poniedziałek, 16 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Rosyjskie czołgi na lotnisku w Latakii

Rosyjskie czołgi na lotnisku w Latakii

Rosyjskie czołgi na lotnisku w Latakii
Data publikacji: 2015-09-14 19:08
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:45
Wywietleń: 1172 20408

Rosjanie rozmieścili kilka czołgów na lotnisku w Latakii, bastionie syryjskiego reżimu - podał w poniedziałek Reuters, powołując się na dwóch anonimowych przedstawicieli amerykańskich władz. Rosja tworzy tam wysuniętą bazę operacji powietrznych - mówi Pentagon.

Jeden z rozmówców sprecyzował, że chodzi o siedem czołgów. Obaj powiedzieli także, że w Latakii, która jest jednym z głównych bastionów alawickiego reżimu Baszara al-Asada, jest rozmieszczona rosyjska artyleria.

Rzecznik Pentagonu kpt. Jeff Davis potwierdził w poniedziałek, że Rosja przerzuca do Syrii "ludzi i rzeczy", ale odmówił sprecyzowania, o jaki sprzęt wojskowy chodzi. Zdaniem Pentagonu, "są wskazówki, że (Rosjanie) zamierzają używać bazy na południe od Latakii jako wysuniętej bazy operacji powietrznych" - powiedział Davis.

„Wall Street Journal”, powołując się na przedstawiciela Pentagonu, napisał w ubiegłym tygodniu, że „według wszelkich oznak Rosjanie przygotowują się do ustanowienia (w Syrii) bardzo znaczącego centrum operacji powietrznych”. Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka ani cywilni urzędnicy, ani syryjscy wojskowi nie są dopuszczani w pobliże pasa startowego, który rozbudowują Rosjanie.

Do Syrii w ostatnich tygodniach przyleciały rosyjskie samoloty transportujące sprzęt wojskowy i doradców militarnych. W sobotę w Latakii wylądowały dwa rosyjskie samoloty z pomocą humanitarną.

W niedzielę szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że Rosja będzie nadal dostarczać Damaszkowi pomocy militarnej: wysyłać broń i specjalistów.

Zdaniem ekspertów wzrost zaangażowania Rosji w Syrii jest elementem szerszej strategii i kartą przetargową w negocjacjach z Zachodem. Rosja, obok Iranu, jest najbliższym sojusznikiem prezydenta Syrii Baszara el-Asada.

(PAP)

Komentarze

A co inni NA TO...??
I Kto wie, czy nie jest to na razie dobre rozwiazanie... by powstrzymac Afrykanski Islam, ktory powoli zaczyna zalewac juz cala Europe...! Europe, ktora jak by nie bylo sasiaduje z Rosja ! Zachod jest dzisiaj za Humanitarny w... POWAZNYCH SYTUACJACH, gdzie latami poprzez ONZ - nie idzie sie dalej dogadac...??
2015-09-15 00:19:44

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
24
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy