Piątek, 21 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

W Tatrach trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Już dwie akcje ratunkowe

Data publikacji: 28 grudnia 2019 r. 08:48
Ostatnia aktualizacja: 30 grudnia 2019 r. 19:45
W Tatrach trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Już dwie akcje ratunkowe
 

Ratownicy TOPR ogłosili w Tatrach trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego. Apelują o niewychodzenie w wyższe partie gór, na szlaki powyżej schronisk.

Na Kasprowym Wierchu leży już 135 cm śniegu, a temperatura na szczycie spadła do -12 st. C. Dodatkowo w górach wieje silny wiatr, osiągający w porywach prędkość do 80 km na godzinę.

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach. Możliwe jest także samoistne schodzenie dużych lawin.

* * *

Ratownicy TOPR wyruszyli na pomoc grupie czterech turystów, którzy utknęli w rejonie Suchych Czub Kondrackich i przetrwali noc z piątku na sobotę w śnieżnej jamie. Kolejna grupa ratowników dociera do oczekującego pomocy przy Zmarzłym Stawie.

O kłopotach czwórki poszkodowanych, którzy utknęli w rejonie Suchych Czub Kondrackich poinformowała ich rodzina, ponieważ w tym rejonie nie ma zasięgu sieci komórkowej. Już w nocy po poszkodowanych wyruszyła grupa ratowników, ale z uwagi na rosnące zagrożenia lawinowe i bardzo trudne warunki grupa się wycofała.

- W końcu udało się skontaktować z jednym z poszkodowanych. Wykopali oni jamę w śniegu i bezpiecznie czekają na ratowników. Nasza ekipa dociera do nich w bardzo trudnych warunkach. Dotarcie na miejsce jeszcze trochę potrwa, ale wszystko wskazuje na to, że nie będzie konieczny transport poszkodowanych, ale uda się ich bezpiecznie sprowadzić na dół pieszo – powiedział PAP naczelnik TOPR Jan Krzysztof.

Kolejny turysta oczekuje na pomoc przy Zmarzłym Stawie, gdzie idzie trójka ratowników. To samotnie wędrujący turysta, który również przetrwał noc w górach. Skontaktował się z ratownikami o godz. 4.50 w sobotę nad ranem i poinformował, że potrzebuje pomocy.

W Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Ratownicy TOPR apelują, aby nie wychodzić w wyższe partie gór, powyżej górskich schronisk.

(PAP)

Fot. PAP/Grzegorz Momot

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA