Niedziela 22 maja 2022r. 
REKLAMA

Timmermans: Sprawy w Polsce idą w gorszym kierunku; władze powinny zatrzymać zmiany w SN

Data publikacji: 2018-10-16 23:35
Ostatnia aktualizacja: 2018-10-22 12:29
Timmermans: Sprawy w Polsce idą w gorszym kierunku; władze powinny zatrzymać zmiany w SN
 

Sytuacja dotycząca praworządności w Polsce nie poprawiła się; przeciwnie - pogorszyła się, a władze przyspieszyły proces zmian, nominując sędziów do Sądu Najwyższego - powiedział wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans po wtorkowym posiedzeniu Rady ds. Ogólnych.

Unijni ministrowie ds. europejskich kolejny raz rozmawiali podczas swojego spotkania w Luksemburgu na temat stanu praworządności w Polsce w kontekście zmian dotyczących wymiaru sprawiedliwości.

Timmermans zapowiedział, że Rada ds. Ogólnych wróci do tego tematu jeszcze w tym roku. - Dziś niestety nie jestem optymistą i jestem zaniepokojony rozwojem wydarzeń - oświadczył wiceszef KE. - Sytuacja się nie poprawiła, a według naszych analiz, pogorszyła się. Szczególnie rozczarowujące jest to, że pomimo procedury przed Trybunałem Sprawiedliwości UE polskie władze nie zatrzymały wdrażania reform w Sądzie Najwyższym, a tak naprawdę przyspieszyły ten proces, nominując jeszcze więcej sędziów do tego sądu.

Podczas wtorkowego posiedzenia Rady ds. Ogólnych stanowisko zajęło 12 państw członkowskich (Francja i Niemcy miały wspólne stanowisko), mimo że ten punkt posiedzenia zaplanowany był jako przedstawienie informacji ogólnej. Dyplomaci informowali, że wszystkie państwa poparły podejście Timmermansa.

Kontrowersje wśród krajów członkowskich UE wywołało m.in. ubiegłotygodniowe powołanie kolejnych 27 osób na sędziów SN przez prezydenta Andrzeja Dudę. Przeciwnicy zmian dokonywanych przez rządzących uważają, że ze względu na skargę Komisji do Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie ustawy o SN i wniosek o zawieszenie funkcjonowania spornych przepisów Duda powinien wstrzymać się z powoływaniem sędziów do SN.

Timmermans mówił, że Komisja jest też zaniepokojona zarzutami o zastraszanie i sytuacją sędziów, którzy zwrócili się do TSUE z pytaniami prejudycjalnymi. W związku z wypowiedziami i działaniami dotyczącymi reformy wymiaru sprawiedliwości część sędziów była przesłuchiwana przez rzecznika dyscyplinarnego. - Z perspektywy Komisji wydarzenia w Polsce nie są pozytywne. Z tej perspektywy jest ciągła potrzeba, by zarówno Komisja i Rada dyskutowały te sprawę - powiedział Timmermans.

Jak podkreślił, niepokoi go, że choć prosił o jasne stanowisko w tej sprawie, wciąż nie ma jasności co do tego, czy polskie władze zastosują się do decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącej zawieszenia funkcjonowania przepisów ustawy o SN.

- Decyzja w sprawie środków tymczasowych (o zawieszeniu stosowania ustawy o SN - PAP) może nadejść całkiem szybko. To jest całkowicie w rękach Trybunału Sprawiedliwości. Martwię się tym, że pomimo iż wielokrotnie prosiłem o wyjaśnienie stanowiska, wciąż nie mam jasności, czy polskie władze zastosują się do orzeczenia TSUE. To jest oczywiście powód do dużego niepokoju - mówił Timmermans.

Wiceszef KE oświadczył, że wciąż wierzy, że na pewnym etapie możliwy będzie konstruktywny dialog z Warszawą, by znaleźć rozwiązanie dotyczące problemów oraz zapewnić praworządność we wszystkich krajach UE. - Rozdział władz, niezależność wymiaru sprawiedliwości jest niezbędna do funkcjonowania UE jako społeczności opartej na prawie - zaznaczył.

Zwrócił uwagę, że już w kilku krajach członkowskich sędziowie wstrzymali ekstradycję Polaków do kraju, domagając się wyjaśnień dotyczących niezależności sądów, które miałyby się zajmować ich sprawami. Według wtorkowych informacji radia RMF FM w samej Irlandii zawieszonych jest ponad 20 ekstradycji do Polski.

Minister ds. europejskich sprawującej prezydencję Austrii Gernot Bluemel zapowiedział powrót do sprawy Polski podczas przygotowania kolejnego spotkania Rady ds. Ogólnych. W tej chwili nie jest jasne, czy miałaby się ona zająć Polską już w przyszłym miesiącu, czy na ostatnim spotkaniu w tym roku, w grudniu.

Łączenie sprawy powoływania przez prezydenta sędziów do Sądu Najwyższego ze zmianami, zgodnie z którymi część sędziów SN przeszła w stan spoczynku, to nieporozumienie - przekonywał po posiedzeniu Rady ds. Ogólnych minister ds. europejskich Konrad Szymański.

- Dyskusja koncentrowała się wokół tego, w jaki sposób rozumiemy proces nominowania sędziów do Sądu Najwyższego. W Brukseli mamy do czynienia z bardzo poważnym nieporozumieniem. Bardzo wielu polityków jest przekonanych, że nominacje do SN odbywają się na określone stanowiska sędziów, co nie jest prawdą. To jest oczywisty błąd faktyczny - mówił dziennikarzom Szymański.

(pap)

Fot. Facebook

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

U2
2018-10-19 07:38:44
Oczywiście bolszewicki PIS ma na pęczki twoich 1-majowych wybrańców (średnio dwa razy więcej miż PO). Poczytaj statystki np. na postkomunawtrzeciejrppl. Mało tego oni sterują twoim umysłem, dlatego wypisujesz takie aberracyjne komentarze. Terapia depisizacyjma jest jedynym ratunkiem dla takiego PiSdyskutanta jak ty.
Pyt. do... U2
2018-10-18 14:56:47
A ktora Partia... ma wiecej Osob PO-wciaganych na Czlonka, ktorzy zaliczyli tylko Akademie 1-szo Majowe i rocznicowe Rewolucje Pazdziernikowe...? No smialo: PO-wymieniaj rowniez i to...
Panie Timmermans...
2018-10-18 14:48:27
A w jakim kierunku ida Sprawy... chocby z tym Waszym "Multi-Kulti" ?? Moze Pan najpierw PO-wymienia... to co macie u Siebie i w Niemczech - czyli "Bajzel" z wlasnego PO-dworka...!!
ten
2018-10-17 23:11:08
ten frajer to może ....
U2
2018-10-17 22:39:53
Niech zgadnę .... @koko, stary, nieuk ze wsi, czy zwykły PISdyskutant? Z praktyki wiemy, że w tej bolszewickiej partii te wszystkie cechy to standard.
artemor
2018-10-17 21:04:21
A co pani kuro dziwnego nie jestem ani młody ani wykształcony ani zakodowany tak jest jak przyglupy dorywają się do władzy polecam obejrzeć folwark zwierzecy
Koko
2018-10-17 13:09:26
Niech zgadnę.... @artemor, Młody, wykształcony, z wielkiego miasta? Czy po prostu leming-KODerasta?
artemor
2018-10-17 08:09:30
W sumie nic się nie zmieniło kiedyś niemcy były faszystowskie dziś polska jest kaczystowska a jedno i drugie to to samo
hm
2018-10-17 08:01:40
A jakie ma pojęcie o Polsce?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA