środa, 20 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Symbol walki z korupcją skazany za korupcję

Symbol walki z korupcją skazany za korupcję

Symbol walki z korupcją skazany za korupcję
Data publikacji: 2016-06-09 14:41
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 756 138442

Policjant, który został symbolem walki z korupcją w Brazylii, a nawet bohaterem popkultury, sam został skazany za korupcję - poinformowały brazylijskie media. Funkcjonariusz uczestniczył w aresztowaniu wielu uczestników afery wokół koncernu Petrobras.

Znany jako "Japończyk z federalnej", Newton Ishii, funkcjonariusz Policji Federalnej o japońskich korzeniach, w ciągu minionych miesięcy zyskał ogromną popularność w związku z aresztowaniami ludzi z pierwszych stron gazet w ramach wielkiej afery korupcyjnej wokół brazylijskiego giganta naftowego. Dziesiątki deputowanych ustawiały się do zdjęcia ze znanym policjantem, gdy niedawno odwiedził parlament.

"Japończyk z federalnej", zawsze ubrany w kamizelkę kuloodporną i przeciwsłoneczne okulary, był nawet bohaterem piosenki napisanej przy okazji ostatniego karnawału. Zdjęcia policjanta pojawiały się w ubiegłym roku na transparentach podczas demonstracji, których uczestnicy domagali się impeachmentu obecnie tymczasowo zawieszonej w obowiązkach prezydent Dilmy Rousseff.

Dlatego trudno się dziwić zainteresowaniu, jakie wzbudziły doniesienia mediów o skazaniu policjanta we wtorek (7 czerwca) w Kurytybie na południowym wschodzie Brazylii na ponad cztery lata więzienia w procesie apelacyjnym. Już w 2009 roku został uznany za winnego ułatwiania przemytu przez granicę Brazylii z Paragwajem, ale pozostawał na wolności w oczekiwaniu na apelację. We wtorek został ostatecznie aresztowany.

Z bohatera piosenek, a nawet utworów erotycznych "japoński glina" przemienił się teraz w bohatera internetowych żartów. W serwisach społecznościowych krążą bowiem zdjęcia przedstawiające umundurowanego Newtona Ishii aresztującego samego siebie - już po cywilnemu. (pap)

 

Na zdjęciu: Newton Ishii 

Fot. EPA/HEDESON ALVES

Komentarze

Latarnia
Najciemniej pod latarnią. Każdy pamięta przecież Andrzeja S. - znanego z mediów psychologa, a zarzucano mu czyny lubieżne wobec małoletnich.
2016-06-09 15:27:18

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
23
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy