Niedziela, 16 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Tatry: zmarł turysta rażony piorunem na Giewoncie

Data publikacji: 29 czerwca 2022 r. 21:43
Ostatnia aktualizacja: 29 czerwca 2022 r. 22:05
Tatry: zmarł turysta rażony piorunem na Giewoncie
Fot. PAP  

Lekarzom z zakopiańskiego szpitala nie udało się uratować turysty, którego w środę po południu raził piorun na Giewoncie. Przyczyną śmierci było najprawdopodobniej bezpośrednie rażenie piorunem – poinformowali tatrzańscy ratownicy.

Zgłoszenie o rażonym przez piorun mężczyźnie dotarło do centrali TOPR w Zakopanem kilka minut po godzinie 17. Turysta znajdował się w kopule szczytowej Giewontu. Ratownicy udali się na miejsce wypadku na pokładzie śmigłowca.

„Chorego w trakcie resuscytacji podjęto śmigłowcem i przekazano do karetki na lądowisku w Zakopanem. Niestety, w szpitalu o godzinie 19 stwierdzono zgon turysty. Przyczyną śmierci było najprawdopodobniej bezpośrednie rażenie piorunem. Wypadek miał miejsce kilka metrów od krzyża na wierzchołku Giewontu” – przekazali ratownicy TOPR na swoim profilu społecznościowym.

W środę około godz. 15 nad Tatami rozpętała się gwałtowna burza z licznymi wyładowaniami atmosferycznymi i nawalnym deszczem. W górach panuje duży ruch turystyczny, o czym świadczą kolejki turystów oczekujących do wejścia na popularne szczyty. Tak jest m.in. po kopułą szczytową Giewontu.

Giewont jest szczególnie narażony na wyładowania atmosferyczne z uwagi na metalowy krzyż na szczycie oraz zainstalowane na podejściu łańcuchy, które przyciągają pioruny.

Popołudniami burze w górach zdarzają się niemal codziennie w ostatnich dniach czerwca. Służby wydały ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami i upałem.(PAP)

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Fizyka
2022-06-30 10:08:43
Znów głupoty... Nigdzie na świecie nie udało się uruchomić instalacji produkującej prąd elektryczny z piorunów mimo instalowania potężnych konstrukcji metalowych w próbach... Nigdzie, nawet w ochronie odgromowej nie ma dowodów naukowych że metal ściąga pioruny jak to sugeruje autor. Statystyka nie potwierdza twierdzeń o ściąganiu piorunów. To zresztą pokazuje jak nieprzewidywalne są zjawisko meteorologiczne i jak często wykorzystuje się by bełkotać o ocieplaniu klimatu.
Paweł
2022-06-30 09:24:32
Ten metalowy krzyż ściąga pioruny i zabił już niejednego turystę. Powinien być stamtąd usunięty bo stanowi zagrożenie.
To był dar.
2022-06-30 09:21:31
To był dar od dobrego, miłosiernego b0ga.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA