niedziela, 22 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Światowy Dzień Makaronu

Światowy Dzień Makaronu

Światowy Dzień Makaronu
Data publikacji: 2015-10-25 08:53
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:45
Wywietleń: 1594 31093

26 kilogramów makaronu rocznie zjada średnio każdy mieszkaniec Włoch, co jest rekordem świata. Z okazji przypadającego w niedzielę Światowego Dnia Makaronu przypomniano, że co czwarte jego opakowanie na wszystkich kontynentach pochodzi właśnie z Włoch.

World Pasta Day w tym roku obchodzony jest wyjątkowo radośnie w ojczyźnie tego przysmaku, a to za sprawą – jak zauważył związek rolników i producentów żywności- historycznego rekordu ilości sprzedaży włoskiego makaronu za granicą. Jak ogłoszono, wartość jego eksportu osiągnie do końca grudnia sumę 2,4 miliarda euro.

Eksport do krajów Unii Europejskiej wzrósł o 6 procent, ale prawdziwy boom notuje się w handlu z Chinami (wzrost o ponad jedną trzecią) i z USA ( wzrost o 19 procent).

Producenci makaronu "made in Italy" z satysfakcją odnotowują, że konsumenci na całym świecie chcą jeść prawdziwy włoski makaron i coraz częściej właśnie taki wybierają w sklepach jako gwarancję jakości.

Mimo, że w wielu krajach powszechna jest produkcja lokalnych makaronów, Włochy w tej dziedzinie pozostają na pierwszym miejscu z 3,4 mln ton rocznie.

Obecną nadzwyczajną popularność oryginalnych spaghetti, rigatoni, fusilli, orecchiette, pici, penne , pipe, bucatini, tagliatelle i dziesiątków innych odmian i kształtów, przypisuje się też sukcesowi wystawy Expo w Mediolanie, dedykowanej żywności.

Włosi szczególnie wdzięczni są małżonce prezydenta USA, Michelle Obamie, która podczas wizyty na Expo powiedziała, że mając opakowanie makaronu, pomidory i bazylię można w pół godziny przygotować wyśmienite danie.

Obchody Dnia Makaronu zorganizowane zostaną w tysiącach włoskich restauracji w wielu krajach.

We Włoszech odbędą się one na kończącej się za tydzień wystawie Expo. Tam również krajowi producenci ogłosili, że z okazji tego święta podarowali 28 ton makaronu stołówkom Caritas w 12 regionach. Ilość ta pozwoli przygotować 350 tysięcy posiłków.

Do świętowania nie trzeba namawiać włoskich rodzin. Zdecydowana większość z nich makaron je codziennie.

 

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

Żródło.:  selbst fotografiert (ChiemseeMan (Wikipedia))

Komentarze

AnitaKURZAJ, Szczecin
___________________________________________ MAKARONY TO ENERGIA I SIŁA, ZATEM ZAWSZE WARTO. P. S. SĄ TO RÓWNIEŻ TZW. NISKIE WĘGLOWODANY TJ. DO 26% WZROSTU. (PROZDROWOTNE). ___________________________________________
2015-10-26 11:39:10

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy