wtorek, 21 sierpnia 2018.
Strona główna > Świat > Merkel krytykuje protekcjonizm Trumpa

Merkel krytykuje protekcjonizm Trumpa

Merkel krytykuje protekcjonizm Trumpa
Data publikacji: 2017-06-29 18:02
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 849 272919

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zarzuciła w Bundestagu w czwartek, na tydzień przed szczytem G20 w Hamburgu, prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi izolacjonizm i protekcjonizm. Ostrej krytyki nie szczędzili Trumpowi także przedstawiciele innych partii.

- Kto uważa, że problemy tego świata dadzą się rozwiązać za pomocą izolacjonizmu i protekcjonizmu, ten popełnia ogromny błąd - powiedziała Merkel w czwartek w parlamencie.

- Poszczególne kraje reagują na problemy nasilającymi się wezwaniami do izolowania się i wprowadzania ograniczeń w handlu. Jestem przekonana, że protekcjonizm nie jest wyjściem, gdyż szkodzi wszystkim - mówiła Merkel.

Podkreśliła, że jej celem jest wysłanie przez G20 mocnego sygnału za wolnymi rynkami i przeciwko izolowaniu się oraz za wielonarodowym systemem handlu.

- Tylko wspólnie uda się nam znaleźć właściwe odpowiedzi na centralne pytania naszych czasów - powiedziała szefowa niemieckiego rządu. - Tylko wspólnie, a nie działając na szczeblu narodowym, możemy coś osiągnąć - dodała.

Merkel podkreśliła, że wielkie wyzwania, takie jak ocieplenie klimatu, zagrożenie terroryzmem czy kryzys migracyjny trzeba rozwiązywać wspólnie.

Wśród problemów dzielących Niemcy i inne kraje od USA Merkel wymieniła walkę z ociepleniem klimatu. - W tej kwestii dysonans jest widoczny i byłoby nie fair, gdybyśmy chcieli to zaklajstrować. Ja w każdym razie nie mam takiego zamiaru - powiedziała kanclerz.

Trump zapowiedział, że USA wycofają się z zawartego w 2015 roku w Paryżu porozumienia klimatycznego. Umowa zakłada działania na rzecz ograniczenia wzrostu średniej temperatury na świecie do poziomu niższego niż 2 stopnie, a jeśli to możliwe do 1,5 stopnia Celsjusza w porównaniu z epoką przedindustrialną.

Szef klubu parlamentarnego SPD Thomas Oppermann wezwał podczas dyskusji nad oświadczeniem Merkel do izolowania Trumpa. W sprawach dotyczących ochrony klimatu Merkel musi stworzyć w Hamburgu "sojusz 19 do 1" przeciwko prezydentowi USA - powiedział polityk SPD. Oppermann zarzucił Trumpowi chęć podzielenia Zachodu i osłabienie międzynarodowych traktatów i instytucji. Zapowiedź wycofania się Ameryki z porozumienia paryskiego nazwał "cezurą dla wspólnoty międzynarodowej w życiowej kwestii".

- Jest pani w trudnej sytuacji, negocjując z (prezydentami Turcji, Rosji i USA) Erdoganem, Putinem i Trumpem, którzy uprawiają nacjonalistyczną i antyekologiczną politykę - mówił szef klubu parlamentarnego Zielonych Anton Hofreiter. - Zapowiadając rezygnację z porozumienie paryskiego Trump popełnił przestępstwo wobec wszystkich ludzi na naszej planecie - powiedział poseł Zielonych. 

Szczyt G20 odbędzie się 7 i 8 lipca w Hamburgu.

(pap)

Fot. EPA/Carsten Koall

Komentarze

Churchill miał rację
Winston Churchill, już w 1919 roku sugerował, że profilaktycznie Niemcy powinno się bombardować co 50 lat bez podania przyczyny.
2017-07-03 09:02:40
Specnaz wylądował
Grupę rosyjskich komandosów widziano w Lesie Arkońskim jak zakopywali spadochrony i z pepeszkami, nartami w papachach i walonkach przemykali w kierunku monopolowego po "żelazne zapasy gwardzistów".
2017-06-30 17:18:16
Agresja rosyjska w Polsce już trwa
Wystarczy spojrzeć kogo mamy obecnie u władzy
2017-06-30 11:52:30
Jarun
Winston Churchill powiedział: "Niemców ma się albo pod butem, albo na gardle." Wojska amerykańskie w Polsce szybciej obronią nas od niemieckiej agresji, niż od rosyjskiej.
2017-06-30 11:10:11
aj waj
Ta NRD-owska komsomołka niech się lepiej zajmie swoim kapciowym herr Tuskiem a nie prezydentem USA! To za wysokie progi na twoje nogi niemro!
2017-06-30 08:49:12
,
Najsmaczniejsze makrele są w puszce.
2017-06-29 19:58:26

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Samotny strajk
Water Show Szczecin 2018
Pyromagic 2018: Fajerwerki wystrzeliły
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy