czwartek, 28 maja 2020.
Strona główna > Kraj > Prezydent podpisał nowelę ustawy podnoszącą rentę socjalną

Prezydent podpisał nowelę ustawy podnoszącą rentę socjalną

Prezydent podpisał nowelę ustawy podnoszącą rentę socjalną
Data publikacji: 2018-05-14 22:48
Ostatnia aktualizacja: 2018-05-16 09:57
Wywietleń: 2520 327604

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy podnoszącą rentę socjalną do 100 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy - poinformowała w poniedziałek 14 maja Kancelaria Prezydenta. Zgodnie z ustawą renta socjalna wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł.

Ustawę - w odpowiedzi na postulat protestujących od 18 kwietnia w Sejmie osób niepełnosprawnych oraz ich rodziców i opiekunów - przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Propozycję w sprawie podniesienia renty socjalnej do 100 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy przygotował również klub Kukiz'15. Projekty były w Sejmie procedowane łącznie.

Renta socjalna, która wynosi obecnie 865,03 zł, (czyli 84 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy) przysługuje osobie pełnoletniej, całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało: przed ukończeniem 18. roku życia, w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia, w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Z danych ZUS wynika, że rentę socjalną pobiera 280 tys. osób (stan na marzec 2018 r.). Podwyższenie tego świadczenia do 1029,80 zł spowoduje wzrost wydatków z budżetu państwa o ok. 45 mln zł miesięcznie, czyli 0,54 mld zł rocznie. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września 2018 r., wówczas podwyższona renta zostanie wypłacona z wyrównaniem od 1 czerwca 2018 r.

Pod koniec kwietnia minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska powiedziała, że po wejściu ustawy w życie renta socjalna - w porównaniu z 2015 r. - wzrośnie o 39,2 proc. "Takiego skoku nie było od dawna. Renta została zrównana z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, co było postulatem wielu środowisk" - zaznaczyła.

Liderka prowadzonego w Sejmie protestu Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych - w reakcji na podpisanie przez prezydenta ustawy podnoszącej rentę socjalną - powiedziała PAP, że tym samym spełniony został tylko jeden postulat protestujących. Zadeklarowała, że protestujące osoby niepełnosprawne pozostaną w Sejmie. "Walczymy o pierwszy postulat, o dodatek na życie w kwocie 500 zł dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji" - mówił Hartwich.

Chodzi o wprowadzenie dodatku "na życie", zwanego też "rehabilitacyjnym" dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia, protestujący zaproponowali, by dodatek był wprowadzany krocząco: od września 2018 r. - 250 zł, od stycznia 2019 roku – dodatkowo 125 zł i od stycznia 2020 r. również 125 zł.

Oprócz nowelizacji podnoszącej wysokość renty socjalnej, prezydent podpisał też ustawę wprowadzającą szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Według autorów tej ustawy (posłowie PiS) realizuje ona postulat wprowadzenia specjalnego dodatku dla osób niepełnosprawnych, ponieważ przyniesie gospodarstwom z osobą niepełnosprawną miesięcznie około 520 zł oszczędności. Protestujący podkreślają jednak, że nie oczekują świadczeń rzeczowych, ale dodatku wypłacanego w gotówce.

W poniedziałek szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk zapowiedział, że kolejne pozycje dla niepełnosprawnych zostaną przedstawione we wtorek.

(pap)

Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

Komentarze

do @ trothana
- jak sobie wybory "wygrata" to "będzieta" rozdawać c o "chceta".. Teraz rządzi PiS i możecie PO_szczekać....Troszczyliście się OSIEM lat jak ten; "„Proszę zapytać, czego brakuje” – szeptała do ucha Bronisława Komorowskiego, a po chwili prezydent zareagował i zadał pytanie.... Gdy Bronisław Komorowski zaczął odchodzić, ignorując niepełnosprawną rozmówczynię, Kacik powstrzymała go, mówiąc „Przytulmy panią, przytulmy panią”. Na reakcję czekamy sekundy, prezydent odwraca się i przytula kobietę......Poszedł również za radą suflerki i zaprosił niepełnosprawną kobietę do pałacu prezydenckiego...... Jak wynika z informacji zamieszczonej na stronie Politechniki Wrocławskiej, Jowita Kacik prowadzi tam zajęcia z... Manipulacji decyzją i wizerunkiem przeciwnika.".........Potrzebujesz "baby" na plecach, która podpowiada jak należy czynić dobre uczynki?
2018-05-16 08:44:30
Do... PO-nizszego trohan-a
A i tym PO-stkomunistycznym komentarzem... to wychodzi i z Ciebie "PRL-owski Paranoik" ! I nawet "nie przewidziales" ze kazdy Kij ma 2 konce...!!
2018-05-15 23:17:50
trohan
Prezes cmokał kobiety po rączkach i obiecywał, że jak PiS dojdzie do władzy to...ach i och tak po chrześcijańsku. Beata Szydło z ciepłej mateczki szybko przeobraziła się w chciwą babę, która szerokim łukiem omija protestujące matki...woli spływy na Dunajcu. O Żelu, Pięcie i Bernadecie nawet nie warto wspominać -cynizm i pogarda. A strażnik pióra, coś tam podpisuje, coś bez znaczenia. Została jeszcze Rafalska, która próbuje oszukać protestujących...widać po niej, że ich nienawidzi. Ot i cały PiS...rozmodlony z ustami pełnymi frazesów i kłamstw.
2018-05-15 20:48:05
Karta rodziny Szczecin a niepełnosprawni
Witam mam niepełnosprawne dziecko ( jedynak) zgodnie z uchwałą RM nie mamy prawa do karty rodziny w Szczecinie i szeregu zniżek. Nie jesteśmy rodziną i niepotrzebne man żadne wsparcie
2018-05-15 13:31:21
Prosimy rowniez i to PO-wymieniac... !
A ile... Rodziny tych niepelnosprawnych Osob, wywalczyly przez 70 lat... miesiecznej renty socjalnej w latach 1945-2015 ??
2018-05-15 11:00:14

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie