Ponad 300 dzieci, w tym 87 dziewcząt, zostało uwolnionych z grup zbrojnych w Sudanie Południowym. Tym samym rozpoczęło się uwalnianie co najmniej 700 dzieci, informuje UNICEF w Międzynarodowym Dniu przeciwko Wykorzystywaniu Dzieci jako Żołnierzy (12 lutego).
To pierwszy przypadek przeprowadzenia tego typu operacji w Sudanie Południowym w ostatnich kilkunastu miesiącach.
- To bardzo istotny krok naprzód w realizacji naszego celu, jakim jest uwolnienie wszystkich dzieci należących do grup zbrojnych i ich reintegracja z rodziną - mówi Mahimbo Mdoe, przedstawiciel UNICEF w Sudanie Południowym. - To największa liczba uwolnionych dzieci-żołnierzy w ciągu ostatnich trzech lat.
Niemal 215 dzieci zostało uwolnionych z szeregów Ruchu Wyzwolenia Narodowego Sudanu Południowego (SSNLM). Poza tym 96 z Opozycyjnej Ludowej Armii Wyzwolenia Sudanu (SPLA-IO). Dzieci zostały pozbawione broni i dostały cywilne ubrania. Teraz przejdą badania medyczne i wsparcie psychologiczne podczas programu reintegracji, który jest prowadzony przez UNICEF. Dzieci, których krewni mieszkają w okolicy, powrócą do rodzin. Pozostałe będą umieszczone w tymczasowym ośrodku pomocy do czasu odnalezienia ich najbliższych. Po powrocie do domu rodziny otrzymają wsparcie (3-miesięczny zapas żywności). Byłym dzieciom-żołnierzom zostanie zapewniony dostęp do edukacji lub kształcenie zawodowe.
- Nie wszystkie dzieci są rekrutowane przymusowo. Wiele z nich dobrowolnie dołączyło do grup zbrojnych, ponieważ czuły, że nie mają innych możliwości - podkreśla Mahimbo Mdoe.
Po ponad czterech latach od wybuchu konfliktu w grudniu 2013 r. niemal 19 tys. dzieci w Sudanie Pd. nadal służy w szeregach sił i grup zbrojnych.
Międzynarodowy Dzień przeciwko Wykorzystywaniu Dzieci jako Żołnierzy obchodzony jest co roku 12 lutego. Został ustanowiony na pamiątkę protokołu fakultatywnego do Konwencji o prawach dziecka dotyczącego włączania dzieci w konflikt zbrojny. Jego celem jest zwrócenie uwagi na los dzieci-żołnierzy, wsparcie ich reintegracji oraz apel do liderów politycznych na świecie o działania przeciwko tej brutalnej praktyce.
(g)
Fot. UNICEF/Prinsloo