Poniedziałek, 27 marca 2023 r. 
1 szczecin
REKLAMA

Napastnik zabił 9 osób i popełnił samobójstwo

Data publikacji: 23 lipca 2016 r. 09:32
Ostatnia aktualizacja: 18 czerwca 2018 r. 22:46
Napastnik zabił 9 osób i popełnił samobójstwo
Fot. EPA/KARL-JOSEF HILDENBRAND  

18-letni Niemiec pochodzenia irańskiego, najprawdopodobniej chory psychicznie, zastrzelił w piątek (22 lipca) w centrum handlowym w Monachium dziewięć osób, a następnie popełnił samobójstwo - poinformowała w sobotę policja. Napastnik działał prawdopodobnie w pojedynkę. Wśród ofiar nie ma Polaków - podało polskie MSZ za niemiecką policją.

Podczas strzelaniny 21 osób doznało obrażeń. 16 z nich jest nadal hospitalizowanych. Stan trzech rannych jest nadal ciężki. Wśród rannych są też dzieci, a wśród zabitych nieletni. 100 osób, które w czasie strzelaniny przebywały w budynku, objęto opieką psychologiczną.

- Podczas pościgu, w którym brały udział duże siły policyjne, około godz. 20.30, znalezione zostało ciało mężczyzny, który - jak wynika z dotychczasowego śledztwa - popełnił samobójstwo - powiedział szef policji w Monachium Hubertus Andra. Jego zdaniem był to poszukiwany. Jak dodał, informacje, że w przestępstwie uczestniczyły jeszcze inne osoby, nie potwierdziły się.

Śledczy ustalili, że napastnik najpierw strzelał w restauracji McDonald's, a potem w centrum handlowym, na terenie którego znajduje się ta restauracja. Później podjął próbę ucieczki. Napastnik strzelał z pistoletu, a nie - jak wcześniej podawano - z broni długiej.

Według Andry podejrzanym jest 18-letni Niemiec pochodzenia irańskiego mieszkający w Monachium. Szef policji sprecyzował później, że mężczyzna miał niemieckie i irańskie obywatelstwo. Mieszkał od dłuższego czasu w Monachium.

Andra podkreślił, że na obecnym etapie śledztwa nie można rozstrzygnąć, czy czyn był zamachem terrorystycznym - jak nazwał je prezydent Francji Francois Hollande - czy też raczej wybrykiem szaleńca.

- Nie możemy jeszcze nic powiedzieć o motywach. Na razie możemy mówić, że to była strzelanina. - zastrzegł komendant. Dodał, że władze nie widzą podobieństwa między piątkową strzelaniną a poniedziałkowym atakiem w pociągu pod Wuerzburgiem, gdzie 17-letni Afgańczyk zaatakował pasażerów i zranił pięć osób.

* * *

W sobotę nad ranem policja weszła do mieszkania w monachijskiej dzielnicy Maxvorstadt, gdzie według "Bilda" napastnik mieszkał z rodzicami.

- Mieszkał tuż obok mnie. Mój znajomy chodził z nim do szkoły, mówił, że był to raczej spokojny facet. Rozpoznał go na nagraniach wideo - cytuje "Bild" sąsiada. (pap)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

kajtekzg
2016-07-23 15:22:41
współczuję bliskim- służby się spisały -jak w USA -SPAŻNIUNA REAKCYJA - wstyd
replay
2016-07-23 13:57:05
Po pierwsze dlaczego nie podają jego imienia i nazwiska? Czyżby ten "Niemiec" miał na imię np. Muhammed? Po drugie. Co to oznacza Niemiec pochodzenia Irańskiego? Jedno z rodziców było Niemcem czy to może jednak był Irańczyk z paszportem Niemieckim? Po trzecie który wariat krzyczy że jest wariatem i że się gdzieś leczy? Po czwarte była informacja że CNN rozmawiało z jednym ze świadków który twierdził że słyszał z ust zamachowca "all...h a...r" Po piąte zamachowiec krzyczał podobno" nienawidzę obcokrajowców " Po czym strzelał do przypadkowych Niemców? a może to nie byli Niemcy? Tyle pytań. Może ktoś zna odpowiedź?
Niem
2016-07-23 12:41:44
Niemcy mogą dziękować Makreli...
.
2016-07-23 11:39:06
Trzeba się solidaryzować z Niemcami. Urządźmy jakiś marsz milczenia i wyślijmy im parę kontenerów pluszowych misiów!
wam
2016-07-23 10:53:52
Co ma powiedzieć zwykły człowiek? Chyba nic? Może trzeba więc zebrać tę grupę geniuszy ,co to płakali nad losem pukających do bram Europy i niech jadą do rodzin ,ktore straciły bliskich i coś im powiedzą? Ile rodzin zrujnowano? Taka rodzina nigdy się już nie dzwignie !Takie traumy przechodzą na następne pokolenia!
sprostujcie
2016-07-23 10:23:26
Ten w pociągu to był Pakistańczyk, nie Afgańczyk.
Apel do rodaków
2016-07-23 09:57:48
Pomóżmy Niemcom, wyślijmy im kredki i markery. Pomyślmy trochę co by się działo w Polsce gdyby dalej rządziła PO !!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA