Poniedziałek 20 września 2021r. 
REKLAMA

Sprawdzą, czy na szczątkach ofiar były materiały wybuchowe

Data publikacji: 2017-10-21 20:13
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Sprawdzą, czy na szczątkach ofiar były materiały wybuchowe
 

Do Instytutu Nauk Sądowych Irlandii Północnej (FSNI) przekazana została pierwsza partia próbek pobranych w czasie ekshumacji i sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej – poinformowała Prokuratura Krajowa. Badania będą dotyczyć ewentualnych pozostałości materiałów wybuchowych. Mają potrwać kilka miesięcy.

– Północnoirlandzkie laboratorium wyposażone jest w najnowocześniejszy sprzęt badawczy w Europie i cieszy się międzynarodowym autorytetem – podała prokuratura.

Umowa z Instytutem podpisana została 12 października. Jej przedmiotem, jest wykonanie badań próbek dostarczonych przez polską prokuraturę "pod kątem ujawnienia w nich ewentualnych pozostałości materiałów wybuchowych". To – jak wyjaśnia prokuratura – konsekwencja konieczności procesowego zweryfikowania jednej z wersji zdarzenia przyjętych w śledztwie.

Na początku października rzeczniczka PK prokurator Ewa Bialik mówiła, że prace Instytutu "wykonywane w ramach tej umowy będą miały charakter rutynowego i czysto naukowego wsparcia śledztwa".

– FSNI nie będzie się natomiast wypowiadać w kwestii ewentualnych przyczyn katastrofy, nie wyda opinii i nie będzie dokonywać interpretacji wyników analiz w tym kontekście – zaznaczyła. Dodała, że zadaniem specjalistów z Irlandii Północnej nie będzie badanie przyczyn katastrofy, ani też dokonywanie interpretacji wyników analiz w tym kontekście.

* * *

Na początku kwietnia ubiegłego roku śledztwo smoleńskie od zlikwidowanej prokuratury wojskowej przejęła Prokuratura Krajowa. Specjalny zespół prokuratorów oprócz głównego śledztwa ws. katastrofy, prowadzi też inne śledztwa dotyczące jej pośrednio – m.in. ws. zaniechania sekcji zwłok, "zdrady dyplomatycznej" i działań BOR w całej sprawie. Już w czerwcu 2016 r. prokuratorzy poinformowali, że konieczne jest też przeprowadzenie ekshumacji 83 ofiar katastrofy (wcześniej, w latach 2011-12, przeprowadzono dziewięć ekshumacji, cztery osoby zostały skremowane). Decyzję tę uzasadniano zarówno błędami w rosyjskiej dokumentacji medycznej i brakiem dokumentacji fotograficznej, jak i tym, że Rosja nie zgodziła się na przesłuchanie rosyjskich biegłych, którzy na miejscu przeprowadzali sekcję zwłok. Do tej pory ekshumowano 44 ofiar. Stwierdzono m.in. nieprawidłowości w 13 trumnach i dwie zamiany ciał.

Pod koniec maja do laboratorium w Wielkiej Brytanii trafiły próbki pobrane z wraku Tu-154M ze Smoleńska, wcześniej – w kwietniu 2017 r. prokuratorzy prowadzący śledztwo ujawnili, że laboratoria z Włoch, Hiszpanii oraz dwa z Wlk. Brytanii zbadają próbki z ciał ekshumowanych oraz z wraku Tu-154 na obecność m.in. pozostałości materiałów wybuchowych. Jak podkreślali, umiędzynarodowienie tych badań jest spowodowane wątpliwościami co do opinii Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji.

(pap)

Fot. Wikipedia

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

wert
2017-10-24 07:50:42
Ten cyrk już jest nudny
M.Dem.
2017-10-22 07:16:52
Dlaczego taka precyzja rozumowania, taka konsekwencja i upor "umiedzynarodowienia" tematu smolenskiego i -jednoczesnie - brak, do nadal, oznak interwencji politycznych dla realnego niebezpieczenstwa zlikwidowania okolo 18 mln ludzi w Polsce, z planow zmniejszania ludnosci swiata i planow eksterminacji ludzi w Polsce? Oba plany bez zwiazku z linia polityczna totalitaryzmu mas, ktorej strategie realizujemy?
Tu 154 pytanie...
2017-10-22 00:51:29
A wiec: czy sa resztki materialow wybuchowych na szczatkach - jak i w szczatkach ?? A czy udalo sie juz ustalic, do Kogo... oddano te 4 Strzaly, ktore wyraznie slychac wraz z Okrzykami... na krotkim filmie w okolicy Kabiny Pilotow ???? Chyba ze to zostalo juz rowniez... po-wycinane i po-usuwane ????
Taniec na
2017-10-21 23:05:30
trumnach, ale hańba.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ