Czwartek, 30 maja 2024 r. 
REKLAMA

Rosjanin i Białorusin odpowiedzą przed sądem za szpiegostwo na rzecz GRU

Data publikacji: 04 stycznia 2023 r. 23:39
Ostatnia aktualizacja: 04 stycznia 2023 r. 23:40
Rosjanin i Białorusin odpowiedzą przed sądem za szpiegostwo na rzecz GRU
Fot. Pixabay.com (zdjęcie ilustracyjne)  

Prokurator skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko Rosjaninowi oraz obywatelowi Białorusi, którym zarzucił prowadzenie działalności szpiegowskiej na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego (GRU) - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz.

Akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Białymstoku skierował 30 grudnia 2022 roku wydział do spraw wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Prokurator oskarżył w nim obywatela Rosji oraz obywatela Białorusi za prowadzenie od 2017 roku do kwietnia 2022 roku działalności szpiegowskiej na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego. "Obaj zostali zatrzymani w kwietniu 2022 roku" - przypomniała prokurator Aleksandra Skrzyniarz.

"W oparciu o materiały zgromadzone przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego oraz materiał zgromadzony w toku śledztwa ustalono, iż brali oni udział w działalności rosyjskiego wywiadu wojskowego poprzez rozpoznawanie obiektów wojskowych mających krytyczne znaczenie dla obronności RP, a także poprzez pozyskiwanie informacji o zdolności bojowej, morale i funkcjonowaniu ich jednostek, w tym w czasie zagrożenia a następnie przekazywanie wyżej wymienionej służbie wywiadowczej uzyskanych informacji" - wyjaśniła prokurator.

Według ustaleń śledczych obaj oskarżeni przebywali w Polsce legalnie. "Obywatel Białorusi początkowo studiując na jednej z białostockich uczelni wyższych, a następnie podejmując pracę przy organizacji szkoleń spadochronowych, nawiązywał kontakty, w tym towarzyskie, co wykorzystywał przy prowadzonej działalności na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego. Drugi z oskarżonych, wykonywał czynności na rzecz wywiadu rosyjskiego, pod pozorem prowadzonej działalności kulturalnej oraz turystyki" - przekazała.

Dodatkowo, jak ustalili prokuratorzy, działalność szpiegowska oskarżonych skoncentrowana była na jednostkach wojskowych zlokalizowanych w północno–wschodniej części Polski.

"W ramach tej działalności realizowali zadania polegające na rozpoznaniu istotnych elementów Sił Zbrojnych RP oraz pozyskiwaniu informacji, w szczególności w obszarze: realizowania przez żołnierzy WP zadań w rejonie granicy państwowej z Białorusią w związku z tzw. kryzysem migracyjnym, ilości żołnierzy wykonujących zadania w rejonie granicy i struktury pododdziałów, wykorzystywania sprzętu specjalistycznego przez SZ RP, stanu morale i zdolności operacyjnych, współdziałania stacjonujących w północno-wschodniej Polsce jednostek wojskowych z wojskami innych krajów NATO" - dodała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Od czasu zatrzymania obaj oskarżeni przebywają w areszcie. (PAP)

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Brukselka
2023-01-08 11:30:17
za obciach "katarski" próbuje "łapać króliczka". Ta "firma" gdzie każdy może robić przekręty bez odpowiedzialności jest już strukturą mafijną z szyldem "Praworządność i Demokracja". Teraz złapali GRU - przez 10 lat nie mogli złapać własnych "robiących kasiorę". To taki samograj jak firma "Holokaust".
itd
2023-01-05 14:53:27
Ta cala ''demokratyczna i praworzadna'' Bruxela jest opleciona sowiecka agentura,
Art
2023-01-05 10:26:46
Hahah co za bzdety.Tak szpiegują, ale chyba upaińskie barachło.Chory kraj, chory rząd.
tt
2023-01-05 08:32:42
a proruska konfederosja, i kamraty robia co chca
mdj
2023-01-05 05:39:46
Kontakty towarzyskie nawiązywał ? Jak te nasze Panie są mądre.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA