Poniedziałek, 15 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Dwa silne wstrząsy sejsmiczne we Włoszech

Data publikacji: 26 października 2016 r. 22:39
Ostatnia aktualizacja: 18 czerwca 2018 r. 22:46
Dwa silne wstrząsy sejsmiczne we Włoszech
 

Poważne zniszczenia wywołał drugi silny wstrząs sejsmiczny, który nawiedził wieczorem Włochy. Był on odczuwalny niemal w całym kraju: od Triestu i Wenecji po Neapol. Sejsmolodzy podali, że pierwszy wstrząs miał magnitudę 5,4, a drugi, po godzinie 21 - 5,9.

Runęło wiele budynków - podają media.

Nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych. Wciąż napływają doniesienia o zniszczeniach i zawalonych budynkach. Wiele z nich runęło wtedy, gdy nie było w nich już ludzi. Opuścili oni domy po pierwszym wstrząsie, który nastąpił po godzinie 19.

Oba wstrząsy miały epicentrum w rejonie miasta Macerata w regionie Marche w środkowych Włoszech - podał Instytut Geofizyki i Wulkanologii.

Wszystko wskazuje na to, że najpoważniejsza sytuacja panuje w miejscowości Ussita koło Maceraty. Jej burmistrz Giuliano Rinaldi powiedział w telewizji: "Naszego miasteczka już nie ma". Poinformował, że zawaliły się domy, a także fasada kościoła. Doszło też do pęknięcia terenu.

W pobliskiej miejscowości Visso ranne zostały dwie osoby - ogłosiły miejscowe władze. Wubuchła tam panika.

Pierwszy silny wstrząs odczuwany był w Rzymie, Asyżu, Terni i Perugii, a także w wielu miejscowościach regionów Marche, Lacjum, Umbria i Abruzja. Wszędzie ludzie wybiegli z domów. Niektórzy spędzą noc pod gołym niebem. Tłumy zgromadziły się też na ulicach Wiecznego Miasta. Ewakuowany został gmach Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Drugi, silniejszy jeszcze wstrząs odczuli mieszkańcy prawie całego Półwyspu Apenińskiego. Sejsmolodzy dokonali korekty, mówiąc, że miał on magnitudę 5,9. Wcześniej podawano 6,2. Bardzo mocno odczuwany był w Rzymie.

Lokalne władze z Marche przekazują informacje o szkodach. Burmistrz miejscowości Castel Sant'Angelo sul Nero, znajdującej się w pobliżu epicentrum, powiedział, że runęło tam kilka budynków. Szczegóły nie są znane. O szkodach informują też władze pobliskich osad.

W Nursji stwierdzono zniszczenia w jednym z kościołów z XVII wieku.

Włoskie stacje telewizyjne pokazują pierwsze nagrania ze zniszczonych terenów.

Do wstrząsów doszło dwa miesiące po trzęsieniu ziemi, w którym zginęło prawie 300 osób. Także środowe trzęsienie, powiązane według sejsmologów z poprzednim, odczuwane było na zniszczonych wtedy terenach. W miasteczku Amatrice, zburzonym częściowo 24 sierpnia, doszło do dalszych zniszczeń w już uszkodzonych budynkach.

Sejsmolodzy w telewizji RAI News 24 ostrzegają, że należy w najbliższym czasie spodziewać się dalszych wstrząsów wtórnych, związanych zarówno z trzęsieniem ziemi z sierpnia, jak i tym środowym. Po wieczornym silnym wstrząsie zanotowano około 20 następnych.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Fot. PAP/EPA

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA