sobota, 15 sierpnia 2020.
Strona główna > Świat > Rośnie liczba ofiar chemicznego ataku

Rośnie liczba ofiar chemicznego ataku (akt. 1)

Rośnie liczba ofiar chemicznego ataku
Data publikacji: 2017-04-05 13:41
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1393 233605

86 osób zginęło we wtorkowym ataku chemicznym na syryjskie miasto w kontrolowanej przez rebeliantów prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii - wynika z najnowszego bilansu Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka. Wśród ofiar śmiertelnych jest 30 dzieci.

Według najnowszych danych zginęło również 20 kobiet - poinformowała w środę (5 kwietnia) organizacja z siedzibą w Londynie. Dodano, że bilans ofiar śmiertelnych wzrósł z powodu zgonów osób, które w ataku odniosły poważne obrażenia. 

Syryjska opozycja i wiele państw zachodnich winą za atak obarcza reżim prezydenta Baszara el-Asada, który zaprzecza, jakoby stosował broń chemiczną. Syryjskie Obserwatorium informowało we wtorek, że ataku najprawdopodobniej dokonały syryjskie lub rosyjskie samoloty.

Według Lekarzy bez Granic zaobserwowane objawy wskazują, że poszkodowani cywile zostali narażeni na działanie co najmniej dwóch różnych środków paraliżujących układ nerwowy. Według amerykańskich źródeł rządowych w ataku tym użyto sarinu i "niemal na pewno" było to dzieło sił lojalnych wobec Asada. Za "zniewagę dla całej ludzkości" uznał ten atak prezydent USA Donald Trump, jednak odmówił odpowiedzi na pytanie, jaka będzie amerykańska reakcja na masakrę.

(pap)

 

***

Wcześniejsza informacja:

72 osoby zginęły we wtorkowym ataku chemicznym na syryjskie miasto w kontrolowanej przez rebeliantów prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii - wynika z najnowszego bilansu Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka. Wśród ofiar śmiertelnych jest 20 dzieci.

Według najnowszych danych zginęło również 17 kobiet, ale ogólny bilans ofiar może jeszcze wzrosnąć, gdyż wielu osób nie można odnaleźć - informuje organizacja z siedzibą w Londynie.

Wcześniej różne szacunki mówiły, że w ataku na miejscowość Chan Szajchun w prowincji (muhafazie) Idlib śmierć poniosło od 58 do co najmniej 100 osób, w tym kilkanaścioro dzieci.

Syryjska opozycja i wiele państw zachodnich winą za atak obarcza reżim prezydenta Baszara el-Asada, który zaprzecza, jakoby stosował broń chemiczną.

Syryjskie Obserwatorium informowało we wtorek, że ataku najprawdopodobniej dokonały syryjskie lub rosyjskie samoloty.

Według amerykańskich źródeł rządowych w ataku tym użyto sarinu i że "niemal na pewno" było to dzieło sił lojalnych wobec Asada.

Ministerstwo obrony Rosji oświadczyło w środę, że w Chan Szejchun syryjskie lotnictwo zbombardowało we wtorek arsenał bojowników, w którym wytwarzano amunicję napełnioną trującymi substancjami chemicznymi. (pap)

Fot. EPA/MOHAMMED BADRA

Komentarze

Alienus dolus nocere alteri non debet
A niby jaki interes miał by Asad w ataku chemicznym? Przecież reakcje świata na takie zdarzenie są proste do przewidzenia i niewarte zlikwidowania 80 przeciwników w tym kilkudziesięciu dzieci. Poza tym Asad już kilka lat temu oddał w ręce międzynarodowe całą swoją broń chemiczną. Trzeba pytać kto z tej akcji ma zysk, a tym kimś na pewno nie jest Asad, tylko jego przeciwnicy, którym nie w smak, że rozpętana z obcej inspiracji wojenka zmierza ku końcowi i stroną zwycięską okazuje się Asad.
2017-04-06 13:45:22
Do komentarza...gata,
Alibo grasz "g....a" alibo jestes niedoinformowany ?? Lepiej niech oni chronia sie tam na miejscu w swoich sasiedzkich Is-lamskich Krajach w Afryce... a nam Chrzescijanskim Europejczykom dadza - Swiety Spokoj ! Gdyz jako Muzulmanie, zwalczaja juz od setek lat Nasze Chrzescijanstwo na wszytkie mozliwe sposoby... z terroryzmem wlacznie ! I jesli znajdujesz sie od wielu lat w "spiaczce"... to PRZEBUDZ SIE !!
2017-04-06 12:45:57
gata
To chyba smutny dowód na to, że uciekający Syryjczycy chronią się w Europie przed śmiercią! Biedni ludzie.
2017-04-06 09:16:01
wert
Assad do odstrzału i to natychmiast
2017-04-06 07:33:42
Albo...albo...
A Ci kontrolujacy rebelianci prowincji Idlib to Kto...? Warto jasno, wyraznie i otwarcie rowniez i to wyjasnic Czytelnikom...! I dodatkowa odp. do ponizszego komentarza... i tyle: Baszar el-Asad nie jest muslimem, wrecz odwrotnie Facet zwalcza ten Syryjski i przybyly z zagranicy.... Muslimski Fanatyzm w swoim Kraju !!
2017-04-05 23:48:56
i tyle
Tego muslima Assada to Trump powinien zlecić zlikwidować.
2017-04-05 14:01:50

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Iluminacje Szczecin 2020

Nekrologi

Sonda

Czy zaszczepisz się przeciwko koronawirusowi, gdy będzie taka możliwość?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie