sobota, 23 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Silne trzęsienie ziemi koło Japonii

Silne trzęsienie ziemi koło Japonii (akt. 1)

Silne trzęsienie ziemi koło Japonii
Data publikacji: 2016-11-21 22:53
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1231 174606

W Japonii odwołano ostrzeżenie o tsunami, które wydano po wtorkowym trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7,4. Najwyższe zaobserwowane we wtorek (22 listopada) fale tsunami miały 1,4 m wysokości. Wcześniej ostrzegano, że mogą dochodzić do trzech metrów.

Trzęsienie ziemi nawiedziło północno-wschodnią Japonię, w rejonie prefektury Fukushima, ok. godziny 6 rano czasu lokalnego. Nie odnotowano ofiar ani większych zniszczeń, jednak fale powstałe w wyniku wstrząsów były największe od 2011 roku, gdy w katastrofalnym trzęsieniu ziemi zginęło 18 tys. osób.

Japońska Agencja Meteorologiczna ostrzegła, że w ciągu najbliższych dni mogą nastąpić kolejne wstrząsy. Wezwała mieszkańców rejonów przybrzeżnych do ewakuacji w głąb lądu i zaapelowała o ostrożność. Według Agencji epicentrum wstrząsów znajdowało się na głębokości ok. 10 km u wybrzeży prefektury Fukushima, położonej na największej japońskiej wyspie Honsiu. Jest to ten sam rejon, gdzie doszło do katastrofy w elektrowni atomowej w 2011 r. (pap)

* * *

Wcześniejsza informacja

W Japonii odwołano ostrzeżenie o tsunami, które wydano po wtorkowym trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7,4. Najwyższe zaobserwowane we wtorek fale tsunami miały 1,4 m wysokości; wcześniej ostrzegano, że mogą dochodzić do trzech metrów.

Trzęsienie ziemi nawiedziło północno-wschodnią Japonię, w rejonie prefektury Fukushima, ok. godz. 6 rano czasu lokalnego. Nie odnotowano ofiar ani większych zniszczeń, jednak fale powstałe w wyniku wstrząsów były największe od 2011 roku, gdy w katastrofalnym trzęsieniu ziemi zginęło 18 tys. osób.

Japońska Agencja Meteorologiczna ostrzegła, że w ciągu najbliższych dni mogą nastąpić kolejne wstrząsy. Wezwała mieszkańców rejonów przybrzeżnych do ewakuacji w głąb lądu i zaapelowała o ostrożność.

Według Agencji epicentrum wstrząsów znajdowało się na głębokości ok. 10 km u wybrzeży prefektury Fukushima, położonej na największej japońskiej wyspie Honsiu. Jest to ten sam rejon, gdzie doszło do katastrofy w 2011 r.

Choć wstrząsy nie spowodowały większych uszkodzeń w elektrowniach atomowych na tym obszarze, w elektrowni Fukushima Daiichi czasowo wstrzymano chłodzenie basenu ze zużytym paliwem jądrowym. W 2011 r. ta uszkodzona przez wstrząsy elektrownia uległa awarii i spowodowała największe w historii Japonii skażenie radioaktywne.

Zważywszy na to, że do wtorkowego trzęsienia ziemi doszło w tym samym regionie co w 2011 roku, może być ono pewnego rodzaju wstrząsem wtórnym po tamtej katastrofie. "Mechanizmy (powstania obu wstrząsów - PAP) były różne, ale ostatnie trzęsienie mogłoby być nazwane w szerszym znaczeniu wstrząsem wtórnym" - powiedział ekspert z instytutu badań nad trzęsieniami ziemi z Uniwersytetu w Tokio Kenji Satake.

Trzęsienia ziemi często nawiedzają Japonię, która jest jednym z najbardziej aktywnych sejsmicznie rejonów na świecie. Występuje tam ok. 20 proc. wszystkich trzęsień ziemi o magnitudzie 6 lub większej. (pap)

Na zdjęciu: Wyspy Japońskie z kosmosu.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy