piątek, 05 czerwca 2020.
Strona główna > Świat > Słowaczka wybrana na stanowisko, na które kandydowała Beata Szydło

Słowaczka wybrana na stanowisko, na które kandydowała Beata Szydło

Słowaczka wybrana na stanowisko, na które kandydowała Beata Szydło
Data publikacji: 2019-07-18 15:51
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-23 12:25
Wywietleń: 1122 403338

Słowaczka Lucia Durisz Nicholsonova została wybrana w czwartek na stanowisko szefowej komisji zatrudnienia i spraw socjalnych PE. W głosowaniu otrzymała poparcie 38 europosłów, 14 było przeciw, trzech wstrzymało się od głosu.

W poprzednich głosowaniach dwukrotnie odrzucona została kandydatura na to stanowisko byłej polskiej premier Beaty Szydło (PiS).

- Nadal uważamy, że Beata Szydło była najlepszą kandydatką o ogromnym doświadczeniu politycznym, o ogromnym poparciu, jakiego nikt w Europie nie uzyskał. Natomiast wszyscy (...) mamy świadomość tego, że umowy, które tutaj miały obwiązywać, absolutnie nie obowiązują, że nasi kandydaci, nie tylko Beata Szydło, ale również profesor Zdzisław Krasnodębski, akceptowani nie byli - powiedziała po wyborze Słowaczki europosłanka Beata Mazurek (PiS).

Dodała, że frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) nie chciała doprowadzić do sytuacji, w której utraci to stanowisko. -Stąd decyzja, by wystawić Słowaczkę - wskazała. Jej zdaniem nie można było wykluczyć, że inne frakcje, np. socjaldemokraci, planowali przejąć kierownictwo komisji.

Mazurek podkreśliła, że Nicholsonova ma doświadczenie. - Była wiceministrem. Zajmowała się wiele lat polityką społeczną. Ufam, że - tak jak mówiła przewodnicząca - polityka nie będzie tutaj górowała, tylko praca merytoryczna. Na pewno będziemy obstawać za wartościami, będziemy głośno domagać się rozwiązań, które będą dobre dla Polaków. To obiecaliśmy w kampanii wyborczej - zaznaczyła.

Durisz Nicholsonova powiedziała dziennikarzom po głosowaniu, że jest osobą czynów i rezultatów, a nie politycznego marketingu. "Dobrze, że frakcja EKR (Europejskich Konserwatystów i Reformatorów) ma przewodniczącego. Nie jestem pewna, czy to dobrze, że zostałam nim ja, ale informację, że (jestem nominowana jako kandydatka - PAP) otrzymałam dziś rano. Mogę obiecać, że zrobię wszystko, co będą mogła, aby być przewodniczącą dla każdego, nie tylko europosłów z mojej frakcji - powiedziała.

- Uważam, że to najważniejsza komisja w PE, które podejmuje poważne decyzje o sytuacji społecznej Europejczyków. Dlatego musimy być w niej nie politykami, a bardziej ekspertami. Mam nadzieję, że uda mi się to osiągnąć w trakcie mojego przewodniczenia komisji - wskazała.

Jak dodała Nicholsonova, kandydowanie na stanowisko szefa komisji zaproponowała jej europosłanka Elżbieta Rafalska (PiS). "Prawdopodobnie nie było to łatwe, ponieważ komisja odrzuciła dwukrotnie kandydaturę pani Szydło, mimo że była bardzo mocnym kandydatem polskiej delegacji w EKR" - zaznaczyła Słowaczka.

Europosłanka socjalistów, Holenderka Agnes Jongerius, w czwartek prowadziła obrady komisji. Powiedziała dziennikarzom, że wcześniejsze odrzucenie kandydatury Szydło nie było rewanżem za cokolwiek. Wskazała, że nie tylko socjaliści byli przeciwko Szydło, ale też inne frakcje, m.in. z powodu kwestii praworządności w Polsce. "Uznaliśmy, że kandydat PiS jest nie do zaakceptowania" - wskazała. Wyraziła przekonanie, że Durisz Nicholsonova poradzi sobie na nowym stanowisku.

W pierwszym głosowaniu, które odbyło się 10 lipca, za kandydaturą Szydło było 21 posłów, przeciw - 27, a dwóch wstrzymało się od głosu. Szydło była jedyną kandydatką. Na wniosek socjalistów głosowanie było tajne. Według nieoficjalnych informacji PAP przeciw kandydaturze Szydło głosowali wtedy przedstawiciele frakcji socjalistów, liberałów, Zieloni oraz lewicowa grupa GUE.

W poniedziałek w drugim, również tajnym głosowaniu, kandydatura byłej premier została odrzucona po raz drugi. Za było 19 europosłów, przeciw - 34. Od głosu wstrzymało się dwóch eurodeputowanych.

Komisja zatrudnienia liczy 55 europosłów.

(pap)

Fot. Tweeter/EMPL Committee Press

Komentarze

Lewicowcy...
Nie odwracajcie "Jarkowego kota ogonem" bo w te Wasze PO-mowienia... i PO-paplania... i tak wielu Wam Nie uwierzy ??
2019-07-19 12:02:44
Edmund
A juź małe kłotliwe ludziki myślały źe wstały z kolan.
2019-07-19 09:58:19
i bardzo dobrze
Szydło nie nadaje się na żadne stanowisko, co pokazała będąc najgorszym premierem w historii Polski
2019-07-19 08:03:49
Bernard
I barszo dobrze. Pis to porażka i hańba tego kraju.
2019-07-19 07:26:28
Widac ze...
Lewicowe Dziadki i LGBT po-patrzyli i na Dekold... i nacisneli na "do-PO-wiedni" guzik czy klawisz !! Ale na dluuuzsza mete... Pani Beata i tak w koncu Wygra !
2019-07-19 00:40:09
gregor102
Żal tylko, że przez durne działanie antypolskich sił, to Słowacja dostąpiła tego zaszczytu, jednak to jakiś prestiż... a obie panie są z tej samej "frakcji" politycznej..
2019-07-18 19:58:22
teść pasierba do @ Dariusz
- ten "rzut oka" także zauważyłem, takimi "rzutami" to załatwi wszystkie problemy "eurokołchozu".
2019-07-18 19:50:47
Dariusz
Gratulacje pani Lucia. Już na pierwszy rzut oka bije pani tamtą panią.
2019-07-18 18:10:42
Taka prawda
Niebo a ziemia
2019-07-18 16:21:19

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy zagłosujesz w wyborach prezydenckich 28 czerwca 2020 roku?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie