wtorek, 04 sierpnia 2020.
Strona główna > Kraj > Kolejny krok ws. naruszenia prawa UE przez Polskę

Kolejny krok ws. naruszenia prawa UE przez Polskę

Kolejny krok ws. naruszenia prawa UE przez Polskę
Data publikacji: 2018-08-14 13:43
Ostatnia aktualizacja: 2018-09-06 21:16
Wywietleń: 1298 343249

KE zrobiła we wtorek kolejny krok w procedurze naruszenia prawa UE wobec Polski w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym. KE pozostaje na stanowisku, że ustawa jest niezgodna z prawem UE, bo narusza zasadę niezależności sądownictwa, w tym nieusuwalności sędziów.

Komisja we wtorek podjęła decyzję o przesłaniu Polsce tzw. uzasadnionej opinii w odniesieniu do ustawy o Sądzie Najwyższym. To właśnie kolejny krok w procederze naruszenia prawa wobec Polski.

KE podała, że nowa polska ustawa o SN przewiduje obniżenie wieku emerytalnego sędziów SN z 70 do 65 lat. Oznacza to – jak wskazała – że 27 spośród 72 czynnych obecnie sędziów Sądu Najwyższego może zostać zmuszonych do przejścia w stan spoczynku. Dotyczy to również osoby sprawującej urząd pierwszego prezesa Sądu Najwyższego, powołanej zgodnie z Konstytucją RP na sześcioletnią kadencję. W tym wypadku - jak informuje Komisja - jej kadencja zostałaby przedwcześnie zakończona.

– Zgodnie z ustawą sędziowie sprawujący obecnie funkcję mogą zwrócić się do Prezydenta RP o przedłużenie ich mandatu. Prezydent może uczynić to dwukrotnie, każdorazowo na okres trzech lat. Brak jest kryteriów, którymi ma się kierować Prezydent, podejmując decyzję o przedłużeniu czynnej służby; nie przewidziano też kontroli sądowej ewentualnej decyzji odmownej. Komisja uważa – wbrew stanowisku władz Polski – że wprowadzenie konsultacji z Krajową Radą Sądownictwa (KRS) nie stanowi skutecznego zabezpieczenia. Opinia KRS nie jest wiążąca i opiera się na niejasnych kryteriach. Ponadto w wyniku reformy z dnia 8 grudnia 2017 r. KRS składa się obecnie z sędziów członków mianowanych przez Sejm RP z pogwałceniem europejskich standardów niezależności sądów – podała KE.

Komisja poinformowała również, że przeprowadziła dogłębną analizę odpowiedzi udzielonej przez władze polskie na uruchomioną 2 lipca procedurę. Odpowiedź władz Polski - jak wskazała KE – nie rozwiała wątpliwości prawnych Komisji.

Polski rząd ma teraz miesiąc na zastosowanie się do przesłanej uzasadnionej opinii poprzez wprowadzenie odpowiednich środków. W przeciwnym wypadku Komisja może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

(pap)

Fot. Amio Cajander (commons.wikimedia.org)

Komentarze

Pikuś
Ja nie muszę słuchać „totalnej”, ani urzędników UE, aby być pewny, że „kaczyści” łamią Konstytucję, gdyż wystarczy ją przeczytać i porównać do tego co robiąPIS-demokraci. Ale oczywiście poczekanie na głos z Luksemburga jest najsensowniejszym rozwiązaniem. Obawiam się jednak, że skoro nie jest przestrzegana Konstytucja RP, to czy będzie respektowany wyrok TSUE? Przecież w Polsce to pisowski polityk mówi co jest wyrokiem, a co nie, czyli stawia się w roli nad-sędziego.
2018-08-18 01:20:37
do @ Pikusia niekretyna
- ja także. Inna jest interpretacja przez urzędników (Tusk, Junceker and Company)od "za_PiS_anego małymi literami" (paragrafów, aneksów, aktów wykonawczych itp.), to oceni "trybunał" i obie strony będą miały okoliczność przedstawić swe s_PO_jrzenie na "naruszanie prawa". Do tej PO_ry to tylko "totalna" i urzędnic urzędnicy (Tusk, Junceker and Company) napi..ją iż "kaczyści naruszają".
2018-08-17 09:30:23
Pikuś
Oczywiście, poczekam...
2018-08-17 01:16:56
do @ Pikusia
- mimo to PO_czekaj do wyroku!
2018-08-16 22:13:26
Pikuś
O czym ty piszesz? Trybunał UE ma siedzibę w Luksemburgu. Już się nie kompromituj i przestań dodawać ten prefiks PO do różnych słów, bo to nie dodaje ci powagi, a jedynie zdradza twoje pisowskie lub inne nacjonalistyczne sympatie.
2018-08-16 01:02:18
do @ Pikusia
"Unia to także Polska." ....Urzędnicy UE (.KE pozostaje na stanowisku, że ustawa jest niezgodna z prawem UE) muszą pozostać na stanowisku do WYROKU trybunału EU....Przy_PO_mnij sobie jakie wyroki i kiedy wydawał Strassburg!
2018-08-15 12:48:06
Pikuś
@czytam- obciachem są twoje wypociny. Widać niewiele czytasz i niewiele wiesz. Reprezentujesz typowo polskie zadupie i prymitywizm. Unia to także Polska.
2018-08-15 01:26:11
czytam
Jak obywatel wolnego kraju powiem - UE to obciach , nie demokracja !
2018-08-14 17:18:11

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy powinno się uniemożliwić jazdę na deskorolkach na pl. Adamowicza w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie