niedziela, 22 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Rusza akcja Amnesty International

Rusza akcja Amnesty International

Rusza akcja Amnesty International
Data publikacji: 2016-12-01 21:48
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1613 179941

Amnesty International, już po raz szesnasty, organizuje Maraton Pisania Listów w obronie osób, których prawa są łamane. Podczas tegorocznej akcji, która rozpoczęła się w czwartek, można pisać w sprawie 11 osób, m.in. byłego współpracownika wywiadu USA Edwarda Snowdena.

Listy, jak podkreśla AI, od początku istnienia organizacji są jej najważniejszym orężem w walce o prawa człowieka. Podczas tegorocznej akcji Amnesty Internatinoal nawołuje do pisania m.in. w sprawie Snowdena, który w 2013 roku ujawnił informacje o masowej inwigilacji prowadzonej przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego. Snowden od czerwca 2013 roku przebywa w Rosji, która przyznała mu azyl; w USA grozi mu do 30 lat więzienia.

„Jego odwaga zmieniła świat. Działania Edwarda Snowdena wywołały na świecie szeroką dyskusję na temat szpiegowania obywateli, co w efekcie doprowadziło do zmiany przepisów oraz pomogło chronić naszą prywatność” – można przeczytać w sylwetce Snowdena opracowanej przez AI.

Amnesty wspiera w tym roku także m.in. dwóch studentów z Azerbejdżanu, którzy byli – według AI – torturowani i uwięzieni za graffiti. Bajram Mammadow i Gijas Ibrahimow napisali sprayem „Szczęśliwego dnia niewolnika” na pomniku byłego prezydenta, którego syn rządzi obecnie krajem.

List można napisać także m.in. w sprawie ujgurskiego profesora z Chin Ilhama Tohtiego; który otrzymał karę dożywotniego więzienia za rzekome nawoływanie do nienawiści na tle etnicznym.

– Maraton Pisania Listów pokazuje, w czym tkwi siła Amnesty International – w ludziach, którzy bezinteresownie poświęcają swój czas i mówią „nie” łamaniu praw człowieka. Żeby zmienić życie drugiej osoby, wystarczy kartka i długopis – przekonuje dyrektorka Amnesty International w Polsce Draginja Nadażdin.

AI podkreśla, że co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. Amnesty wskazuje, że dzięki zeszłorocznej akcji doprowadzono do uwolnienia Alberta Woodfoxa, który spędził ponad 40 lat w więziennej izolatce w USA oraz uniewinnienia Yecenii Armenty z Meksyku, którą poddano torturom w celu wymuszenia zeznań. W ubiegłym roku w Polsce napisano ponad 270 tys. listów. Na całym świecie napisano ich w sumie 3,7 mln.

Maraton potrwa od 1 do 11 grudnia. Listy można podpisać w ponad 660 miejscach lub przesłać drogą elektroniczną. Więcej na www.amnesty.org.pl/maraton. (pap)

Fot. Laura Poitras / Praxis Films

Na zdjęciu: listy mozna pisac m.in. w obronie Edwarda Snowdena.

Komentarze

Inny ZAK,
Do komentarza zak...! Ale do Rosji to chyba dalej beda mogli wjechac bez Wiz... sadzac PO Snowden-ie i nie tylko...!!
2016-12-03 23:03:37
zak
Amnesty International finansowane również przez Sorosa będzie bronić faceta który zdradził USA. Przyczynił się do zmniejszenia zdolności USA do walki z terrorystami. AI i jej dyrektorka w Warszawie pikietowali przed Pałacem Prezydenckim 'Duda na Wawel" co ma jednoznaczną wymowę.Całe te akcje AI dyskredytują ją jako organizacje broniącą praw człowieka. Jest to raczej organizacja do walki z niewygodnymi osobami. Poza tym niech ci co napiszą listy liczą się z tym, ze nie dostana wizy do USA.
2016-12-03 17:01:24
Swiadomy Analfabeta,
A w Obronie jakich i MORDERCOW... PO-leca A.I. pisac te tak "rozpaczliwe i skropione lzami" Listy... ???
2016-12-02 23:50:57
W imie Prawa i Sprawiedliwosci...! !
Pytanie do PO-nizszego komentarza: Sluszna sprawa z godz: 07:53:38 ! No to wymien tak te osoby... jak i za co sa represjonowane... oraz zaproponuj Im by zlozyly swoje Zazalenia - tak do Prokuratury, jak i IPN-u wlacznie... gdzie o innych o-PO-zycyjnych Instytucjach i w UE wraz z Panem Donaldem - juz nie ws-PO-mne !!
2016-12-02 12:30:03
Słuszna sprawa
A tymczasem w Polsce coraz więcej osób jest represjonowanych przez obecną władzę
2016-12-02 07:53:38
Bajka dla doroslych ze strony... Amnesty International,
Snowden mial szczecie, ze udal sie do Kraju... w ktorym "nie szpieguje" sie Obywateli ! Jak czuje sie w 100 % niewinny, to dlaczego nie PO-wroci ? W kazdym Kraju szpieguje sie "pewnych" Obywateli, a gdyby i USA tego nie robilo, to mieli by juz PO-lowe Ameryki wysadzone w PO-wietrze - przez terrorystycznych IS-lamistow, Komunistow czy nawet Socjalistow !!!
2016-12-01 23:04:25

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy