wtorek, 17 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Breivik wygrał proces o nieludzkie traktowanie

Breivik wygrał proces o nieludzkie traktowanie

Breivik wygrał proces o nieludzkie traktowanie
Data publikacji: 2016-04-20 17:34
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 805 129076

Norweski sąd orzekł w środę (20 kwietnia), że trzymanie Andersa Breivika, który w 2011 roku zabił 77 osób, od blisko pięciu lat w izolacji w więzieniu jest nieludzkim traktowaniem. Tym samym skazany morderca wygrał w sądzie sprawę, jaką wytoczył norweskiemu państwu.

Sąd uznał, że trzymanie go w izolacji od innych więźniów jest sprzeczne z art. 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który stanowi, że "nikt nie może być poddany torturom ani nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu albo karaniu".

- Zakaz nieludzkiego lub poniżającego traktowania stanowi w demokratycznym społeczeństwie fundamentalną wartość. Dotyczy to również traktowania terrorystów i zabójców - powiedziała sędzia Helen Andenaes Sekulic.

Sąd odrzucił natomiast skargę Breivika na brak poszanowania jego życia prywatnego poprzez kontrolę korespondencji przez służby więzienne. 37-letni prawicowy ekstremista, który obecnie otwarcie deklaruje się jako neonazista, domagał się swobody korespondowania ze swoimi sympatykami. Władze są temu przeciwne, a sąd uznał, że takie ograniczenie jest zgodne z europejską konwencją. Podczas marcowej rozprawy Breivik mówił, że "bardziej humanitarne byłoby rozstrzelanie go niż traktowanie jak zwierzę przez ostatnich pięć lat". Domagał się m.in. możliwości wykonywania rozmów telefonicznych oraz podłączenia komputera do internetu. Skarżył się też, że zabroniono mu nadania ogłoszenia matrymonialnego, co utrudnia mu zawarcie związku małżeńskiego. Inne przykłady złego traktowania to według Breivika podawanie kawy tylko raz dziennie oraz niesmaczne jedzenie z mikrofalówki.

* * *

22 lipca 2011 roku Breivik dokonał zamachu bombowego w dzielnicy rządowej Oslo, w którym zginęło osiem osób, oraz masakry na wyspie Utoya, gdzie na obozie młodzieżowej organizacji Norweskiej Partii Pracy śmierć poniosło 69 ludzi. Wielokrotny morderca odbywa karę 21 lat pozbawienia wolności z możliwością przedłużania kary, dopóki będzie uznawany za groźnego dla społeczeństwa. Jest to najwyższa kara w Norwegii, gdzie karę śmierci zniesiono w 1971 roku. (pap)

 

Na zdjęciu: Anders Breivik
Fot. EPA/LISE ASERUD

Komentarze

Za kilkanascie lat...
Spokojnie... jak byc moze wyjdzie za kilkanascie lat na "wolnosc"... to dopiero bedzie po Ludzku i przez Ludzi potraktowany wg. prawdziwych Praw Czlowieka !!
2016-04-23 01:20:46
Krzysiek
Bardziej humanitarne byłoby rozstrzelanie go - sam się prosi , oN rozstrzelał 77 osob ,zabrał IM wszystko , a sam ma czelność żądać . KS byłaby rozwiązaniem - ale nie widać po nim skruchy - NIECH SIĘ MĘCZY . Nie zasługuje jeszcze na NIC . Głupi -niech mu dadzą wolność / do zabijania ?/ , wspólnicy zbrodniarza ?
2016-04-21 22:31:07
Nr 2,
Odp. do kom. Katona... a to co chca czy szykuja juz Nam w Europie Muzulmanie/IS-lamisci/ bedzie GLUPOTA nr 2 !!
2016-04-21 11:06:09
Katon
A zatem Europa (podobnie jak kiedyś Cesarstwo Rzymskie) zgłupiała już doszczętnie od dobrobytu i nie zasługuje na nic lepszego niż to co szykują nam muzułmanie!
2016-04-21 10:19:51
karo
Najwyższej klasy sadyzm wobec rodzin ofiar!
2016-04-21 09:36:40
Jarun
Breivik nie jest prawicowym ekstremistą tylko narodowym socjalistą ! NSDAP -to narodowo-socjalistyczna niemiecka partia pracy i faszyści, naziści to socjaliści. Niestety Breivik ma rację -państwo ma przestrzegać prawo a nie je łamać. To norweskie państwo, parlament ustalił, że za wielokrotne morderstwa najwyższa kara wynosi 21 lat. Po 21 latach musi wyjść na wolność. Przecież Brivik nie ustalał prawa i jest bardziej moralny od norweskiego parlamentu. Tak powiedział:"bardziej humanitarne byłoby rozstrzelanie mnie, niż traktowanie jak zwierzę". Ale jakie protesty byłyby na świecie gdyby dostał karę śmierci. Z troską pochylono by się nad mordercą a nie nad ofiarami i ich rodzinami. Na Białorusi Łukaszenka /który ma kohones/ za zamach w metrze rozstrzelał bandytów i spokój.
2016-04-21 09:12:41
Dziwy Konwencji... dla tego typu przestepcy,
Moim zdaniem za tego typu przestepstwo, gdzie swiadomie zamordowal 77 Osob i zranil dziesiatki nastepnych... wpierw powinny zostac odebrane Mu wszelkie Prawa Czlowieka i Wyrok po uprawomocnieniu sie powinien brzmiec jednoznacznie - natychmiastowa K.S. !!! Wspolczuje mocno Rodzinom Ofiar !!!
2016-04-21 01:03:35

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy