Poniedziałek, 15 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Rekordowe trzęsienie ziemi we Włoszech

Data publikacji: 30 października 2016 r. 10:07
Ostatnia aktualizacja: 18 czerwca 2018 r. 22:46
Rekordowe trzęsienie ziemi we Włoszech
 

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,5 w środkowych Włoszech w niedzielę było najsilniejszym jakie nawiedziło kraj od 1980 roku - podają media. 36 lat temu wstrząs w Irpinii miał taką samą siłę. Niedzielny wstrząs nie spowodował ofiar śmiertelnych; zniszczenia są ogromne.

W Irpinii zginęło w 1980 roku prawie 3 tysiące osób - przypominają włoskie gazety. Silny wstrząs, który w 2009 roku zniszczył miasto L'Aquila w Abruzji miał magnitudę 6,1, a trzęsienie ziemi w rejonie Amatrice i w całych środkowych Włoszech 24 sierpnia tego roku - 6,3.

Obrona Cywilna informuje po niedzielnym wstrząsie w centralnej części kraju o rannych, którzy odwożeni są do szpitali. Kilka osób ma poważniejsze obrażenia. Z gruzów domu w miejscowości Tolentino koło Ankony wydobyto trzy żywe osoby - podali ratownicy.

Epicentrum silnego wstrząsu znajdowało się między regionami Umbria a Marche.

Sytuację w rejonie Nursji w Umbrii opisuje się jako dramatyczną. W miasteczku, gdzie urodził się święty Benedykt - patron Europy - zawaliła się bazylika pod jego wezwaniem. Został z niej fragment fasady.

Świątynię zbudowano około 1300 roku w miejscu, gdzie według tradycji stał dom rodzinny świętego Benedykta i jego siostry bliźniaczki, świętej Scholastyki - urodzonych w 480 roku. Całe centrum historycznego miasteczka zostało ewakuowane.

O pomoc prosi burmistrz miejscowości Pievetorina koło Maceraty w Marche. "Jesteśmy w opłakanej sytuacji, miasteczko jest zniszczone, muszę zaopiekować się prawie 900 osobami" - powiedział Alessandro Gentilucci.

Budynki runęły w dziesiątkach miejscowości. Wszystko wskazuje jednak na to, że nikt nie zginął, co tłumaczy zapewne fakt, iż wiele domów było już opuszczonych po środowych wstrząsach o magnitudzie 5,4 i 5,9. Ziemia trzęsła się też w miejscowościach zniszczonych w sierpniu; zanotowano tam dalsze straty i stwierdzono kolejne zawalenia się budynków.

Trzęsienie ziemi było też mocno odczuwalne w Rzymie oraz we Florencji.

W Rzymie wstrzymano kursowanie metra. Pęknięcia stwierdzono w papieskiej bazylice Świętego Pawła za Murami.

W jednym z domów mieszkalnych w stolicy runęła pusta winda.

Straty zanotowano też w mieście L'Aquila w Abruzji, gdzie dziewięć lat temu w trzęsieniu ziemi zginęło ponad 300 osób.

Sejsmolodzy nie wykluczają dalszych silnych wstrząsów. Szef Obrony Cywilnej Fabrizio Curcio oświadczył, że w sytuacji tak dużej aktywności sejsmicznej niemożliwe jest udzielanie pomocy ludności na miejscu. Podkreślił, że należy rozlokować pozbawionych dachu nad głową mieszkańców zniszczonych i zagrożonych terenów na wybrzeżu, z dala od epicentrum wstrząsów.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

Fot. PAP/EPA

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

MatkaZiemia
2016-12-24 13:47:20
Skoro runął Kościół Benedykta to następnym razem jakiś Kościół św.Franciszka. Jak Papież Benedykt i Franciszek. Może to zapowiedź Armagedonu albo jakaś kara.
MatkaZiemia.
2016-12-24 13:44:52
Skoro runęła Bazylika Benedykta to znaczy że następnym razem runie jakiś Kościół św.Franciszka. Jak Benedykt i Franciszek. Może to zapowiedź Armagedonu. Albo jakaś kara.
Kolejny "wstrzas" i w Dani,
2016-11-02 22:27:24
INTERPOL, dostal informacje o 33-letnim Syryjczyku... ktory przybyl do Dani z Rodzina w roku 2015 i w zeszlym tygodniu w Piatek 28/10, znaleziono w ZAMRAZALNIKU jego 27-letnia Zone i 2-ie corki, w wieku 7 i 9 ! Byc moze dlatego... ze odseparowala sie od Meza i Ojca dzieci i zyla sama z corkami ??
Kto wie... ??
2016-10-30 23:38:51
A moze sa to "ostrzezenia" odgorne... by Wlochy nie przyjmowaly az tak wielu Islamistow ktorzy przeciez non-stop, tak brutalnie i zaciekle zaczynaja zwalczac i dzisiejsze Europejskie Chrzescijanstwo ! Przykladem niech bedzie: byla Jugoslawia w latach 1990-tych oraz ostatnio Paryz, Bruksela, Kopenhaga, Sztokholm i wiele innych dotychczasowych Europejskich IS-lamskich akcji...!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA