!
2016-05-21 11:13:22
Ka z G.
Unia wyda opinię ? Dobrze ,że nie listę swoich agentów w Polsce -cha, cha - bo ci są dobrze znani społeczeństwu . Jak tak dalej pójdzie , to w Polsce może też trzeba -uczciwie - zrobić referendum takie jak w GB ?
2016-05-20 16:09:20
Unia jak ZSRR
Unia dąży do ideałów rodem z ZSRR. Poczytajcie o grupie Spinelli chcącej zrealizować ideę włoskiego komunisty Altiero Spinelli, którego to nazwisko widnieje nad głównym wejściem do parlamentu UE. Do grupy Spinelli należy choćby posłanka z Polski Pani Danuta Hubner, córka UB-eka Ryszarda Młynarskiego i wnuczka UBeka Józefa Młynarskiego.
2016-05-20 15:09:34
kaj z G.
PROPONUJĘ - REFERENDUM , " Czy jesteś tu , czy w Brukseli " .
2016-05-20 13:53:32
Szczyt prymitywu w dniu 20/5...
Mim zdaniem, podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmu... PO-litycy o-PO-zycji zachowywali sie bardzo, bardzo PRYMITYWNIE "ryczac jak bydlo" w oborach czy na PO-lu ! I tecy... oraz tego typu Ludzie, rzadzili Nami i cala Polska przez ostatnie 8 lat... UFF !!
2016-05-20 12:15:11
No i dobrze.
Czas najwyższy skończyć ten cyrk Kaczyńskiego. Tylko głupiec brnie w swoje błędy. Mądry człowiek potrafi przyznać się do błędu i naprawić to, co zepsuł. Uczcie się na swoich błędach, panowie politycy.
2016-05-20 11:04:52
8 letnie PO-dsumowanie,
A dlaczego UE nie stawiala ZADNEGO... Ultimatum Polsce przez ostatnie 8 lat... tj. do dnia 25.10.2015 roku ? Czyzby wiec w tamtych 8 latach bylo wszystko SIA...LA...LA ??
2016-05-19 23:33:36
Jak dlugo jeszcze...
s-PO-kojnie... TYLKO wszyscy Europejscy PO-stkomunisci zasiadajacy w UE... beda dalej wspierac i PO-pierac, tak Pana Donalda jak i Pana Fransa - pytanie tylko jak dlugo...??
2016-05-19 13:22:40

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy