czwartek, 20 września 2018.
Strona główna > Świat > Na tym etapie nie ma szans na wycofanie artykułu 7

Na tym etapie nie ma szans na wycofanie artykułu 7

Na tym etapie nie ma szans na wycofanie artykułu 7
Data publikacji: 2018-05-14 10:44
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:48
Wywietleń: 1783 327500

Wiceszef KE Frans Timmermans oznajmił w poniedziałek przed rozpoczęciem spotkania unijnych ministrów ds. europejskich, że na tym etapie nie ma szans na wycofanie art. 7 uruchomionego przez KE w związku z obawami o stan praworządności w Polsce.

– Dokonaliśmy jakiegoś postępu, ale nie jesteśmy jeszcze w miejscu, żeby powiedzieć, że problemy zostały rozwiązane – powiedział Timmermans, wchodząc na posiedzenie Rady UE. Pytany, czego więcej oczekuje od polskich władz, odparł, że jest to jasno opisane w rekomendacjach Komisji. – Na koniec chodzi o niezależność wymiaru sprawiedliwości. Jeśli mamy praworządność, jest jasny podział władzy, a sądownictwo jest niezależne. Wciąż mamy obawy w tej sprawie.

Słowa Timmermansa rozwiewają wątpliwości co do tego, czy w związku z ustępstwami ze strony władz w Warszawie w poniedziałek (14 maja) zostanie osiągnięte porozumienie na temat sporu dotyczącego praworządności. Wiceszef KE pytany, czy na tym etapie nie ma szans na wycofanie art. 7, odparł jednoznacznie: "nie".

Takie stanowisko może być zaskoczeniem dla spodziewających się przełomu. W niedzielę europoseł PiS Karol Karski mówił, że kwestia dialogu pomiędzy Polską i KE w sprawie praworządności jest "praktycznie zamknięta".

W ostatnich miesiącach dialog między Polską a Komisją Europejską zintensyfikował się. Na początku maja doszło do spotkania szefa MSZ Jacka Czaputowicza, przedstawicieli Kancelarii Prezydenta oraz ekspertów z ministerstw z urzędnikami KE i Timmermansem. Wówczas padły zapowiedzi kolejnych zmian w ustawach okołosądowych, które zostały już przeprowadzone przez Sejm.

Na główny przedmiot sporu wyrosła w ostatnim czasie kwestia skargi nadzwyczajnej. Obecne przepisy, które były spełnieniem obietnic wyborczych prezydenta, przewidują możliwość złożenia skargi na prawomocne wyroki polskich sądów, w tym z ostatnich 20 lat. KE obawiała się, że mogłoby to podważyć system sądownictwa w Polsce. W przyjętej przez posłów w ubiegłym tygodniu nowelizacji ograniczono jednak katalog podmiotów, które mogłyby składać taką skargę. Przegłosowane przez Sejm zmiany dotyczą też mianowania asesorów.

Komisja Europejska, podejmując w grudniu decyzje o uruchomieniu wobec Polski procedury z art. 7 Traktatu o UE, dała Polsce trzy miesiące na wprowadzenie w życie rekomendacji dotyczących praworządności. Dotyczyły one m.in. zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym, w tym niestosowania zapisu o obniżonym wieku emerytalnym wobec obecnych sędziów.

KE domagała się też zmiany w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa. Chciała, by nie przerywano kadencji sędziów członków Rady oraz aby zapewniono, by nowy system gwarantował wybór sędziów członków przez przedstawicieli środowiska sędziowskiego. Inna z rekomendacji dotyczyła przywrócenia niezależności i legitymacji Trybunału Konstytucyjnego przez zapewnienie, aby prezes i wiceprezes byli wybierani zgodnie z prawem oraz aby wyroki Trybunału były publikowane i w całości wykonywane. KE zapowiadała możliwość wycofania art. 7, jeśli polskie władze spełnią jej postulaty.

(pap)

Fot. Robert Stachnik

Komentarze

Pikuś
A jak ty będziesz skowytać w wolnej Polsce pisowski prawaku? Na pewno będziesz się wstydzIł swoich głupich wpisów, ale one pozostaną w twoim CV.
2018-05-19 01:57:21
2-ga strona "Medalu" i inny Paragraf...
Pytanie: a jakie sa "Szanse" na wycofanie Timmermansa z PO-zycji - jaka w Brukseli zajmuje...??
2018-05-15 11:33:37
DO... PO-nizszego - Prezes i Sekta
Skoczylo sie juz Wam, wasze Lewackie Rzadzenie i Kurierem az przez 70 lat... to teraz TYLKO "Sko-wy-cze-cie i PO-pla-ku-je-cie"... wraz z Lewackim "O-kupowaniem" Sejmu !!
2018-05-15 11:27:04
Prezes i Sekta
Ty czubie sam się wycofaj z forum.
2018-05-15 08:59:53
Prawo i Sprawiedliwosc = Praworzadnosc
A moze lepiej bedzie... jak i My Polacy wycofamy sie z tej "Lewackiej UE" czyli rozpoczniemy i Polexit ?
2018-05-15 02:04:39
@...
Co ty z tym ruskim mirem wyjeżdżasz, jak chłop z furą gnoju ? Wyjechałeś ze Szczecina i nie zaśmiecaj już tego forum, swymi durnowatymi komentarzami.
2018-05-14 16:56:41
...
kierunek ruski Mir,Wegry,Wenezuela, pull up pull up terain ahead PULL UP !Polacy na to zasluguja
2018-05-14 13:39:25
Jarun
Prezes ma to do siebie, że lubi drzeć koty ze wszystkimi. Chory na władzę, no i kult rodu Kaczyńskich. Ostatnio na Jackowie-Chicago nazwano ulice (honorary) "Jadwiga Kaczyńska". PS. Trwa 27 dzień protestu matek w Sejmie. A panienka z PiS-u nic niepotrafiąca zarabia 90 tys. zł. To wystarczyłoby na 160 rodzin, plus 10 tysięcy dla tej prezeski.
2018-05-14 12:43:54

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Filharmonia w nowej odsłonie
Przeszedł Marsz Równości
Marynarz ponownie z koszulką
Poprzedni Następny
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy