czwartek, 13 sierpnia 2020.
Strona główna > Świat > Timmermans oczekuje kroków z polskiej strony ws. praworządności

Timmermans oczekuje kroków z polskiej strony ws. praworządności

Timmermans oczekuje kroków z polskiej strony ws. praworządności
Data publikacji: 2018-06-26 23:15
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-28 23:58
Wywietleń: 1109 335620

Wiceszef KE Frans Timmermans powiedział na konferencji, że sprawę praworządności w Polsce należy rozwiązać poprzez dialog. Jednocześnie podkreślił, że nadal istnieje systemowe zagrożenia dla praworządności w Polsce i oczekuje od polskich władz kroków w tej sprawie.

We wtorek w Luksemburgu odbyło się wysłuchanie Polski w sprawie praworządności. To nie koniec sprawy na forum Rady UE ds. Ogólnych. Jak powiedziała na wspólnej konferencji prasowej z Timmermansem minister spraw zagranicznych Bułgarii Ekaterina Zachariewa, kwestia praworządności w Polsce i dalszych kroków w procedurze art. 7 traktatu będzie dyskutowana na następnym spotkaniu ministrów ds. europejskich w ramach Rady UE. Zaznaczyła, że ma podczas niego dojść do "oceny sytuacji". Kolejne posiedzenie jest zaplanowane na wrzesień.

Timmermans powiedział na konferencji, że ze strony polskiego rządu podczas wtorkowego wysłuchania nie padły propozycje kolejnych zmian w polskim sądownictwie.

- Polski rząd przedstawił stan gry, nie wskazując, że chciałby wprowadzić dalsze zmiany (w polskim sądownictwie - PAP) obok tych zmian, które zostały już przeprowadzone - zaznaczył. Jak dodał, Komisja Europejska podtrzymuje, że sprawę praworządności w Polsce należy rozwiązać poprzez dialog. - Jestem do dyspozycji polskich władz, by kontynuować ten dialog.

Zaznaczył, że podobnego zdania ws. kontynuowania dialogu są kraje UE. Timmermans podkreślił, że w Polsce nadal istnieje systemowe zagrożenie dla praworządności w Polsce i aby KE mogła powiedzieć, że zniknęło, potrzeba dalszych kroków z polskiej strony.

- Nie musimy zgodzić się co do wszystkiego, ale musimy mieć możliwość, by powiedzieć, że systemowe zagrożenie dla praworządności zniknęło - podkreślił. Zaznaczył jednocześnie, że nie zauważył podczas wtorkowego wysłuchania Polski w ramach art. 7 traktatu, iż polski rząd zamierza podjąć dalsze kroki ws. praworządności.

- Jednak kto wie. Mogą pojawić się w najbliższej przyszłości - powiedział. Dodał, że dla KE niezwykle ważną kwestią jest sprawa sędziów Sądu Najwyższego i ustawy o Sądzie Najwyższym. Dopytywany przez dziennikarzy, czy KE zamierza uruchomić wobec polskiej ustawy o Sądzie Najwyższym procedurę naruszenia prawa unijnego, odpowiedział, że KE nie podjęła takiej decyzji.

Wiceszef KE powiedział również, że polski rząd był bardzo dobrze przygotowany do wysłuchania, jak również kraje członkowskie, które zadawały pytania. Zacytował też w swoim wystąpieniu na konferencji b. prezydenta USA Ronalda Reagana: "Polska nie jest Wschodem ani Zachodem. Polska znajduje się w centrum europejskiej cywilizacji. Przyczynia się potężnie do tej cywilizacji. Robi to dzisiaj, całkowicie nie godząc się z uciskiem".

Zachariewa zaznaczyła też, że wierzy, że wtorkowe wysłuchanie pozwoli zbliżyć stanowisko stron w dialogu. Dodała, że prezentacja przedstawiona przez Polskę w trakcie wysłuchania była bardzo szczegółowa. Jej zdaniem nie jest potrzebne dalsze wysłuchanie Polski ws. praworządności, ale - jak dodała - będzie to zależało od Austrii, która 1 lipca przejmuje unijną prezydencję z rąk Bułgarii.

(pap)

Na zdjęciu: Wiceszef KE Frans Timmermans i minister ds. europejskich Konrad Szymański 

Fot. EPA/JULIEN WARNAND 

Komentarze

Pikuś
No to wymieniam: 1. Spłóczka - powinno być spłuczka, a ponadto to nie jest nazwa własna , aby pisać dużą literą 2. Lewacko- przymiotniki w języku polskim piszemy małą literą. 3. Brukselski- uwaga jak wyżej 4. Stodoła to nie nazwa własna, więc po co piszesz ten wyraz dużą literą? I jesze parę rzeczy, tylko miejsca już nie mam. W jednym zdaniu typowo pisowska nawałnica błędów. Ale najgorsze jest to, że jesteś nieświadomy tych błędów, skoro prosisz o ich wskazanie.
2018-06-28 23:49:12
Pyt. do... Pikusia
No to PO-wymieniaj te bledy ortograficzne... i Smial sie bedzie Ten - Kto Smial sie bedzie ostatni... HA-HA-HA lub CHA-CHA-CHA !!!
2018-06-28 02:26:58
Pikuś
@lub inaczej- robisz kompromitujące błędy ortograficzne. Jeżeli jesteś Polakiem z PISu, to naucz się najpierw ojczystego języka. Potwierdzasz wszystkim znane i wywołujące uśmiech politowania pisowskie nieuctwo A ze spłuczką zostaniesz spłukany ty, twoja żałosna ortografia i i twój PiS .
2018-06-27 23:34:06
Lub inaczej...
Ten Lewacko/Brukselski art. 7 trak-tatu... to mozna tylko PO-wiesic na gwozdziu za Stodola... czy w bardziej Nowoczesniejszym miejscu - ze Sploczka...!!
2018-06-27 12:14:59
Do... Nie PO-informowanego obserwator-a
Od dnia 25.10.2015 roku dziala i panuje w R.P. Nowa Era... i Stara Komunistyczno/PO-stkomunistyczna Konstytucja w bylej Lewackiej formie... Nie moze dalej Obowiazywac !! I co trohan-ek...na to ?
2018-06-27 12:08:36
Manipulacja
Tytuł powinien brzmieć: "Polacy oczekują kroków ze strony reżimu PiS w sprawie praworządności"
2018-06-27 09:11:52
koppec
Niemcy zastawili pułapke.zeby dowalic rowniez Wegrom w tym samym czasie i na tych samych zasadach. Porozumienia nie ma i nie bedzie.Ja widze wyjscie atakowac mały biznes niemiecki ktory omija podatki w Polsce.Bedzie taki wrzask ze zagłuszy timermansa.I w ostatniej chwili przedstawic rachunek za II wojne swiatowa,poki mamy głos.
2018-06-27 08:11:44
obserwator
Trybunał Stanu dla wszystkich członków obecnych władz którzy złamali Konstytucję i w ten sposób przyczynili się do narażenia Polski na działanie art 7 traktatu.
2018-06-27 07:49:36
I dodatkowe pytanie...
A dlaczego o obecnej Polskiej Prawo-Rzadnosci... maja Decydowac PO-suniecia - az z dalekiej Polnocnej Afryki... ??
2018-06-27 01:13:07
Panie Timmermans
No przeciez PiS-owska Prawo-Rzadnosc... Nie moze PO-stepowac wg. Lewo/Lewackich Brukselskich krokow... czy Krukow ??
2018-06-27 01:01:28
Pikuś
Antypis, faktycznie masz rację, PIS powinien zniknąć, ale o wiele wcześniej niż za rok. Sprawa jest prosta, za pozaprawną i niekonstytucyjną zmianę ustroju, taka formacja powinna być zdelegalizowana.
2018-06-26 23:49:44
antypis
Jak dobrze pójdzie to za rok PiS nie będzie już rządził, do Polski wróci normalność i problem sam zniknie
2018-06-26 23:30:49

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy szczecińska "Wenecja" doczeka się w końcu renowacji?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie