środa, 15 lipca 2020.
Strona główna > Świat > Rosja chce zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. Syrii

Rosja chce zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. Syrii

Rosja chce zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. Syrii
Data publikacji: 2018-04-14 12:17
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1865 322738

Prezydent Rosji Władimir Putin nazwał w sobotę naloty koalicji zachodniej w Syrii "aktem agresji przeciwko suwerennemu państwu". Oświadczył również, że działania USA "pogłębiają katastrofę humanitarną w Syrii" i mogą wywołać nową falę uchodźców z tego kraju.

Putin poinformował, że Rosja żąda pilnego zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Syrii. Celem jest - jak to ujął - "omówienie agresywnych działań USA i ich sojuszników".

"Rosja w najpoważniejszy sposób potępia atak na Syrię" - podkreślił. Dodał, że w Syrii "wojskowi rosyjscy pomagają prawowitemu rządowi w walce z terroryzmem".

Komentując naloty dokonane przez siły USA, W. Brytanii i Francji, Putin oznajmił, że dokonano ich bez zgody RB ONZ i "przy naruszeniu norm i zasad prawa międzynarodowego". To "akt agresji przeciwko suwerennemu państwu, które znajduje się na wysuniętej linii walki z terroryzmem" - ocenił.

Oświadczył, iż "jako pretekst wykorzystano inscenizację użycia przeciwko ludności cywilnej substancji trujących", a eksperci rosyjscy, którzy "byli na miejscu domniemanego incydentu" nie znaleźli tam śladów użycia takich substancji.

Oskarżył kraje zachodnie, że "cynicznie zlekceważyły" decyzję Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), która skierowała do Syrii swych specjalistów, bowiem nie czekały na wyniki śledztwa OPCW.

"Swoimi działaniami USA jeszcze bardziej pogłębiają katastrofę humanitarną w Syrii, przyczyniając się do cierpień ludności cywilnej, w istocie pobłażają terrorystom, którzy od siedmiu lat gnębią naród syryjski, wywołują nową falę uchodźców z tego kraju i regionu ogółem" - głosi oświadczenie rosyjskiego prezydenta, opublikowane przez służby prasowe Kremla.

Putin ocenił, iż obecne wydarzenia, które nazwał eskalacją sytuacji wokół Syrii, "wywierają rujnujący wpływ na cały system stosunków międzynarodowych".

Połączone wojska amerykańskie, brytyjskie i francuskie przeprowadziły nad ranem w sobotę serię nalotów w Syrii w ramach akcji odwetowej za użycie broni chemicznej podczas ataku 7 kwietnia w mieście Duma we Wschodniej Gucie, na wschód od Damaszku, w którym miało zginąć ponad 60 osób. O ten atak chemiczny kraje zachodnie oskarżają siły prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Koalicja zbombardowała obiekty w Damaszku i na zachód od miasta Hims.

Prezydent USA Donald Trump, informując o ostrzałach, powiedział m.in., że naloty odwetowe są konsekwencją niedotrzymania przez Rosję danego słowa w sprawie likwidacji broni chemicznej w Syrii. Rosja wspiera Asada w konflikcie syryjskim.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

Fot. EPA/ALEXEY NIKOLSKY

Komentarze

- PO_rady wujka?
- przecież wszyscy już "gonią króliczka", nie zauważyłeś?
2018-04-16 17:18:29
do @ psychola
Goń się :-)
2018-04-15 10:14:10
do @ Jaruna
- mnie obchodzi, ale ci od "dowodów" szczą na mą i Twą opinię, to jest gra w szachy ludzkimi trupami.Pamiętam generała Powella z ampułką także na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ i masz "arabską wiosnę" czyli rozp...aj w Afryce Północnej i Libię z dwoma rządami.To jest efekt tzw. demokracji liberalnej.Według mnie wszystko skończy się tak jak zaplanowano;- wyobraź sobie Theresę May jak z odsłonięta piersią prowadzi prowadzi EU na wojnę z "tyranem". To nawiązanie do obrazu Eugene'a Delacroix (delakrwa): Wolność wiodąca lud na barykady. Żarty na bok. To Tehresa May jako nawrócona (łaska bankierów EU) powróci na EU-łono i Donald z Angelą przytulą do piersi - EU-grajdołek zostanie uratowany.P.S. - Jarek się nie ożeni, nie mógłbyś spać od klepania w kompa. Już teraz na słowo Jarek odbija Tobie szajba - zostaw chłopa jak mu lepiej z kotem.
2018-04-14 23:46:18
"Tegie Glowy" mysla...
Tylko poprzez Emigracje Afrykanskiego IS-lamu, wpierw do Syrii i dalej do Turcji... a pozniej na Lodziach do UE i pozostalej Europy... "przeczysci sie" i Afryke Polnocna - z Nie Wygodnych i Agresywnych Sasiadow !!
2018-04-14 22:28:27
Jarun
Kogo w Szczecinie (w Polsce) obchodzi 3 Wojna Światowa? Ooo gdyby Dodzie majtki spadły albo Mandaryna się wyje... tzn. wywróciła na scenie, albo Jarek ożenił się z Kryśką -to byłby nius na cały nasz świat (grajdołek Europy). A tak...zresztą nasza chata z kraja.
2018-04-14 16:41:56

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Nekrologi

Sonda

W jakiej postaci jesz lody tego lata?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie