niedziela, 22 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Napastnik zabił 9 osób i popełnił samobójstwo

Napastnik zabił 9 osób i popełnił samobójstwo

Napastnik zabił 9 osób i popełnił samobójstwo
Data publikacji: 2016-07-23 09:32
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1561 145380

18-letni Niemiec pochodzenia irańskiego, najprawdopodobniej chory psychicznie, zastrzelił w piątek (22 lipca) w centrum handlowym w Monachium dziewięć osób, a następnie popełnił samobójstwo - poinformowała w sobotę policja. Napastnik działał prawdopodobnie w pojedynkę. Wśród ofiar nie ma Polaków - podało polskie MSZ za niemiecką policją.

Podczas strzelaniny 21 osób doznało obrażeń. 16 z nich jest nadal hospitalizowanych. Stan trzech rannych jest nadal ciężki. Wśród rannych są też dzieci, a wśród zabitych nieletni. 100 osób, które w czasie strzelaniny przebywały w budynku, objęto opieką psychologiczną.

- Podczas pościgu, w którym brały udział duże siły policyjne, około godz. 20.30, znalezione zostało ciało mężczyzny, który - jak wynika z dotychczasowego śledztwa - popełnił samobójstwo - powiedział szef policji w Monachium Hubertus Andra. Jego zdaniem był to poszukiwany. Jak dodał, informacje, że w przestępstwie uczestniczyły jeszcze inne osoby, nie potwierdziły się.

Śledczy ustalili, że napastnik najpierw strzelał w restauracji McDonald's, a potem w centrum handlowym, na terenie którego znajduje się ta restauracja. Później podjął próbę ucieczki. Napastnik strzelał z pistoletu, a nie - jak wcześniej podawano - z broni długiej.

Według Andry podejrzanym jest 18-letni Niemiec pochodzenia irańskiego mieszkający w Monachium. Szef policji sprecyzował później, że mężczyzna miał niemieckie i irańskie obywatelstwo. Mieszkał od dłuższego czasu w Monachium.

Andra podkreślił, że na obecnym etapie śledztwa nie można rozstrzygnąć, czy czyn był zamachem terrorystycznym - jak nazwał je prezydent Francji Francois Hollande - czy też raczej wybrykiem szaleńca.

- Nie możemy jeszcze nic powiedzieć o motywach. Na razie możemy mówić, że to była strzelanina. - zastrzegł komendant. Dodał, że władze nie widzą podobieństwa między piątkową strzelaniną a poniedziałkowym atakiem w pociągu pod Wuerzburgiem, gdzie 17-letni Afgańczyk zaatakował pasażerów i zranił pięć osób.

* * *

W sobotę nad ranem policja weszła do mieszkania w monachijskiej dzielnicy Maxvorstadt, gdzie według "Bilda" napastnik mieszkał z rodzicami.

- Mieszkał tuż obok mnie. Mój znajomy chodził z nim do szkoły, mówił, że był to raczej spokojny facet. Rozpoznał go na nagraniach wideo - cytuje "Bild" sąsiada. (pap)

Komentarze

kajtekzg
współczuję bliskim- służby się spisały -jak w USA -SPAŻNIUNA REAKCYJA - wstyd
2016-07-23 15:22:41
replay
Po pierwsze dlaczego nie podają jego imienia i nazwiska? Czyżby ten "Niemiec" miał na imię np. Muhammed? Po drugie. Co to oznacza Niemiec pochodzenia Irańskiego? Jedno z rodziców było Niemcem czy to może jednak był Irańczyk z paszportem Niemieckim? Po trzecie który wariat krzyczy że jest wariatem i że się gdzieś leczy? Po czwarte była informacja że CNN rozmawiało z jednym ze świadków który twierdził że słyszał z ust zamachowca "all...h a...r" Po piąte zamachowiec krzyczał podobno" nienawidzę obcokrajowców " Po czym strzelał do przypadkowych Niemców? a może to nie byli Niemcy? Tyle pytań. Może ktoś zna odpowiedź?
2016-07-23 13:57:05
Niem
Niemcy mogą dziękować Makreli...
2016-07-23 12:41:44
.
Trzeba się solidaryzować z Niemcami. Urządźmy jakiś marsz milczenia i wyślijmy im parę kontenerów pluszowych misiów!
2016-07-23 11:39:06
wam
Co ma powiedzieć zwykły człowiek? Chyba nic? Może trzeba więc zebrać tę grupę geniuszy ,co to płakali nad losem pukających do bram Europy i niech jadą do rodzin ,ktore straciły bliskich i coś im powiedzą? Ile rodzin zrujnowano? Taka rodzina nigdy się już nie dzwignie !Takie traumy przechodzą na następne pokolenia!
2016-07-23 10:53:52
sprostujcie
Ten w pociągu to był Pakistańczyk, nie Afgańczyk.
2016-07-23 10:23:26
Apel do rodaków
Pomóżmy Niemcom, wyślijmy im kredki i markery. Pomyślmy trochę co by się działo w Polsce gdyby dalej rządziła PO !!
2016-07-23 09:57:48

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
25
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy