Wtorek 28 czerwca 2022r. 
REKLAMA

Kolejny krok ws. naruszenia prawa UE przez Polskę

Data publikacji: 2018-08-14 13:43
Ostatnia aktualizacja: 2018-09-06 21:16
Kolejny krok ws. naruszenia prawa UE przez Polskę
 

KE zrobiła we wtorek kolejny krok w procedurze naruszenia prawa UE wobec Polski w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym. KE pozostaje na stanowisku, że ustawa jest niezgodna z prawem UE, bo narusza zasadę niezależności sądownictwa, w tym nieusuwalności sędziów.

Komisja we wtorek podjęła decyzję o przesłaniu Polsce tzw. uzasadnionej opinii w odniesieniu do ustawy o Sądzie Najwyższym. To właśnie kolejny krok w procederze naruszenia prawa wobec Polski.

KE podała, że nowa polska ustawa o SN przewiduje obniżenie wieku emerytalnego sędziów SN z 70 do 65 lat. Oznacza to – jak wskazała – że 27 spośród 72 czynnych obecnie sędziów Sądu Najwyższego może zostać zmuszonych do przejścia w stan spoczynku. Dotyczy to również osoby sprawującej urząd pierwszego prezesa Sądu Najwyższego, powołanej zgodnie z Konstytucją RP na sześcioletnią kadencję. W tym wypadku - jak informuje Komisja - jej kadencja zostałaby przedwcześnie zakończona.

– Zgodnie z ustawą sędziowie sprawujący obecnie funkcję mogą zwrócić się do Prezydenta RP o przedłużenie ich mandatu. Prezydent może uczynić to dwukrotnie, każdorazowo na okres trzech lat. Brak jest kryteriów, którymi ma się kierować Prezydent, podejmując decyzję o przedłużeniu czynnej służby; nie przewidziano też kontroli sądowej ewentualnej decyzji odmownej. Komisja uważa – wbrew stanowisku władz Polski – że wprowadzenie konsultacji z Krajową Radą Sądownictwa (KRS) nie stanowi skutecznego zabezpieczenia. Opinia KRS nie jest wiążąca i opiera się na niejasnych kryteriach. Ponadto w wyniku reformy z dnia 8 grudnia 2017 r. KRS składa się obecnie z sędziów członków mianowanych przez Sejm RP z pogwałceniem europejskich standardów niezależności sądów – podała KE.

Komisja poinformowała również, że przeprowadziła dogłębną analizę odpowiedzi udzielonej przez władze polskie na uruchomioną 2 lipca procedurę. Odpowiedź władz Polski - jak wskazała KE – nie rozwiała wątpliwości prawnych Komisji.

Polski rząd ma teraz miesiąc na zastosowanie się do przesłanej uzasadnionej opinii poprzez wprowadzenie odpowiednich środków. W przeciwnym wypadku Komisja może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

(pap)

Fot. Amio Cajander (commons.wikimedia.org)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Pikuś
2018-08-18 01:20:37
Ja nie muszę słuchać „totalnej”, ani urzędników UE, aby być pewny, że „kaczyści” łamią Konstytucję, gdyż wystarczy ją przeczytać i porównać do tego co robiąPIS-demokraci. Ale oczywiście poczekanie na głos z Luksemburga jest najsensowniejszym rozwiązaniem. Obawiam się jednak, że skoro nie jest przestrzegana Konstytucja RP, to czy będzie respektowany wyrok TSUE? Przecież w Polsce to pisowski polityk mówi co jest wyrokiem, a co nie, czyli stawia się w roli nad-sędziego.
do @ Pikusia niekretyna
2018-08-17 09:30:23
- ja także. Inna jest interpretacja przez urzędników (Tusk, Junceker and Company)od "za_PiS_anego małymi literami" (paragrafów, aneksów, aktów wykonawczych itp.), to oceni "trybunał" i obie strony będą miały okoliczność przedstawić swe s_PO_jrzenie na "naruszanie prawa". Do tej PO_ry to tylko "totalna" i urzędnic urzędnicy (Tusk, Junceker and Company) napi..ją iż "kaczyści naruszają".
Pikuś
2018-08-17 01:16:56
Oczywiście, poczekam...
do @ Pikusia
2018-08-16 22:13:26
- mimo to PO_czekaj do wyroku!
Pikuś
2018-08-16 01:02:18
O czym ty piszesz? Trybunał UE ma siedzibę w Luksemburgu. Już się nie kompromituj i przestań dodawać ten prefiks PO do różnych słów, bo to nie dodaje ci powagi, a jedynie zdradza twoje pisowskie lub inne nacjonalistyczne sympatie.
do @ Pikusia
2018-08-15 12:48:06
"Unia to także Polska." ....Urzędnicy UE (.KE pozostaje na stanowisku, że ustawa jest niezgodna z prawem UE) muszą pozostać na stanowisku do WYROKU trybunału EU....Przy_PO_mnij sobie jakie wyroki i kiedy wydawał Strassburg!
Pikuś
2018-08-15 01:26:11
@czytam- obciachem są twoje wypociny. Widać niewiele czytasz i niewiele wiesz. Reprezentujesz typowo polskie zadupie i prymitywizm. Unia to także Polska.
czytam
2018-08-14 17:18:11
Jak obywatel wolnego kraju powiem - UE to obciach , nie demokracja !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA