Czwartek, 23 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Rozejm na południowym zachodzie Syrii

Data publikacji: 09 lipca 2017 r. 20:04
Ostatnia aktualizacja: 18 czerwca 2018 r. 22:47
Rozejm na południowym zachodzie Syrii
Ramzy Ezzeldin Ramzy - zastępca specjalnego wysłannika sekretarza generalnego ONZ ds. Syrii Fot. EPA/YOUSSEF BADAWI  

Na południowym zachodzie Syrii w niedzielę w południe (9 lipca) lokalnego czasu (o godz. 11 czasu polskiego) zaczęło obowiązywać zawieszenie broni. W piątek USA i Rosja ogłosiły porozumienie w sprawie rozejmu i deeskalacji.

Rozejm ma obowiązywać w prowincjach Dara, Kunejtra i As-Suwajda. Jak wyjaśnia agencja AP, jego celem jest uspokojenie Izraela i Jordanii, które obawiają się obecności przy ich granicach sił wspieranych przez Iran i współpracujących z władzami w Damaszku. Rozejm nie dotyczy bojowników Państwa Islamskiego (IS).

Sprawa rozejmu w Syrii była przedmiotem rozmów prezydenta USA Donalda Trumpa i prezydenta Rosji Władimira Putina, jakie odbywały się w piątek w kuluarach szczytu G20 w Hamburgu. Amerykanie konsultowali ideę porozumienia ws. Syrii przede wszystkim z Rosją, ale też z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, niemiecką kanclerz Angelą Merkel i brytyjską premier Theresą May - poinformował w sobotę prezydencki doradca ds. bezpieczeństwa narodowego gen. Herbert Raymond McMaster.

Jak pisze agencja AP, jest to pierwsza inicjatywa administracji Trumpa we współpracy z Rosją mająca na celu ustabilizowanie sytuacji w Syrii. AP przypomina jednocześnie, że w ciągu trwającego sześć lat konfliktu żadne zawieszenie broni nie utrzymało się przez dłuższy czas.

(pap)

Na zdjęciu: Ramzy Ezzeldin Ramzy - zastępca specjalnego wysłannika sekretarza generalnego ONZ ds. Syrii

Fot. EPA/YOUSSEF BADAWI

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA