czwartek, 12 grudnia 2019.
Strona główna > Kraj > Podkomisja smoleńska o eksplozji

Podkomisja smoleńska o eksplozji [FILM]

Podkomisja smoleńska o eksplozji
Data publikacji: 2017-04-11 13:59
Ostatnia aktualizacja: 2018-04-11 11:54
Wywietleń: 1185 237336

Polski Tu-154M w Smoleńsku został rozerwany eksplozjami w kadłubie, centropłacie i skrzydłach, a destrukcja lewego skrzydła rozpoczęła się jeszcze przed przelotem nad brzozą - do takich m.in. wniosków doszła podkomisja do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej.

Działa ona od lutego 2016 r., a w siódmą rocznicę tragedii, zaprezentowała wyniki badań przeprowadzonych w ciągu ostatniego roku. Jak skomentował podczas uroczystości prezes PiS Jarosław Kaczyński, "prawda w niemałej mierze została już pokazana". 

- Dziś niektórzy spośród nas, wśród nich i ja, mogliśmy obejrzeć prezentację przygotowaną przez Wojskową Akademię Techniczną, ale także przez uczelnie zagraniczne, uczelnie amerykańskie, która w sposób wysoce wiarygodny pokazała, jak to wszystko wyglądało z bardzo wysokim stopniem prawdopodobieństwa - powiedział Kaczyński. Według niego prezentacja "pokazała niewłaściwe naprowadzenie samolotu zrobione bez wątpienia w sposób celowy" i to "jak wyglądały wydarzenia na pokładzie samolotu, jak się rozpadał i jak doprowadzano do jego całkowitego zniszczenia".

Dziennikarzom zgromadzonym na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie zaprezentowano 42-minutowy film z nagranym komentarzem lektora.

- To są raczej ilustracje, niż cały pokaz naszych badań - zastrzegał przewodniczący dr Wacław Berczyński.

Podkomisja poinformowała, że 850 metrów przed lotniskiem, na wysokości powyżej 35 metrów, rejestrator ATM QAR zarejestrował "serię gwałtownych wstrząsów" samolotu, a dwie sekundy później system TAWS zanotował lądowanie (choć nie robił tego w kilkudziesięciu wcześniejszych lotach) i jednocześnie awarię podwozia, a czarne skrzynki - awarie radiowysokościomierzy. Sekundę później samolot miał zacząć gwałtownie opadać.

- Ostatnia faza tragedii spowodowana była eksplozją, do której doszło w kadłubie i która zniszczyła samolot, rozbijając go na fragmenty i dziesiątki tysięcy odłamków, równocześnie zabijając pasażerów - poinformowała podkomisja na filmie.

Jak skomentował we wtorek (11 kwietnia) lider PO Grzegorz Schetyna, ustalenia podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej, to jedna, wielka kompromitacja. To była "pseudonaukowa" prezentacja - ocenił. Jego zdaniem, PiS chce "cynicznie" potwierdzić tezę o zamachu, czy wybuchu.

(pap)

Film: PAP

Komentarze

od-PiS-u do normalności
Dziewczyna Antosia 50 tys. zł miesięcznie za nic. Za to, że powie raz na trzy miesiące: kupiliśmy dwa czołgi z małymi lufami. A powinien pracować w biedronce za 1400zł. Paranoiczka (ta od PO-anonimka) jest ślepa...co tatuś czy mamusia w PiS-ie?
2017-04-12 09:15:50
A tą bąbe
podłożyły zielone ludziki w czasie remontu samolotu!
2017-04-12 00:15:09
PO-dsumowanie,
Hmm.., nie ma to jak "Expert" Schetyna, On wie wszystko "najlepiej i naj-PO-prawniej" ! Czyli PO-dsumowujac krotko: Facio na "wszystkim sie zna" i byc moze wiele jeszcze "PO-trafi"...??
2017-04-11 22:53:59
Do PO-nizszego Jaruna,
Chlopie, a kiedy ty ostatnio byles u dobrego Lekarza... bo widac juz wyraznie, ze placzesz sie w "Zeznaniach"...!!
2017-04-11 22:43:06
Jarun
Nie bardzo :-) Niektórych dotknął "wirus smoleński" i święcie wierzą, że Tusk, Putin i Merkel zmówili się i zgładzili polskiego prezydenta. Na mnie też patrzą z politowaniem, że uwierzyłem propagandzie kłamcy i oszusta Tuska. Na nic zdają się moje argumenty, żeby wysłać list gończy za Ryżym i go zapuszkować. to chyba logiczne. Ale wiara nie opiera się na logice. Gdy im mówię, że np. Jarek powiedziałby, że to NIE był zamach -to czy by wtedy uwierzyli ?! Odpowiadają, że pewnie wtedy zastraszyliby i Jarka, że jak będzie kwakał to i go zgładzą. Murzyn jest biały i chu.k.
2017-04-11 21:44:35
@Jarun
Kolego Jarun u pana to wszyscy zdrowi są w rodzinie?
2017-04-11 21:06:52
Jarun
Zamach był ! Trzeba zrozumieć, że PiS inaczej nie może twierdzić. Przecież cała kariera Maciarewicza wyrosła na smoleńskim wraku. Nawet gdyby na 99,99% wykluczono zamach to wierchuszka z PiS-u nie może przytaknąć bo... przegra wybory. Jak to, okłamywaliście nas ? "Sekta smoleńska" da się pokroić i nie wytłumaczysz im, że zamachu nie było. I Boże nie pomoże...był i tyle.
2017-04-11 18:54:35

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie