Piątek, 14 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Silne trzęsienie ziemi koło Japonii (akt. 1)

Data publikacji: 21 listopada 2016 r. 22:53
Ostatnia aktualizacja: 18 czerwca 2018 r. 22:46
Silne trzęsienie ziemi koło Japonii
 

W Japonii odwołano ostrzeżenie o tsunami, które wydano po wtorkowym trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7,4. Najwyższe zaobserwowane we wtorek (22 listopada) fale tsunami miały 1,4 m wysokości. Wcześniej ostrzegano, że mogą dochodzić do trzech metrów.

Trzęsienie ziemi nawiedziło północno-wschodnią Japonię, w rejonie prefektury Fukushima, ok. godziny 6 rano czasu lokalnego. Nie odnotowano ofiar ani większych zniszczeń, jednak fale powstałe w wyniku wstrząsów były największe od 2011 roku, gdy w katastrofalnym trzęsieniu ziemi zginęło 18 tys. osób.

Japońska Agencja Meteorologiczna ostrzegła, że w ciągu najbliższych dni mogą nastąpić kolejne wstrząsy. Wezwała mieszkańców rejonów przybrzeżnych do ewakuacji w głąb lądu i zaapelowała o ostrożność. Według Agencji epicentrum wstrząsów znajdowało się na głębokości ok. 10 km u wybrzeży prefektury Fukushima, położonej na największej japońskiej wyspie Honsiu. Jest to ten sam rejon, gdzie doszło do katastrofy w elektrowni atomowej w 2011 r. (pap)

* * *

Wcześniejsza informacja

W Japonii odwołano ostrzeżenie o tsunami, które wydano po wtorkowym trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7,4. Najwyższe zaobserwowane we wtorek fale tsunami miały 1,4 m wysokości; wcześniej ostrzegano, że mogą dochodzić do trzech metrów.

Trzęsienie ziemi nawiedziło północno-wschodnią Japonię, w rejonie prefektury Fukushima, ok. godz. 6 rano czasu lokalnego. Nie odnotowano ofiar ani większych zniszczeń, jednak fale powstałe w wyniku wstrząsów były największe od 2011 roku, gdy w katastrofalnym trzęsieniu ziemi zginęło 18 tys. osób.

Japońska Agencja Meteorologiczna ostrzegła, że w ciągu najbliższych dni mogą nastąpić kolejne wstrząsy. Wezwała mieszkańców rejonów przybrzeżnych do ewakuacji w głąb lądu i zaapelowała o ostrożność.

Według Agencji epicentrum wstrząsów znajdowało się na głębokości ok. 10 km u wybrzeży prefektury Fukushima, położonej na największej japońskiej wyspie Honsiu. Jest to ten sam rejon, gdzie doszło do katastrofy w 2011 r.

Choć wstrząsy nie spowodowały większych uszkodzeń w elektrowniach atomowych na tym obszarze, w elektrowni Fukushima Daiichi czasowo wstrzymano chłodzenie basenu ze zużytym paliwem jądrowym. W 2011 r. ta uszkodzona przez wstrząsy elektrownia uległa awarii i spowodowała największe w historii Japonii skażenie radioaktywne.

Zważywszy na to, że do wtorkowego trzęsienia ziemi doszło w tym samym regionie co w 2011 roku, może być ono pewnego rodzaju wstrząsem wtórnym po tamtej katastrofie. "Mechanizmy (powstania obu wstrząsów - PAP) były różne, ale ostatnie trzęsienie mogłoby być nazwane w szerszym znaczeniu wstrząsem wtórnym" - powiedział ekspert z instytutu badań nad trzęsieniami ziemi z Uniwersytetu w Tokio Kenji Satake.

Trzęsienia ziemi często nawiedzają Japonię, która jest jednym z najbardziej aktywnych sejsmicznie rejonów na świecie. Występuje tam ok. 20 proc. wszystkich trzęsień ziemi o magnitudzie 6 lub większej. (pap)

Na zdjęciu: Wyspy Japońskie z kosmosu.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA