czwartek, 19 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Rekordowe trzęsienie ziemi we Włoszech

Rekordowe trzęsienie ziemi we Włoszech

Rekordowe trzęsienie ziemi we Włoszech
Data publikacji: 2016-10-30 10:07
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1955 167070

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,5 w środkowych Włoszech w niedzielę było najsilniejszym jakie nawiedziło kraj od 1980 roku - podają media. 36 lat temu wstrząs w Irpinii miał taką samą siłę. Niedzielny wstrząs nie spowodował ofiar śmiertelnych; zniszczenia są ogromne.

W Irpinii zginęło w 1980 roku prawie 3 tysiące osób - przypominają włoskie gazety. Silny wstrząs, który w 2009 roku zniszczył miasto L'Aquila w Abruzji miał magnitudę 6,1, a trzęsienie ziemi w rejonie Amatrice i w całych środkowych Włoszech 24 sierpnia tego roku - 6,3.

Obrona Cywilna informuje po niedzielnym wstrząsie w centralnej części kraju o rannych, którzy odwożeni są do szpitali. Kilka osób ma poważniejsze obrażenia. Z gruzów domu w miejscowości Tolentino koło Ankony wydobyto trzy żywe osoby - podali ratownicy.

Epicentrum silnego wstrząsu znajdowało się między regionami Umbria a Marche.

Sytuację w rejonie Nursji w Umbrii opisuje się jako dramatyczną. W miasteczku, gdzie urodził się święty Benedykt - patron Europy - zawaliła się bazylika pod jego wezwaniem. Został z niej fragment fasady.

Świątynię zbudowano około 1300 roku w miejscu, gdzie według tradycji stał dom rodzinny świętego Benedykta i jego siostry bliźniaczki, świętej Scholastyki - urodzonych w 480 roku. Całe centrum historycznego miasteczka zostało ewakuowane.

O pomoc prosi burmistrz miejscowości Pievetorina koło Maceraty w Marche. "Jesteśmy w opłakanej sytuacji, miasteczko jest zniszczone, muszę zaopiekować się prawie 900 osobami" - powiedział Alessandro Gentilucci.

Budynki runęły w dziesiątkach miejscowości. Wszystko wskazuje jednak na to, że nikt nie zginął, co tłumaczy zapewne fakt, iż wiele domów było już opuszczonych po środowych wstrząsach o magnitudzie 5,4 i 5,9. Ziemia trzęsła się też w miejscowościach zniszczonych w sierpniu; zanotowano tam dalsze straty i stwierdzono kolejne zawalenia się budynków.

Trzęsienie ziemi było też mocno odczuwalne w Rzymie oraz we Florencji.

W Rzymie wstrzymano kursowanie metra. Pęknięcia stwierdzono w papieskiej bazylice Świętego Pawła za Murami.

W jednym z domów mieszkalnych w stolicy runęła pusta winda.

Straty zanotowano też w mieście L'Aquila w Abruzji, gdzie dziewięć lat temu w trzęsieniu ziemi zginęło ponad 300 osób.

Sejsmolodzy nie wykluczają dalszych silnych wstrząsów. Szef Obrony Cywilnej Fabrizio Curcio oświadczył, że w sytuacji tak dużej aktywności sejsmicznej niemożliwe jest udzielanie pomocy ludności na miejscu. Podkreślił, że należy rozlokować pozbawionych dachu nad głową mieszkańców zniszczonych i zagrożonych terenów na wybrzeżu, z dala od epicentrum wstrząsów.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

Fot. PAP/EPA

Komentarze

MatkaZiemia
Skoro runął Kościół Benedykta to następnym razem jakiś Kościół św.Franciszka. Jak Papież Benedykt i Franciszek. Może to zapowiedź Armagedonu albo jakaś kara.
2016-12-24 13:47:20
MatkaZiemia.
Skoro runęła Bazylika Benedykta to znaczy że następnym razem runie jakiś Kościół św.Franciszka. Jak Benedykt i Franciszek. Może to zapowiedź Armagedonu. Albo jakaś kara.
2016-12-24 13:44:52
Kolejny "wstrzas" i w Dani,
INTERPOL, dostal informacje o 33-letnim Syryjczyku... ktory przybyl do Dani z Rodzina w roku 2015 i w zeszlym tygodniu w Piatek 28/10, znaleziono w ZAMRAZALNIKU jego 27-letnia Zone i 2-ie corki, w wieku 7 i 9 ! Byc moze dlatego... ze odseparowala sie od Meza i Ojca dzieci i zyla sama z corkami ??
2016-11-02 22:27:24
Kto wie... ??
A moze sa to "ostrzezenia" odgorne... by Wlochy nie przyjmowaly az tak wielu Islamistow ktorzy przeciez non-stop, tak brutalnie i zaciekle zaczynaja zwalczac i dzisiejsze Europejskie Chrzescijanstwo ! Przykladem niech bedzie: byla Jugoslawia w latach 1990-tych oraz ostatnio Paryz, Bruksela, Kopenhaga, Sztokholm i wiele innych dotychczasowych Europejskich IS-lamskich akcji...!!
2016-10-30 23:38:51

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy