piątek, 10 lipca 2020.
Strona główna > Świat > KE: wypłaty unijnych funduszy zależne od przestrzegania praworządności

KE: wypłaty unijnych funduszy zależne od przestrzegania praworządności

KE: wypłaty unijnych funduszy zależne od przestrzegania praworządności
Data publikacji: 2018-05-02 15:28
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1299 325883

W projekcie budżetu UE na lata 2021-2027 KE zaproponowała uzależnienie wypłaty funduszy od przestrzegania praworządności. Wniosek w sprawie zawieszenia lub ograniczenia funduszy dla danego kraju będzie składany przez KE i przyjmowany przez kraje członkowskie.

Komisja Europejska przyjęła w środę projekt siedmioletniego budżetu UE w wysokości 1,279 biliona euro. Jak podała, "najważniejsza zmiana w ramach proponowanego budżetu to wzmocnienie związku między finansowaniem UE i praworządnością".

"Poszanowanie praworządności jest koniecznym warunkiem należytego zarządzania finansami i efektywnego finansowania ze środków unijnych. Komisja proponuje zatem wprowadzenie nowego mechanizmu chroniącego budżet UE przed ryzykiem finansowym związanym z uogólnionymi brakami w zakresie praworządności w państwach członkowskich. Nowe proponowane narzędzia umożliwią Unii zawieszanie i zmniejszanie finansowania ze środków UE lub ograniczenia dostępu do nich w sposób proporcjonalny do charakteru, wagi i skali braków w zakresie praworządności. Wniosek w sprawie takiej decyzji będzie składany przez Komisję i przyjmowany przez Radę w drodze głosowania odwróconą kwalifikowaną większością głosów" - poinformowała KE.

Polska od dawna przeciwstawia się powiązaniu funduszy unijnych z praworządnością, kwestionując podstawy prawne takiego rozwiązania i podkreślając, że sprawy te powinny być traktowane rozdzielnie.

W grudniu 2017 roku Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski formalne postępowanie, zarzucając władzom w Warszawie naruszenie rządów prawa w zapisach ustaw reformujących sądownictwo. Rozmowy wyjaśniające trwają, w czwartek w tej sprawie z wiceszefem KE Fransem Timmermansem spotka się minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

(pap)

Fot. Marek Klasa

Komentarze

Pikuś
@koparkowy, a po zrealizowaniu twojego aberracyjnego scenariusza pojawi się Putin na białym koniu i wyzwoli ciebie z oparów koparkowego absurdu .
2018-05-06 20:38:26
Koparkowy
Opuścić ten twór o nazwie EU,czekam aż EU podzieli los ZSRR czyli się dosadnie, przez kogo przez beżowych przybyszów
2018-05-05 08:35:15
Pilkuś
@k- naruszasz przede wszystkim swoją inteligencje. Przestań się okaleczać mentalnie.
2018-05-03 23:02:26
k
Wobec uporczywaego naruszania praw Polski przez ue ograniczmy wpłaty do jej budzetu ! Teraz kazdy europoseł po kadencji staje się arystokratą - tyle kasy zarabiają !
2018-05-03 22:06:05

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie