wtorek, 14 lipca 2020.
Strona główna > Świat > Była premier Ewa Kopacz wybrana na stanowisko wiceszefa PE

Była premier Ewa Kopacz wybrana na stanowisko wiceszefa PE (akt. 1)

Była premier Ewa Kopacz wybrana na stanowisko wiceszefa PE
Data publikacji: 2019-07-03 18:48
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-06 23:08
Wywietleń: 1569 400818

Była premier Ewa Kopacz (PO) została wybrana w środę w Strasburgu na stanowisko wiceszefa Parlamentu Europejskiego. Kopacz otrzymała 461 głosów poparcia. Ta liczba była wystarczająca, aby objąć stanowisko wiceszefa PE.

– Chciałabym przede wszystkim podziękować moim kolegom z delegacji polskiej, ale chciałabym też podziękować moim kolegom z naszej grupy politycznej, EPL, podziękować za wsparcie i za zaufanie, którym mnie obdarzyli. W końcu jestem tu początkująca, jestem pierwszą kadencję – powiedziała Ewa Kopacz, nowo wybrana wiceprzewodnicząca PE. Według szefa delegacji PO Andrzeja Halickiego, Kopacz będzie jedną z ważniejszych osób w tej kadencji. – Myślę, że tu będę godnie reprezentować interesy Polski. Będę reprezentować również interesy wszystkich Polaków, tych, którzy tak licznie poszli do ostatnich wyborów w maju.

Drugi polski kandydat, prof. Zdzisław Krasnodębski (PiS) otrzymał  w pierwszej turze 169 głosów, co nie wystarczyło do objęcia funkcji. Ubiegał się o stanowisko w kolejnych turach, jednak bez powodzenia. W trzeciej turze, która została przeprowadzona elektronicznie, kandydata EKR pokonał europoseł niezrzeszony Fabio Massimo Castaldo. Za kandydaturą Krasnodębskiego zagłosowało 85 europosłów, a Castaldy - 248. 

Szef frakcji EKR Ryszard Legutko (PiS) powiedział, że w sprawie kandydatury Krasnodębskiego na stanowisko wiceszefa PE grupa została okłamana - przez Europejską Partię Ludową i socjalistów.

- Doszło do złamania umowy. Jestem zbulwersowany tym, co się stało. Po prostu nas okłamano - EPL i socjaliści. Były uzgodnienia i w drugiej turze mieli głosować na naszego kandydata. Obiecywali to nawet liberałowie. (...) Widać było, że głosowano przeciw Krasnodębskiemu, a za Castaldo, który jest europosłem niezrzeszonym. Jest zresztą bardzo miłym człowiekiem, doskonale prowadzi obrady, nie mamy nic przeciw niemu - wskazał Legutko.

Parlament Europejski w Strasburgu wybrał 14 wiceprzewodniczących w trzech rundach głosowania. Okres kadencji to dwa i pół roku. Jedenastu wiceprzewodniczących wybrano w pierwszej turze, dwóch w drugiej, a ostatniego w trzeciej. Kandydatów do objęcia funkcji było w pierwszej turze 17.

* * *

Na szefa europarlamentu wybrano włoskiego socjalistę Davida Sassolego. W drugiej turze głosowania otrzymał on 345 głosów poparcia. Zastąpił na tym stanowisku chadeka, także Włocha Antonio Tajaniego. Sassoli jest byłym dziennikarzem z Florencji; europosłem jest od 10 lat. Polscy europosłowie podkreślają, że Włoch jest lubianym i szanowany posłem w PE.

(pap)

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Komentarze

Niebawem
Coś mi się wydaje źe polskie ciemniactwo zateskni jeszcze za Timmermansem
2019-07-06 22:48:33
Uwalony Timmermans.
Wice PE to żadne stanowisko. Zresztą Kopacz , podobnie jak Tusk , to opcja niemiecka. Najważniejsza jest KE. Uwalenie antypolskiego lewaka Timmermansa to wielki sukces. Lewactwo w Polsce znowu przegrało. Towarzysz Timmermans już zrozumiał , że Polska to dziś nie jest kraj do kopania. Teraz pije i się męczy.
2019-07-05 18:36:57
@max
japę to twoja matka
2019-07-05 14:49:16
max
Ale nam wstydu narobi jak otworzy japę!
2019-07-05 12:04:07
Wawrzek... s-PO-ko
I z PO-zycji Brukselskiego Viceszefa tez "PO-zalatwia"... gdyz to jest tylko kwestia czasu !!
2019-07-04 23:51:53
Wawrzek
Należało wystawić Ją na Szefa Komisji byłby to koniec Unii jaką znamy.
2019-07-04 22:46:16
antyrus
Skowyt Rosjan niezadowolonych z wyboru Polki na wysokie stanowisko unijne - bezcenny.
2019-07-04 12:28:58
I ciekawe
Na ile Unia sie jeszcze wiecej rozchoruje... majac w swym Brukselskim skladzie "tego typu "PO-litycznych Lekarzy" ??
2019-07-04 12:14:04
No i prosze...
Jak Mr. Donald PO-zalatwial - jak w "SLD" czyli tylko Swoim Ludziom Damy...!!
2019-07-04 12:07:01
dobrze
Może Polska odzyska 100 miliardów euro które stracił PiS
2019-07-04 10:30:37
Edmund
Co na to ta Szydłowa wybrana na stanowisko odpowiadające dawnemu polskiemu brygadziście.Za PRL-u mówiło się o nich:jeszcze nie kierownik a juź świnia.A w PISie Kwik radości.
2019-07-04 07:08:08
Odp. do... do trolli
Tyle sie "na-PO-ciles"... a i tak nie trafiles ? Unia od samego poczatku Rzadza "Tegie Glowy" z dala od Europy - by w przyszlosci po-sze-rzyc Unie... az do polnocnej Afryki !!
2019-07-04 01:08:56
A czego innego
Mozna bylo sie PO Wiekszosci Lewackiej Unii s-PO-dziewac ?? I wg. Halickiego waznym jest: ze bedzie reprezentowala Interesy... wszystkich Polakow, TYCH, ktorzy tak licznie PO-szli by i ich PO-wybierac !! A, A, A jak w przyszlosci nastapi Polexit - to ciekawe Kim wtedy beda chcieli w R.P... "PO-rzadzic" ??
2019-07-04 00:55:43
do trolli
Pani Kopacz jest jedną z 14 wiceprzewodniczących PE - to po pierwsze. Została wybrana bo nie decydowały tu kwalifikacje kandydata tylko przynależność frakcyjna - PO należy do EPP największej frakcji w PE! Po wtóre narracja opozycji że to przez PIS które głosowało na Niemkę na szefa KE - Niemcy teraz rządzą w Unii Europejskiej zupełnie mija się z prawdą! A poprzednio to Niemcy nie rządzili w UE? Czyje interesy reprezentował pan Tusk, Junker czy Timmermans? Wszyscy oni reprezentowali interesy niemieckie - bo Niemcy sterowali nimi z tylnego fotela! Teraz sytuacja jest już klarowna Niemcy rządzą otwarcie i jak będą chcieli atakować Polskę to już otwarcie a nie chowając się za plecami Tuska czy Timmermansa - co było dla nich bardzo wygodne!
2019-07-04 00:22:35
Hahaha
ale pisiorstwu gul skacze że Pani Kopacz otrzymała tak wysokie stanowisko a oni nic
2019-07-03 22:01:06
OLABOGA
A jAKI JEZYK ZNA TA NIEMOTA Z SZYDLOWc?
2019-07-03 21:03:20
Aneta
Dobrze się stało. Jest szansa na uratowanie 100 mld euro dotacji unijnych dla Polski, które przez swą niefrasobliwość stracił obecny rząd
2019-07-03 20:48:29
Sid
Cieszę się że ta odpowiedzialna funkcja przepadła Polce, a nie jakiemuś pisowcowi
2019-07-03 20:27:15
Brawo Polska
Mamy ważne stanowisko w strukturach unijnych
2019-07-03 20:16:57
aj waj
Koszmar, ale będzie nas kompromitować!
2019-07-03 19:48:09
OMG!
Będzie rzucać kamieniami w dinozaury.
2019-07-03 19:09:36
kibic
Niemcy mają kolejnego swojego człowieka na stanowisku w UE.co tak mało tych wiceszewów.niech będzie 50 ...... bardziej okrągła cyfra i więcej stanowisk do obsadzenia :)))
2019-07-03 18:58:36