niedziela, 20 maja 2018.
Strona główna > Świat > Siła prawa, a nie prawo siły

Siła prawa, a nie prawo siły

Siła prawa, a nie prawo siły
Data publikacji: 2015-09-28 21:07
Ostatnia aktualizacja: 2018-05-18 02:47
Wywietleń: 918 24512

Twórzmy świat oparty na sile prawa, a nie na prawie siły - mówił w poniedziałek w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda podczas 70. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Sprzeciwił się "wizji świata zbudowanego na podziale stref wpływów i agresji ze strony tych, którzy dla własnych korzyści ignorują prawo".

- Polska, tak boleśnie doświadczona w okresie II wojny światowej i przez ponad 40-letni okres reżimu komunistycznego, jest szczególnie wyczulona na używanie siły w stosunkach między państwami - powiedział polski prezydent. Dlatego Polska zobowiązuje się do aktywnej współpracy na rzecz pokoju, bezpieczeństwa i porządku międzynarodowego, opartego na prawie.

- My, Polacy wiemy doskonale, że pokój nie jest dany raz na zawsze. (...) 1 września 1939 roku o świcie rozpoczęła się inwazja nazistowskich Niemiec na moją ojczyznę. 17 dni później otrzymaliśmy cios z drugiej strony - Związek Radziecki napadł na Polskę i Polska zniknęła z mapy. Ale Polacy są dumnym narodem i nie poddali się, bo ponad wszystko cenią sobie wolność - powiedział Duda. Prezydent powiedział, że zbrodnie wojenne powinny być bezwzględnie karane. Podkreślił, że niestety traktaty międzynarodowe i prawa człowieka są nadal łamane. Ponadto konflikty zbrojne na Bliskim Wschodzie kosztują życie tysięcy niewinnych ofiar, a bojownicy Państwa Islamskiego plądrują muzea, bezczeszczą miejsca kultu, wysadzają w powietrze pozostałości starożytnych metropolii. Jak dodał "łzy kobiety udręczonej wojną, to największe oskarżenie ludzkości w XXI wieku".

- W obliczu tych bestialskich czynów społeczność międzynarodowa powinna podjąć bardziej stanowcze kroki, aby powstrzymać praktyki niszczenia i grabieży światowego dziedzictwa - podkreślił prezydent. Dodał, że do zachowania pokoju na świecie przyczyniają się: obrona demokracji, zrównoważony rozwój ekonomiczny, zasypywanie nierówności społecznych, szerszy dostęp do edukacji oraz długofalowa ochrona przed skutkami zmian klimatycznych. (pap)

Więcej w e-wydaniu i "Kurierze" z dnia 29 września 2015 r.

 

Fot. EPA/JASON SZENES

Komentarze

Radio... w Wolnej Europie,
Odp. do TV..., przeciez PO-stkomunistyczne Media roku juz 2015-go, nie beda wynosily na "piedestaly" swojego Krajowego... Konkurenta ! !
2015-09-29 10:27:27
tv
Piękne słowa. Szkoda, że media należycie nie relacjonowały tej wizyty.
2015-09-29 06:34:09
Obserator wydarzen,
W tym ONZ-cie to tylko gadaja...a Ci co wstrzynaja i wywoluja Wojny - to sie tylko usmiechaja ! !
2015-09-29 01:16:33

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy