piątek, 22 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Strategiczne partnerstwo

Strategiczne partnerstwo

Strategiczne partnerstwo
Data publikacji: 2017-07-06 09:11
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 726 274012

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Chin Xi Jinping zapowiedzieli w środę (5 lipca) w Berlinie, że będą ze sobą ściśle współpracować w celu doprowadzenia do sukcesu szczytu G20 w Hamburgu; potwierdzili strategiczne partnerstwo między obu krajami.

- Między naszymi krajami istnieje nie tylko strategiczne partnerstwo, lecz możemy wręcz mówić o kompleksowym partnerstwie strategicznym, co oznacza, że do tego procesu włączone zostały wszystkie dziedziny życia społecznego - powiedziała Merkel na wspólnej z Xi konferencji prasowej.

- Nie ograniczamy się do wymiany towarów lecz współpracujemy coraz ściślej i głębiej w dziedzinie technologii - zaznaczyła Merkel. Jak zastrzegła, niemieckie firmy muszą mieć równy dostęp do chińskiego rynku.

Xi ocenił, że relacje chińsko-niemieckie osiągnęły "nowy poziom" i można je uznać za "przykład sukcesu". - Stoimy przed nowym etapem, który wymaga przełomu - mówił prezydent Chin. Wyraził nadzieję, że jego wizyta "wyznaczy nowe ścieżki współpracy strategicznego partnerstwa".

Merkel powiedziała, że z pomocą Chin chce "ominąć rafy" podczas rozpoczynającego się w piątek szczytu przywódców G20. Xi zapewnił Merkel, że będzie ją wspierał, by szczyt zakończył się sukcesem. Oba kraje krytycznie oceniają decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o wycofaniu się z porozumienia paryskiego w sprawie klimatu.

Xi i Merkel zapowiedzieli rozwój bilateralnej współpracy w gospodarce, handlu, finansach i inwestycjach. W obecności obu przywódców podpisano szereg porozumień gospodarczych.

(pap)

Na zdjęciu: Xi i Merkel wzięli udział w berlińskim zoo w ceremonii przekazania stronie niemieckiej pary niedźwiadków panda. 

Fot. EPA/Michele Tantussi

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy