piątek, 14 grudnia 2018.
Strona główna > Świat > KE zdecydowała o skierowaniu skargi do TSUE przeciwko Polsce

KE zdecydowała o skierowaniu skargi do TSUE przeciwko Polsce

KE zdecydowała o skierowaniu skargi do TSUE przeciwko Polsce
Data publikacji: 2018-09-24 12:30
Ostatnia aktualizacja: 2018-09-26 09:12
Wywietleń: 930 352688

Unijni komisarze podjęli decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE skargi przeciwko Polsce w związku z zapisami ustawy o Sądzie Najwyższym – poinformowała w poniedziałek Komisja Europejska.

KE występuje o rozpatrzenie sprawy przez sędziów w Luksemburgu w trybie przyspieszonym. Chce również, by TSUE wydał tymczasową decyzję zabezpieczającą (tzw. środki tymczasowe), aby do czasu wydania ostatecznego orzeczenia niektóre przepisy ustawy o Sądzie Najwyższym pozostały zawieszone.

– Komisja Europejska chce, żeby sędziowie, których objęła nowa ustawa o polskim Sądzie Najwyższym, mogli nadal sprawować swoje funkcje sędziowskie, nawet jeśli już przeszli na emeryturę – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka KE Mina Andreeva. Jak powiedziała rzeczniczka, KE zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) o tzw. środki tymczasowe po to, aby zawieszone zostały przepisy dotyczące wieku emerytalnego. Po drugie, żeby zapewnić, by ci sędziowie, którzy zostali objęci nowym prawem, nadal sprawowali swoje funkcje sędziowskie. A po trzecie, aby zatrzymać mianowanie nowych sędziów na miejsca tych, którzy "przedwcześnie" trafili na emeryturę.

Według KE wdrożenie kwestionowanych przepisów regulujących przejście sędziów Sądu Najwyższego w Polsce w stan spoczynku zostało przyspieszone i tworzy "zagrożenie w postaci poważnego i nieodwracalnego uszczerbku dla niezależności sądownictwa w Polsce, a tym samym dla systemu prawnego Unii Europejskiej".

Decyzja kolegium komisarzy została podjęta w trybie pisemnym w poniedziałek. W ostatnią środę sprawa była omawiana na cotygodniowym posiedzeniu KE, jednak wówczas ku zaskoczeniu obserwatorów nie zapadła decyzja o skardze. W mediach pojawiały się w tym kontekście informacje o zakulisowych rozmowach ostatniej szansy między polskimi władzami a KE.

(pap)

Na zdjęciu: Szef KE Jean-Claude Juncker 

Fot. EPA/JASON SZENES

Komentarze

trohan
U2 nie odpowiadaj temu trollowi-czubowi na jego zaczepki w rodzaju: PO-wymieniaj, PO-kolei. Jemu właśnie o to chodzi, by ciebie wkurzyć. Olać pisowskiego trolla.
2018-09-26 09:09:57
U2
Ty przeczytałeś mojego posta ze zrozumieniem, czy już masz PISdemencję starczą? Wprawdzie nie posądzam ciebie o tak finezyjne myślenie, bo w PiS-ie jest to rzadkość. Pamiętaj, że jako nawiedzony pisowiec jesteś lewakiem z definicji, gdyż służysz bolszewickiej formacji i dodatkowo tym aberracyjnym i kompromitującym ciebie zachowaniem afiszujesz się publicznie. Dziwię się, że jeszcze znajomi ciebie tolerują, szczególnie z twoim PO-natręctwem i pisowską dewocją. Musisz być bardzo męczący.
2018-09-26 01:44:42
Pyt. do... U2
No to smialo i odwaznie PO-wymieniaj tych Waszych "choragiewkowych" Lewakow - Alfabetycznie i PO kolei......
2018-09-25 23:31:36
A kogo to obchodzi?
Za rok tego lewactwa w KE będzie mniej. Fikają póki mogą. Za to w Kurierze cenzura jak w TVN. Ani słowa na temat wejścia Polski do 25 rozwiniętych krajów świata. To było wczoraj najważniejsze wydarzenie. Historyczne! Jak się jednak okazuje, czytelnicy Kuriera nie zasługują na to, by ich o tym poinformować.
2018-09-25 11:15:24
Jarun
Słuszna uwaga, nie utożsamiać Kaczyzm z Polską. PS. A głosowałem na tego dwulicowca i szuję...Kukiza.
2018-09-25 10:17:06
Redakcjo nie przeinaczaj faktów
Nie przeciwko Polsce, a przeciwko reżimowi PiS
2018-09-25 07:23:05
U2
Swojemu kaczorowi wydłuż wiek emerytalny, choć już teraz bredzi, jakby miał starczą demencję. Będzie więcej śmiechu, gdy się będzie kompromitował jako PISdziadek. A lewacki kierunek to masz w PiS-ie przepełnionym byłymi komunistami.
2018-09-25 01:52:00
Ojj... Jarun-ku
PO-nosi Cie jak zwykle... ale tylko w Obronie Lewackiego kierunku ! A wiec: Unijna "Stara Kasta" jak zwykle w Obronie "Starej Kasty" i w Polsce !! A moze by tak Im jeszcze wydluuuzyc az do 80-ki czy 90 - gdzie o 100-tce juz nie ws-PO-mne, czyli dozywotnio az Sami PO-spadaja... z zajmowanych "Cieplych Stolkow" !!!
2018-09-24 23:46:31
@Jarun
Po co tak kłamiesz? Pytam się serio - te kłamstwo pomagają ci uporać się z porażką wyborcza? Odrzuceniem przez wyborców? Wystarczyło wygrać wybory a nie obrażać się na demokracje. By było jasne nie jestem wyborcą PiS
2018-09-24 22:51:02
Jarun
Prezes myśli tak: Po mnie choćby potop. Poza tym: bez intryg i kłótni Jarosław źle się czuje. Nienawistnik.
2018-09-24 21:21:05
max
Komisarze ludowi rodem z KGB. Totalitaryzm w UE rośnie w siłę. Te zagrywwki przeciwko Polsce są początkiem teroru jaki szykuje nam lewactwo z UE. Pamietam takie sterowanie ręczne z Moskwy teraz z Berlina.
2018-09-24 20:49:33
Jarun
Ci zaczadzeni naprawdę wierzą w tego knypka i jego niby "misję". Naród niemiecki wierzył Hitlerowi (kapralowi, który na wojnie roznosił listy). Na jego widok młodzi ludzie płakali. Putin też nie rządzi bez poparcia Rosjan. Ma ok 80% poparcia (bez fałszowania) i jedno z największych poparć na świecie. W Europie jak prezydenta popiera 25-40 % to skaczą z radości.
2018-09-24 19:04:52
PiSzcząca bida
Największym wrogiem ojczyzny jest PiS ze swoim rządem. Nie powiem, że są zdrajcami - im się wydaje, że tylko oni mają rację. Zachowują się jak konkwistadorzy w Ameryce Południowej, ogniem i mieczem nawracający Indian. Zwolennikami PiS-u są ludzie typu: 'plują mu w oczy, a on mówi, że deszcz pada".
2018-09-24 17:07:02
do Jaruna
Proszę KODziarz Jarun znowu nadaje! Panie Jarun pan się z kozą na rozum zamienił??
2018-09-24 16:58:55
Jarun
Kolejny "sukces" rządu PiS-u. 27:1. Ale przecież guru Jarosław jest nieomylny.
2018-09-24 16:18:46
,
Kiedyś mówiło się - śmierć wrogom ojczyzny, a teraz należy gardzić zdrajcami.
2018-09-24 13:02:28
k
Skarżypyty . Może jeszcze jakaś premia dla komisarzy ?
2018-09-24 12:47:35