Czwartek, 30 maja 2024 r. 
REKLAMA

Tatry słowackie: nie żyje dwóch turystów porwanych przez lawinę śnieżną

Data publikacji: 11 grudnia 2022 r. 22:32
Ostatnia aktualizacja: 11 grudnia 2022 r. 23:32
Tatry słowackie: nie żyje dwóch turystów porwanych przez lawinę śnieżną
Fot. PAP  

Słowaccy ratownicy górscy odnaleźli w lawinisku ciała dwóch turystów. Porwała ich lawina, która zeszła z tzw. Czerwonej Ławki – przełęczy w masywie Małego Lodowego Szczytu. Słowacy w wieku 36 i 41 lat wyruszyli na wędrówkę, mimo ostrzeżeń.

W sobotę wieczorem do ratowników Horskiej Zachrannej Służby dotarła informacja o zaginionych turystach, którzy mieli wybrać się na Czerwoną Ławkę lub wejść na Mały Lodowy Szczyt. Ratowników zaalarmowała przyjaciółka jednego z turystów, która straciła z nim kontakt. Mężczyźni nie pojawili się w umówionym miejscu.

Ratownicy ustalili, że mężczyźni byli po raz ostatni widziani w Schronisku Téryego, skąd mimo ostrzeżeń pracowników ruszyli na Czerwoną Ławkę. Później ratownicy obserwowali dużych rozmiarów lawinę schodzącą właśnie w tym rejonie, dlatego ekipy wyruszyły na przeszukiwanie lawiniska. Miejsce, w którym odkopano mężczyzn odnalazł pies tropiący.

„Niestety turyści nie przeżyli zejścia lawiny. Ze względu na znacznie pogarszające się warunki pogodowe - obfite opady śniegu, silny wiatr, zwiększające się ryzyko kolejnych lawin, a także niekorzystną prognozę pogody na kolejny dzień, ratownicy po udokumentowaniu wypadku i podjęciu niezbędnych działań wrócili do bazy w nocy. Ciała turystów zostaną przetransportowane na dół, gdy tylko pozwolą na to warunki pogodowe i sytuacja lawinowa” – poinformowali słowaccy ratownicy górscy.

W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.(PAP)

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA