poniedziałek, 18 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > 89. miesięcznica smoleńska

89. miesięcznica smoleńska

89. miesięcznica smoleńska
Data publikacji: 2017-09-10 12:24
Ostatnia aktualizacja: 2017-09-11 09:15
Wywietleń: 1433 291632

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz członkowie rządu uczcili w niedzielę (10 września) pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej. Z okazji 89. miesięcznicy odprawiona została msza święta w intencji tych, którzy zginęli. Złożono także kwiaty przed Pałacem Prezydenckim.

W uroczystości, która rozpoczęła się mszą odprawioną w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca, udział wzięli m.in.: prezes PiS Jarosław Kaczyński, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wicemarszałkowie Sejmu Joachim Brudziński i Ryszard Terlecki, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, szef MSWiA Mariusz Błaszczak oraz rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

Następnie uczestnicy miesięcznicy przeszli przed Pałac Prezydencki, gdzie złożono kwiaty przed tablicami upamiętniającymi ofiary katastrofy z 10 kwietnia 2010 r.

Prowadzący modlitwę przed Pałacem Prezydenckim ks. Zdzisław Tokarczyk podkreślał, że uczestnicy miesięcznic gromadzą się na nich przez "szacunek dla tych, którzy odeszli do wieczności 10 kwietnia 2010 r.". W sposób szczególny wspominał śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego - jak mówił - "bohatera na ówczesne czasy, który przewodził naszej ojczyźnie". Jak podkreślał duchowny, prezydent Kaczyński "żył prawdą i przekazywał prawdę, której się nie bał".

- Wolność jest tam, gdzie jest prawda i dlatego on uczył nas, żebyśmy przede wszystkim odczytywali tę prawdę historyczną i za to dziękujemy, za to jego dziedzictwo, które nam zostawił - powiedział.

Na czas uroczystości związanych z miesięcznicą teren od wysokości ulicy Karowej do placu Zamkowego został wygrodzony metalowymi barierkami. Od sobotniego wieczora barierki przecinają też Krakowskie Przedmieście na wysokości ul. Karowej. Fragment Krakowskiego Przedmieścia jest zamknięty, teren zabezpieczają policjanci.

Ofiary katastrofy smoleńskiej upamiętnił też w niedzielę prezydent Andrzej Duda. W jego imieniu sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski złożył wieniec w kaplicy Pałacu Prezydenckiego. Znajduje się tam tablica poświęcona pamięci Pary Prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego oraz pracowników Kancelarii Prezydenta RP, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku.

(pap)

Na zdjęciu: Prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz politycy i sympatycy Prawa i Sprawiedliwości podczas uroczystości przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie

Fot. PAP/Bartek Zborowski

Komentarze

Jarun
To, że Jarkowi odbiło...trudno...bywa, ale zobaczcie do czego prowadzi strach przed utratą stanowiska. Co miesiąc w jakieś psychodelicznej procesji, bo prezes który rozdziela stołki, za n/n (nieobecność nieusprawiedliwiona) może wywalić z posady. A prezes "żyje" plotkami", donosami, podszeptami zauszników. Każdy to wie, kto spotkał się z Jarosławem. "Co tam mówią na mieście?" Zaszyty w swoim bunkrze dawno temu oderwał się od rzeczywistości, zresztą jej nie potrzebuje. Stworzył wokół siebie własny świat, własną sektę, do której co miesiąc przemawia. Przecież nie mówi tego do Polaków, tylko do sekty smoleńskiej. Prezes do szczęścia nie potrzebuje ani kraju, ani zagranicy. I taką politykę prowadzą jego manekiny. Izolacjonizm. A z naszego podwórka. Dwa lata rządów PiS-u i powstał jakiś jeden znaczący zakład pracy w Szczecinie ? W telewizji trąbią o wielkim bumie gospodarczym, tylko że telewizja kłamie. Jaki pan-taki kram.
2017-09-11 09:12:17
Fido
Jak długo ten kaczy oszołom zamierza jeszcze ciągnąć ten cyrk
2017-09-11 07:53:42
Dlugo-PiS... do Jarun-a
No to Wspolczuje... tej Twojej Rodzinie !!
2017-09-10 23:48:34
Do.... 70-letnich marszow bylych manekinow - w latach 1945-2015
A o Po-chodach i Akademiach 1-szo Majowych, jak i Rewolucjach Pazdziernikowych oraz PO-zostalych "Swietach" Komunistyczno/PO-stkomunistycznych i Lewackich, wraz z roznego rodzaju Wojskowymi Defiladami Ukladu Warszawskiego i sztucznymi "Czynami" za Medale i Dyplomy - to juz PO-za-PO-minales... czy PO-za-PO-minaliscie...???
2017-09-10 22:43:30
Jarun
Teraz nie tak prosto powiedzieć, że zamachu nie było. Jak to, to przez 7 lat nas zwodziliście? A ile karier wyrosło na grobach tych, co zginęli w katastrofie. Z drugiej strony powiedzieć, że był zamach - to palcem wskazać na Tuska, Putina i Merkel. Zresztą "sekty" nikt nie przekona. Dadzą się pokroić, że był. A wiem to, bo mam takich w rodzinie. Mówią mi: "naoglądasz się tych z TVN-u, a oni to niemiecka tuba propagandowa i ciebie otumanili. Posłuchaj lepiej co mówią w telewizji TRWAM". Żaden argument do nich nie trafia, zamach był i koniec dyskusji. PS. A pisiory tak narzekają na TVN, tak psioczą, to dlaczego łażą do nich a tym samym promują ich (tvn-u) oglądalność ?! np. dzisiaj min. Jaki gościł w TVN-nie.
2017-09-10 22:16:21
erni
Dziś już wiadomo że żadnego zamachu nie było więc o czym jeszcze bredzi ten Żoliborski karzeł
2017-09-10 21:51:16
weger
Banda pisowskich świrów. Powinno się ich pozamykac w szpitalu psychicznym.
2017-09-10 21:23:41
marsz manekinów
Nikt w ponad 1000-letniej historii Polski takich "cyrków" nie urządzał jak prezes i manekiny.
2017-09-10 14:49:06
Jarun
Kolejna farsa i kpina z religii katolickiej. Nie ma czegoś takiego jak "miesięcznica" czy "tygodnica". Jeżeli przez 7 lat co miesiąc wyrusza procesja żałobna, tzn. osoby te nie wierzą w zmartwychwstanie, dalej "opłakują" zmarłych. Obłudny braciszek z podestu znów wygłosi, że: "prawda jest coraz bliżej", że zbliżamy się do niej" a sekciarze (przeważnie ze strachu o stanowiska) będą mu bić brawa. Bez wizji państwa, ze swą traumą, chory człowiek paraliżuje kraj. A te miernoty, powyciągane z prowincji, liżą (łapki) prezesowi i z podkulonym ogonem wpatrują się: co powie prezes.
2017-09-10 13:46:55

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy