środa, 15 lipca 2020.
Strona główna > Świat > TSUE zdecydował o zawieszeniu przepisów ws. SN – chce przywrócenia sędziów

TSUE zdecydował o zawieszeniu przepisów ws. SN – chce przywrócenia sędziów

TSUE zdecydował o zawieszeniu przepisów ws. SN – chce przywrócenia sędziów
Data publikacji: 2018-10-19 15:41
Ostatnia aktualizacja: 2018-10-22 12:28
Wywietleń: 1218 357232

Trybunału Sprawiedliwości UE zdecydował o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych i zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym. TSUE przychylił się w pełni do wniosku KE w tej sprawie. Chce m.in. przywrócenia wysłanych na emeryturę sędziów.

Premier Mateusz Morawiecki mówił w piątek w Brukseli, że rząd ustosunkuje się do zawiadomienia, które otrzymał z Trybunału w tej sprawie po jego dokładnym przeanalizowaniu.

Decyzja zabezpieczająca, tzw. środki tymczasowe, obowiązuje państwo członkowskie natychmiastowo po jej wydaniu. Nie ma od niej odwołania, ale nie jest ona ostateczna. W ciągu kilku tygodni odbędzie się bowiem rozprawa w Trybunale, podczas którego Polska i Komisja Europejska będą przedstawiać swoje argumenty. Po niej sąd wyda ostateczną decyzję co do zawieszenia przepisów o Sądzie Najwyższym. Będzie ona obowiązywać do czasu wydania ostatecznego orzeczenia w sprawie skargi KE na ustawę dotyczącą SN; orzeczenie to może zostać wydane za kilka miesięcy.

"Polska zostaje zobowiązana, by natychmiast zawiesić stosowanie przepisów krajowych dotyczących obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego" - wskazał TSUE w oficjalnym komunikacie w tej sprawie. Decyzję wydała sędzia Rosario Silva de Lapuerta, która jest wiceprezesem Trybunału.

TSUE przychylił się do wniosku KE o przywrócenie w SN stanu sprzed 3 kwietnia 2018 roku, to jest sprzed wejścia w życie przepisów przewidujących obniżenie wieku emerytalnego sędziów z 70 do 65 lat. Zgodnie z tymi regulacjami 27 spośród 72 czynnych sędziów SN miało przejść w stan spoczynku, włącznie z pierwszą prezes Małgorzatą Gersdorf.

TSUE chce by sędziowie, którzy w świetle nowych przepisów już zostali wysłani na emerytury, byli przywróceni do orzekania. "Postanowienie wiceprezesa Trybunału znajduje zastosowanie z mocą wsteczną do sędziów Sądu Najwyższego, których te przepisy dotyczą" - podkreślono w decyzji. Wstrzymane ma również być mianowanie nowych sędziów na miejsca tych, którzy zostali wysłani na emeryturę.

Polska ma też powstrzymać się od wszelkich środków mających na celu powołanie nowego pierwszego prezesa oraz mających na celu wskazanie osoby, której powierzone miałoby być kierowanie wspomnianą instytucją w miejsce pierwszego prezesa do czasu powołania nowego prezesa.

Komisja domagała się też tego, by Polska co miesiąc raportowała, w jaki sposób wykonuje postanowienie, do czego również przychylił się TSUE.

Polscy dyplomaci, z którymi rozmawiała PAP, nie chcą na razie komentować sprawy. Wcześniej w tym tygodniu minister ds. europejskich Konrad Szymański przy okazji dyskusji dotyczącej praworządności w Polsce na Radzie ds. Ogólnych tłumaczył, że nowo powołani sędziowie nie wypełniają wakatów sędziów, którzy odeszli na emeryturę.

Skarga do unijnego Trybunału jest oddzielnym postępowaniem od prowadzonej od 20 grudnia 2017 roku procedury z art. 7 unijnego traktatu. KE zarzuca władzom w Warszawie, że poprzez zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym (dotyczące wieku emerytalnego) chcą zastąpić sędziów, podważając tym samym niezależność tej instytucji. Polski rząd odpiera takie twierdzenia, podkreślając, że ma prawo do dokonywania reform.

(pap)

Fot. TSUE

Komentarze

I do... tym razem 321
Nie odwracaj "Kota ogonem o tym Swoim wladimir-owskim mir-ze"... i tych Swoich liczb - bo jeszcze kilka dni temu byles 123 !!!
2018-10-20 00:31:12
A czy obecnemu Rzadowi....
Jest az tak trudno...(?) PO-ujawniec tych Sedziow byla Komunistyczna i PO-stkomunistyczna przeszlosc... wraz z Niewlasciwymi PO-stepowaniami i Wyrokami... jakich sie dopuscili w latach 1945-2015 !!
2018-10-20 00:25:49
321
widac pro rosyjskie boty z ruskiego mira wylewaja szambo ile sie da ,na ruski mir do wladimira wynocha !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! tam jest wasz swiat, w donbasie juz na was czekaja
2018-10-19 19:59:13
lis
śmieszna organizacja , śmieszne postanowienie.Mam nadzieję że w wyborach do PE przejdziebfala antysystemowa
2018-10-19 18:51:15
max
PIS mógł tylko marzyć o takim prezencie przed samymi wyborami który zjednoczy jego elektorat! Pożyteczni idioci z TSUE myślą że przysłużyli się opozycji a w rzeczywistości bardzo pomogli partii rządzącej!
2018-10-19 17:40:14
komentarz
"TSUE świadomie i systematycznie ignoruje fundamentalne zasady zachodniej interpretacji prawa, a jego wyroki oparte są na niedbałej argumentacji, która ignoruje wolę prawodawcy". Roman Herzog, prezydent Niemiec, 2008
2018-10-19 15:47:37

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Nekrologi

Sonda

W jakiej postaci jesz lody tego lata?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie